Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica zbrodni katyńskiej: Marszałek Woźniak przyjął do wiadomości "apel smoleński"

LUCA
Rocznica zbrodni katyńskiej: Marszałek Woźniak przełknął "apel smoleński"
Rocznica zbrodni katyńskiej: Marszałek Woźniak przełknął "apel smoleński" Waldemar Wylegalski
Podczas uroczystości 77. rocznicy zbrodni katyńskiej, których organizatorem jest marszałek województwa wielkopolskiego, jednak zostanie odczytany apel smoleński. Marszałek Marek Woźniak, który od miesięcy sprzeciwia się łączeniu tematu Smoleńska z innymi rocznicami, tym razem „przyjął apel do wiadomości”.

W środę o godzinie 12, mszą św. u poznańskich dominikanów, rozpoczną się obchody 77 rocznicy zbrodni katyńskiej. Pojawi się asysta wojskowa i odczyta „apel smoleński” poświęcony katastrofie sprzed 7 lat. Głównym organizatorem uroczystości jest marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak. W przeszłości sprzeciwiał się odczytywaniu apelu na innych uroczystościach.

Podobnie było i teraz. Jednak mimo to "apel smoleński" zostanie w środę odczytany.

– Pan marszałek, w porozumieniu ze współorganizatorami uroczystości, czyli Stowarzyszeniem „Katyń”, Wojewódzką Radą Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznańskim Oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, prosił MON, by w części Apelu Pamięci poświęconej ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem słowo „polegli” zostało zastąpione przez słowo „zginęli”. Niestety, z MON przyszła odpowiedź negatywna. Pan marszałek przyjął ten fakt do wiadomości. Nie zamierzamy o niewłaściwe słowo kruszyć kopii. Skupiamy się na pamięci ofiar wydarzeń sprzed 77 lat – podkreśla Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik marszałka Marka Woźniaka.

Zobacz też:

Dodaje, że środowa uroczystość, oprócz rocznicy 10 kwietnia, jest jedyną w roku, gdy apel smoleński jest do zaakceptowania ze względu na związek z tematyką.
Dlaczego MON nie chciał wykreślić słowa "polegli", na czym zależało marszałkowi Woźniakowi? Ministerstwo odpowiedziało urzędnikom, że zgodnie z postanowieniem szefa MON Antoniego Macierewicza podczas uroczystości patriotycznych upamiętnia się również "poległych 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem pielgrzymujących na groby polskich oficerów zamordowanych w Katyniu". Bo tragedia sprzed 7 lat szczególne piętno odcisnęła na polskiej armii. Ponadto zginęli polscy patrioci, którzy "polegli wypełniając swój patriotyczny obowiązek”.

Odczytywanie „apelu smoleńskiego” od miesięcy budzi kontrowersje. Asysty zabrakło na ostatnich obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego organizowanych w Poznaniu. Marszałek Woźniak wówczas nie przystał na odczytanie apelu smoleńskiego, a nieobecnych żołnierzy zastąpili harcerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski