Rocznica śmierci Józefa Kurasia ps. "Ogień". Stworzono upamiętniającą piosenkę

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W tym roku przypada 77. rocznica śmierci Józefa Kurasia. "Ogień" został uśmiercony 22 lutego 1947 roku przez UB. Z tej okazji Norbert "Smoła" Smoliński przygotował specjalny utwór.

77 lat temu zmarł Józef Kuraś

Józef Kuraś był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, który po wojnie dalej walczył o polską niepodległość stając po stronie antykomunistycznej.

W czasie II wojny światowej m.in. brał udział w kampanii wrześniowej w szeregach 8. kompanii pod dowództwem kpt. Lucjana Świerczewskiego, a w późniejszych latach wojny walczył na Podhalu. Znany był ze swoich praktyk, które przynosiły skutek poprzez likwidację konfidentów, funkcjonariuszy UB czy NKWD.

Początkowo po wojnie otrzymał zadanie organizacji Milicji Obywatelskiej w Nowym Targu, jednak zawirowania w kraju i działania władzy komunistycznej zmusiły go do powrotu do podziemia, w którym działał na własną rękę. Jego grupa w okresie od 1945 do 1947 roku uśmierciła 60 funkcjonariuszy UB, ponad 40 milicjantów i 27 funkcjonariuszy NKWD.

Jego działania zostały jednak brutalnie przerwane przez zdrajców, którzy donieśli o miejscu kwaterowania grupy "Ognia". 21 lutego 1947 rozpoczął się atak na dom, w którym przebywał. Po próbie ucieczki i walce, nie widząc szans na zwycięstwo, Kuraś próbował popełnić samobójstwo, jednak strzał w skroń nie spowodował natychmiastowej śmierci.

"Ogień" i jego informacje były jednak tak cenne dla UB-eków, że ci starali się uratować jego życie i zabrali do szpitala. Próby okazały się nieskuteczne i major zmarł około 20 minut po północy, 22 lutego 1947 roku. Jego ciało zabrano i złożono na podwórku WUBP w Krakowie, a według niepotwierdzonych informacji następnego dnia przekazano je Wydziałowi Lekarskiemu Akademii Medycznej jako zwłoki nieznanego mężczyzny. Do dziś nieznane jest miejsce pochówku "Ognia".

Piosenka upamiętniająca "Ognia"

Z racji 77. rocznicy śmierci "Ognia" nagrano piosenkę "Wicher od turbarcza" wykonaną przez Norberta Smolińskiego, znanego jako "Smoła" wraz z gościnnym udziałem kapeli "Góralska Muzyka".

Piosenka została zrealizowana do filmu dokumentalno - fabularnego pod roboczym tytułem: „DZIEDZICTWO. Panorama małopolskich oddziałów partyzanckich” w reżyserii Krzysztofa Brożka realizowanego przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne REGIONY oraz Stowarzyszenie NZS 1980 w Krakowie, we współpracy z ŚZŻ AK Oddział Małopolska.

źródło: podziemiezbrojne.ipn.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl