Roman Giertych nie jest podejrzanym, działanie prokuratury bezprawne i nieetyczne. Tak uznał sąd, co oznacza wielką porażkę prokuratury

Łukasz Cieśla
Łukasz Cieśla
Roman Giertych skomentował już na twitterze decyzję poznańskiego sądu. Wskazał, że złoży zawiadomienie na prokuratorów. - Z uzasadnienia postanowienia SR w Poznaniu wynika, że stawiając mi zarzuty prokuratura rażąco złamała prawo, zasady etyki i prawa człowieka. Na prokuratorów za to odpowiedzialnych oczywiście składamy zawiadomienie z art. 231 par. 1 i 2 kk.
Roman Giertych skomentował już na twitterze decyzję poznańskiego sądu. Wskazał, że złoży zawiadomienie na prokuratorów. - Z uzasadnienia postanowienia SR w Poznaniu wynika, że stawiając mi zarzuty prokuratura rażąco złamała prawo, zasady etyki i prawa człowieka. Na prokuratorów za to odpowiedzialnych oczywiście składamy zawiadomienie z art. 231 par. 1 i 2 kk. brak
Znany adwokat Roman Giertych, wcześniej czynny polityk i wicepremier, nie jest podejrzanym w głośnej sprawie dotyczącej rzekomego wyprowadzania ok. 92 mln zł ze spółki Polnord. Mimo że wcześniej został zatrzymany przez CBA. Nie musi też wpłacać 5 mln zł kaucji, poza tym może wykonywać zawód adwokata. Kluczowe postanowienie wydał w czwartek Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto. - Sąd uznał, że prokuratura nie uprawdopodobniła, że Roman Giertych popełnił jakiekolwiek przestępstwo. A przede wszystkim sąd wskazał, że nie ma statusu podejrzanego. Usiłowanie postawienia mu zarzutów w szpitalu, w jego stanie zdrowia, zdaniem sądu było działaniem niezgodnym z prawem i nieetycznym ze strony prokuratury – komentował tuż po zakończeniu posiedzenia adw. Jakub Wende, jeden z obrońców Romana Giertycha.

Roman Giertych zasłabł w trakcie czynności CBA. Czy poznańska Prokuratura Regionalna skutecznie ogłosiła mu zarzuty?

Do zatrzymań w sprawie rzekomego wyprowadzania pieniędzy z firmy deweloperskiej Polnord doszło w połowie października. Na polecenie poznańskiej Prokuratury Regionalnej CBA zatrzymało 12 osób. W tym tak znane, jak biznesmen Ryszard Krauze oraz adwokat Roman Giertych, w przeszłości lider Ligi Polski Rodzin i współkoalicjant PiS. Potem jednak ich polityczne drogi się rozeszły, Giertych związał się ze środowiskiem PO. Stał się zajadłym krytykiem PiS.

Czytaj też: Zarzuty dotyczą rzekomych przestępstw z lat 2010-2014. CBA zatrzymało 12 osób na polecenie poznańskiej prokuratury

Jego październikowe zatrzymanie spotkało się z komentarzami, że sprawa jest „zemstą PiS”. Prokuratura zaprzecza. Jednak trudno zaprzeczyć temu, że od tygodni zalicza spektakularne porażki. Najpierw poznańskie sądy, w kontekście kilku zatrzymanych osób, których aresztowania domagała się prokuratura, uznała, że nie ma wysokiego prawdopodobieństwa popełnienia przez nich przestępstwa. A skoro nie ma, to nie ma mowy o areszcie oraz innych, tzw. wolnościowych środkach zapobiegawczych. Dlatego m.in. znany biznesmen Ryszard Krauze nie trafił do aresztu.

Czytaj też: Poznańska prokuratura znalazła drogę do pisowskiego domu? Śledztwo nagle przeniesiono z Wrocławia

Najdłużej ważyły się losy samego Giertycha. Po październikowym zatrzymaniu przez CBA agenci pojechali z nim do jego podwarszawskiego domu na przeszukanie. Giertych pod wieczór zemdlał, trafił do szpitala. Jego adwokaci mówili potem, że był nieprzytomny i spał. Wskazywali więc, że nie doszło do skutecznego przedstawienia mu zarzutów.

Kryminalny Poznań z lat 90. nadal kryje wiele zagadek. Oprócz głośnych, wyjaśnionych zabójstw, były też niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze porwania. Przedstawiamy 10 różnych historii z lat 90., które wydarzyły się w Poznaniu i okolicach. Część zbrodni doczekała się finału w sądzie, ale w niektórych sprawach do dzisiaj nie ustalono, co stało się z ciałami zamordowanych osób lub wyjaśniono tylko niektóre wątki. Czytaj więcej na kolejnych slajdach --->

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...

Sąd: działanie poznańskiej prokuratury było nieetyczne. Nie można było ogłaszać zarzutów Giertychowi, który spał i nie kontaktował

Giertycha w szpitalu miała przesłuchać poznańska prokurator Anna Kijak-Głęboczyk. Ale skończyło się tylko na tym, że odczytała Giertychowi zarzut. W protokole zapisała, że faktycznie nie ma z nim kontaktu słownego. Giertych nie mówił, czy się przyznaje, czy nie. Protokołu nie podpisał. Spał. Mimo to śledczy twierdzili, że ma status podejrzanego. Zawiesili go także w czynnościach adwokata.

Tamtego dnia z moim klientem najdłużej udało mi się porozmawiać przez 40 sekund. On był w bardzo złym stanie, w stanie zagrażającym życiu. Przyznali to biegli powołani przez prokuraturę. Wskazali co prawda w pierwszej opinii, że może brać udział w czynnościach z prokuratorem, ale oni go nie widzieli na oczy, nie mieli też pełnej dokumentacji medycznej

– podkreśla adw. Jakub Wende.

W środę sprawą zajął się poznański sąd. Rozstrzygał zażalenie obrońców wskazujących, że Giertych nie jest podejrzanym, bo nie doszło do skutecznego postawienia mu zarzutów. Posiedzenie w sądzie rozpoczęła się o godzinie 10. Ogłoszenie nastąpiło po godzinie 12. Za zamkniętymi dla mediów drzwiami sąd długo uzasadniał swoje stanowisko. Co dokładnie stwierdził?

Prowadzący śledztwo prokurator Marcin Jędruszczak bardzo szybko wyszedł z sali, nie porozmawiał z dziennikarzami . Postanowienie przedstawił dziennikarzom adw. Jakub Wende, jeden z obrońców Giertycha.

- Sąd w całości uznał nasze argumenty. Nie ma przesłanki ogólnej, czyli prawdopodobieństwa, że pan Giertych popełnił jakiekolwiek przestępstwo. Przede wszystkim nie ma też statusu podejrzanego. Sąd wskazał, że próba przesłuchanie go w szpitalu i ogłoszenia mu zarzutów przy jego stanie zdrowia w tamtym dniu było działaniem nieetycznym ze strony prokuratury. Sąd podkreślił, że nie ma zgody w demokratycznym państwie prawa na takie naruszenia praw i wolności obywatelskiej. Sąd uznał również, że w sprawie spółki Polnord działał jako adwokat, jego zachowanie mieściło się w kompetencjach prawnika obsługującego transakcję. Sąd nie podzielił stanowiska prokuratury, że transakcje były pozorne. Nie były, bo sąd podkreślił, że toczą się skomplikowane spory cywilne w tym zakresie, inny sąd powołał biegłych do ich oszacowania, czyli nie można mówić o pozorności transakcji

– mówił adw. Jakub Wende.

Co dalej z sędziami, którzy wydali kluczowe postanowienie ws. Romana Giertycha oraz z samym śledztwem?

Orzeczenie poznańskiego sądu zapadło w składzie trzyosobowym. Wydali je sędziowie Marta Zaidlewicz, Agnieszka Ciesielska i Sławomir Szymański. Czy sędziowie zostaną w jakikolwiek sposób „ukarani”? Innymi poznańskimi sędziami, którzy wcześniej zawiesili postanowienie prokuratury o zawieszeniu Romana Giertycha w czynnościach adwokata, zainteresował się już rzecznik dyscyplinarny powołany za rządów PiS. Odebrano to jako próbę zastraszenia tych sędziów, którzy w środę wydawali kluczowe postanowienie w sprawie.

- Sąd przeanalizował wszystkie dowody, jego postanowienie jest szczegółowe i prawomocne. W moim odczuciu prokuratura powinna teraz umorzyć całe postępowanie, ale nie wiem, jak się zachowa – zaznacza adw. Jakub Wende.

Stanowisko stowarzyszenia sędziów Themis:

Poznańska prokuratura wydała w czwartek oświadczenie. Stwierdziła, że "decyzja sądu o uchyleniu środków zapobiegawczych jest zagrożeniem dla prawidłowego toku i efektów postępowania". Śledczy narzekali także na postawę Romana Giertycha, który ich zdaniem "od listopada bez usprawiedliwienia nie stawia się na przesłuchania w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu, mimo wielokrotnych wezwań i przesuwanych terminów. Próba nawiązania z nim kontaktu telefonicznego zakończyła się przerwaniem połączenia, gdy telefonujący do podejrzanego funkcjonariusz wyjaśnił, że reprezentuje policję".

Zobacz też:

Oszuści i naciągacze poszukiwani przez policję z Wielkopolsk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl