Rodzina Kosiniak-Kamyszów jak klan Kennedych. Polityczna...

  Rodzina Kosiniak-Kamyszów jak klan Kennedych. Polityczna dynastia z Krakowa [ZDJĘCIA]

  Marek Bartosik

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Władysław Kosiniak-Kamysz został w rządzie Tuska ministrem pracy i polityki społecznej
  1/4
  przejdź do galerii

  Władysław Kosiniak-Kamysz został w rządzie Tuska ministrem pracy i polityki społecznej ©Fot. archiwum Polskapresse/krakow.bip.pl

  Kosiniakowie-Kamyszowie to rodzina naznaczona politycznymi sukcesami. To, że Władysław został ministrem, nikogo w rodzinie nie dziwi, bo po raz szósty ktoś z tym nazwiskiem wchodzi do rządu.
  To, że Władek został ministrem, nikogo w rodzinie Kosiniaków-Kamyszów nie dziwi, bo po raz szósty ktoś z tym nazwiskiem wchodzi do rządu. A był i taki gabinet, w którym posady wiceministrów miało równocześnie dwóch Kosiniaków-Kamyszów. To rodzina katolicka, zasobna, rozległa, naznaczona zawodowymi i politycznymi sukcesami, ale też wielką tragedią. Ma więc sporo wspólnych cech z klanem Kennedych w USA.

  Czy odegra podobną rolę w polskiej polityce? Wiele zależy od tego, jak jej najmłodszy przedstawiciel spisze się w roli ministra pracy.

  Gdy 30-letni Władysław stanął przed propozycją objęcia stanowiska w rządzie, miał mu kto doradzać. Jego ojciec Andrzej zdążył być głównym inspektorem sanitarnym w rządzie Mieczysława Rakowskiego. Nowy minister ma jednak jeszcze dwóch stryjów, braci ojca.

  Profesor Kazimierz Kosiniak-Kamysz, najstarszy z tego rodzeństwa, lekarz weterynarii, przez dwie kadencje był rektorem krakowskiej Akademii Rolniczej.

  Najmłodszy z tego pokolenia rodziny Zenon dzisiaj jest ambasadorem RP w Kanadzie, ale wcześniej był wiceministrem spraw wewnętrznych i obrony. Ich siostra Apolonia była w Tarnowie nauczycielką i szefowała tam szkole.

  Dzisiejszy minister z Kosiniaków-Kamyszów imię ma po dziadku. Ten w Bieniaszowicach, małej wsi na Powiślu Dąbrowskim, zaraz po wojnie postawił duży dom z modrzewiowych bierwion.

  CZYTAJ TEŻ: Minister Kosiniak-Kamysz nadal służy do mszy

  Kosiniakowie przy ujściu Dunajca do Wisły mieszkali od pokoleń. Dzisiaj na sporej, dwudziestoarowej działce stoi dom letni należący do rodziny. Ale to nie on jest powodem, dla którego po przeprowadzce do miast rodzina zostawiła sobie tę działkę.

  Przede wszystkim stoi na niej kilkumetrowej wysokości figura Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1898 r. W jakiej intencji?

  Ojciec i stryjowie są pewni, że Władek świetnie poradzi sobie w Ministerstwie Pracy, chyba że padnie pod uderzeniami kryzysu- Tego dokładnie nie wiadomo, ale są dwie teorie. Pierwsza, że to dziękczynienie za uratowanie dwóch synów naszych przodków. Według drugiej figurka powstała ze składek rodziny w intencji powrotu do kraju je członków rozsianych po świecie - tłumaczy prof. Kazimierz Kosiniak-Kamysz.

  Prapradziadek dzisiejszego ministra miał 14 dzieci z dwóch małżeństw. Dzieciństwo przeżyła tylko połowa, ale następne pokolenia dołożyły też wiele dzieci. Dlatego do Bieniaszowic na rodzinne spotkania zjeżdża nawet 300-400 osób z całego świata.

  Niewiele brakowało, by i dzisiejszy minister pracy w rządzie Donalda Tuska urodził się i wychował w USA.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (34)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyglad mongola

  PZL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ot taki chlopek roztropek, wyglada na takiego co go w szkole zawsze w d...e kopali i tam gdzie kto go popchnal tak poleci . U Tuska jak mowil Gras do Kulczyka odwalil czarna robote czyli OFE i...rozwiń całość

  Ot taki chlopek roztropek, wyglada na takiego co go w szkole zawsze w d...e kopali i tam gdzie kto go popchnal tak poleci . U Tuska jak mowil Gras do Kulczyka odwalil czarna robote czyli OFE i podwyzszenie wieku nawet rolnikom czego nikt nie powinien mu zapomniec. Taki z niego chlop jak z koziej d.. y traba.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WKK

  Rola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Dawno PSL nie miał tak charyzmatycznego przywódcy, popieram WiK za to kim jest i nie mam żadnych powiązań i znajomości, WKK jest wartością samą w sobie, King !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajny chłopak

  Prawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Wzbudza zaufanie, zawsze kompromisowy, rozsądny, polityk Pierwsza Liga,
  Władek , ok., dalej i do przodu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajny gość z tego Władka, podoba mi się ten chłopak i z przyjemnością głosuję n PSL, Władek ma zdrow

  Airin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Trzymam kciuki za PSL , jestem że wsi, walczcie o nas, Władek popieramy Cię


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Władek King

  Sarna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  WKK , dla PSL wartość dodaną, super przywódca, fajny gość i polityk na którego warto zdać x

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  goguś

  jka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  taki to rolnik

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  olin

  sponsoring (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

  To artykuł sponsorowany przez klan ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tytuł

  Podpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Treść komentarza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podziekowania

  stanislaw pisarek CORK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

  ja bym chcial z meg calego serca ,podziekowac rodzinie i bliskim andrzeja kosinaka -kamysza za od danie sie i pomoc nam w mych ciezkich chwilach mego zycia i u gruntowanie nas w wieze i zyciu...rozwiń całość

  ja bym chcial z meg calego serca ,podziekowac rodzinie i bliskim andrzeja kosinaka -kamysza za od danie sie i pomoc nam w mych ciezkich chwilach mego zycia i u gruntowanie nas w wieze i zyciu osobistym stu krotne dzieki ci moj najdroszy,i ukochany ,przyjacielu zycia i z calego serca chce ci,podziekowac za dla nas twoja troske o nasze zycie i pomoc nam twoja bog ci ci ,zaplac andrzeju,zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYTUŁ

  JA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 8

  JESTEM ROLNIKIEM ALE NIGDY Z TYM KLANEM ZŁODZIEI Z PSL

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  parcie

  mik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 113 / 52

  ludowi działacze mają wyjatkowe parcie do władzy,przepraszam pseudoludowcy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo