Rodzina 500 plus. Te osoby nie muszą składać nowego wniosku w styczniu, żeby nie stracić wypłaty świadczenia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zgodnie z rządowymi wyliczeniami, rezygnacja z papierowych wniosków pozwoli zaoszczędzić niemal 3,1 miliarda złotych w perspektywie 10 lat.
Zgodnie z rządowymi wyliczeniami, rezygnacja z papierowych wniosków pozwoli zaoszczędzić niemal 3,1 miliarda złotych w perspektywie 10 lat. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia „Rodzina 500+” i je wypłacał. Jednak gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r., co oznacza, że te osoby nie muszą składać nowych wniosków. Co z wypłatą Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

- My przejmujemy ten program stopniowo a to oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę pieniędzy do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie. – Do nas, po 1 stycznia powinni składać wnioski tylko dzieci nowourodzonych i tych, które do tej pory 500+ nie dostawały – wyjaśnia.

Co się zmienia od 1 stycznia?

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną.

Ponadto wypłatą świadczeń zajmie się ZUS, a nie jak do tej pory- gminy. Zmienia się także sposób wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Jak wskazano w komunikacie- ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów.

Od 2022 roku ZUS będzie wypłacał środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Od 1 stycznia 2022 r. dostępne będzie nowe świadczenie, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jest to świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12 miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesiąc życia. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w przyszłym roku świadczeniem zostanie objętych ok. 615 tys. dzieci. Przyjmowaniem wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o RKO będzie można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną a środki wypłacane będą tylko na konto bankowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzina 500 plus. Te osoby nie muszą składać nowego wniosku w styczniu, żeby nie stracić wypłaty świadczenia - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl