Rodzice niepełnosprawnych dzieci: - Przez 3 tygodnie dzieci nie miały rehabilitacji, bo strajk

pio
- Rehabilitacja może czynić cuda, ale pod warunkiem, że zajęcia są prowadzone systematycznie - uważają rodziny niepełnosprawnych
- Rehabilitacja może czynić cuda, ale pod warunkiem, że zajęcia są prowadzone systematycznie - uważają rodziny niepełnosprawnych Anatol Chomicz/zdjęcie ilustracyjne
- Niepełnosprawni potrzebują rehabilitacji. I to regularnej. Tymczasem w ośrodku im. Braille’a przez 3 tygodnie zajęć nie było, bo strajk. W tym przypadku dzieci zostały pokrzywdzone - twierdzą rodzice.

Dziewczynka urodziła się jako wcześniak. Teraz ma prawie 2 latka, ale początki były trudne. - Córka przez ponad 3 miesiące walczyła w szpitalu o życie - wspomina jej tata. - Do tej pory borykamy się z licznymi problemami zdrowotnymi. Córka m.in. wymaga bardzo intensywnej rehabilitacji oraz rozmaitych terapii.

Rodzinie udało się zakwalifikować dziecko do programu Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Bezpłatne zajęcia były do tej pory realizowane w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Dziewczynka miała rehabilitację co środę: 3 zajęcia, łącznie 1,5 godziny.

Spore zaległości

Rodzice przekonują, że było widać efekty. - Niestety, wraz z początkiem strajku nauczycieli zajęcia zawieszono - dodaje tata dziewczynki. - W naszym przypadku brak terapii powoduje niemożliwe do nadrobienia zaległości rozwojowe. Nie zdały się na nic nasze telefony. Terapeuci tłumaczą, że to dla dobra dzieci. Tak jednak nie jest. Nie potrafili powiedzieć, kiedy zakończą strajk i rehabilitacja będzie wznowiona.

Tata kontynuuje: - Część innych zajęć w tej szkole odbywała się, lecz rehabilitacje zostały odwołane. Przez 3 tygodnie ich nie było. Teraz znowu nie będzie, ponieważ zbliża się długi weekend majowy. Jedynym rozwiązaniem dla nas jest terapia płatna.
Tyle, że wydatki można liczyć w setkach złotych miesięcznie. - Żona nie pracuje z uwagi na konieczność zajmowania się niepełnosprawnym dzieckiem, więc nasze możliwości finansowe są niewielkie - zaznacza młody bydgoszczanin.

Nie tylko w swojej sprawie

Rodzina 2-letniej dziewczynki występuje nie tylko w swoim imieniu. - Nie jesteśmy bowiem jedyni z tym problemem - uważa mężczyzna.

Rehabilitacja jest ważna, ale może zdziałać cuda dopiero wtedy, gdy jest regularna. Inny rodzic się oburza: - W wakacje ośrodki są zamknięte. W ferie - zamknięte, a dziecko wymaga rehabilitacji na co dzień.

Niektóre szkoły i inne placówki, mimo strajku, organizowały dodatkowe zajęcia zgodnie z grafikiem. Część nauczycieli, prowadzących rehabilitacje, jednak stwierdziła, że skoro lekcji nie ma, to i tych godzin nie będzie. Nie tylko w szkole dla niewidomych tak było.

- W czasie strajku u nas również nie prowadzono dodatkowych zajęć - tłumaczy Ryszard Bielecki, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej. - Taką decyzję podjęli je prowadzący.

Zajęcia się odbędą

Zadzwoniliśmy do ośrodka im. Braille’a. - Rozumiemy, w jakim położeniu znaleźli się dziewczynka i jej rodzice - zaznacza Jacek Knychała, rzecznik szkoły. - Strajk spowodował przerwę w prowadzeniu lekcji, ale także godzin dodatkowych.
Rzecznik wyjaśnia dalej: - Nasza dyrekcja po konsultacjach zdecydowała natomiast, że odwołane zajęcia zostaną odrobione. Uzgodnimy z zainteresowanymi dogodne terminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzice niepełnosprawnych dzieci: - Przez 3 tygodnie dzieci nie miały rehabilitacji, bo strajk - Plus Gazeta Pomorska

Wróć na i.pl Portal i.pl