Rocznica śmierci Edwarda Gierka. Obchody w Sosnowcu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katarzyna Kapusta, współp. TOS
14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Obchody w Sosnowcu
14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Obchody w Sosnowcu Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
14. rocznica śmierci Edwarda Gierka: Polsce grożą rządy kaczystów - mówiła podczas obchodów 14 rocznicy śmierci Edwarda Gierka, Joanna Senyszyn w Sosnowcu. W przyszłą środę minie czternaście lat od śmierci Gierka. Były przywódca Polski z czasów PRL zmarł w 2001 roku w Cieszynie.

14. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Czy Gierek to dobry symbol?

Chociaż od końca rządów Edwarda Gierka minie wkrótce trzydzieści pięć lat, jego postać, podobnie jak i cała dekada lat siedemdziesiątych, wciąż budzi emocje. Jednoznaczne zdanie o tych czasach mają historycy, w społeczeństwie nadal nie brakuje za to sentymentów do byłego I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach.

Podczas obchodów 14 rocznicy śmierci Edwarda Gierka na cmentarzu w Sosnowcu nie brakowało emocjonalnych wypowiedzi.
- Dekada Gierka, która zaczęła się w 1970 roku przyniosła Polsce wielkie zmiany - mówiła podczas obchodów Joanna Senyszyn.

- To właśnie w latach 70., zaciągnęliśmy kredyty, zwiększyliśmy konsumpcję z 25 procent PKB do 40 procent. Dzięki temu Polakom zaczęło żyć się zdecydowanie lepiej. Otwarto wspaniałe sklepy jak Moda Polska, gdzie było coraz więcej ładnych rzeczy, pojawiły się również inne towary importowane. Polacy zaczęli wyjeżdżać za granicę i myślę, że właśnie ten czas 3 miliony mieszkań, coraz większa konsumpcja, sprawiły, że Polacy pomyśleli o zmianach. To Edward Gierek rzucił hasło, aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej. I właśnie takie samo hasło przecież w wyborach rzuciła Platforma Obywatelska " Oby wszystkim żyło się lepiej" czy PiS "Trzy miliony mieszkań" ale Edward Gierek te trzy miliony mieszkań zrealizował, a PiS nie zrealizował. I właśnie teraz jesteśmy w dość przełomowym momencie, dlatego że znowu grożą nam rządy kaczystów. Znowu grozi nam państwo policyjne, pamiętamy wszyscy nie tylko Edwarda Gierka ale również Barbarę Blidę, i dlatego moje wystąpienie zakończę tak jak zaczynał Edward Gierek : "Towarzyszki i towarzysze, pomożecie?" - zakończyła Senyszyn.
Zgromadzony na cmentarzu tłum odpowiedział: "pomożemy".

Zdaniem profesora Adama Gierka, dzisiejsi politycy próbują naśladować jego ojca.

- Przede wszystkim chce powiedzieć, że lepiej późno niż wcale ale lewica wreszcie przestała się odżegnywać - mówił jeszcze przed rozpoczęciem obchodów 14 rocznicy śmierci Edwarda Gierka, na cmentarzu w Sosnowcu, jego syn profesor Adam Gierek.

- To było takie ostentacyjne, trochę pod wpływem tej grupy Jaruzelski, Kania, moim zdaniem była to grupa karierowiczów. Sądzę, że oni wtedy działali wyłącznie w taki sposób aby za wszelką cenę autorytet mojego ojca próbować podważyć. To, że coraz więcej ludzi każdego roku się tu spotyka, jest wynikiem pewnego przemyślenia. Po pewnym czasie w zderzeniu z rzeczywistością, ludzie zaczynają się zastanawiać jakie działania ówczesne były dobre jakie złe, a jakie działania w tej chwili są niekorzystne są dla tego kraju. Myślę, że trzeba wziąć pewną poprawkę na czas. Czas upływa, świat się rozwija. Przede wszystkim trzeba wartościować opinię o tym co było ale w sposób bardzo poważny, nawiązując nawet do racji stanu. Polska racja stanu, która nie jest czymś stałym. Ona wówczas była kształtowana, myślę, że wiele osób dzisiaj zupełnie inaczej tę rację stanu widzi, a wiele osób chce wrócić do takiej racji stanu ówcześnie kształtowanej - twierdzi profesor Adam Gierek.

Zwolenników Gierka do dziś nie brakuje zwłaszcza w Sosnowcu. Od 2002 roku były I sekretarz jest honorowym obywatelem tego miasta, jest też tu rondo jego imienia. To tutaj, w dzisiejszej dzielnicy Porąbka, Gierek się urodził. W pobliskiej kopalni Kazimierz zginął jego ojciec. Przez lata Gierek był też członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej w KWK Sosnowiec.

- Edward Gierek to dzisiaj część tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego - przekonuje Maciej Gadaczek, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka, które razem z prof. Adamem Gierkiem (synem Edwarda) i Ruchem Odrodzenia Gospodarczego organizuje sobotnie uroczystości. - Do dzisiaj widać, ile Gierek zrobił dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Zagwarantował młodzieży pracę, a to, co wtedy zbudowano, służy do dzisiaj: Huta Katowice, mieszkania, szkoły, przedszkola, żłobki, stadiony, ciągi komunikacyjne - wylicza Gadaczek. - Współpracujemy z różnymi środowiskami, które uważają, że z tych czasów należy brać przykład. Edward Gierek po epoce Władysława Gomułki rozwinął Polskę gospodarczo. Był też pomostem między Wschodem a Zachodem - przekonuje.

Jak organizatorzy uroczystości odnoszą się do głównych zarzutów wobec postaci Edwarda Gierka: kryzysu gospodarczego czy wydarzeń z 1976 roku? - W każdym okresie dziejów Polski były błędy. Nie zgadzamy się na przekreślanie dorobku PRL-u - przekonuje Maciej Gadaczek.

Oprócz prof. Adama Giereka podczas uroczystości pojawił się także prof. Paweł Bożyk, niegdyś doradca I sekretarza, a obecnie szef wspomnianego Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka.

Obchody na sosnowieckim cmentarzu przerwała gwałtowna ulewa. Mimo wcześniejszych zapowiedzi w Sosnowcu nie pojawił się były premier Leszek Miller.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
*Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
*Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rocznica śmierci Edwarda Gierka. Obchody w Sosnowcu [ZDJĘCIA, WIDEO] - Dziennik Zachodni

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ale żeś wybrał ,,rozmówcę" :D Byłego PZPR-owskiego aparatczyka Eislera, obecnie neofitę. Za ,,komuny" machał, za papieża machał, za Wałęsy machał i teraz macha. Facet ma poglądy zmienne jak chorągiewka na wietrze. W tym ,,wywiadzie" Eisler nie podał ŻADNYCH źródeł na potwierdzenie swoich bajek. To stos bzdur, pomówień i plotek NIE MAJĄCYCH POTWIERDZENIA W FAKTACH!!!
S
Stefan
,,Jakim trzeba być oszołomem aby dobrze wspominać komunę", a czy z wyjątkiem obrażania innych masz coś do powiedzenia? Czy na tyle pozwala twój ,,intelekt". Przytoczę wypowiedź prof. Witolda Kieżuna: "Gierek, generalnie rzecz biorąc, wydawał pożyczki dużo lepiej. Zbudował 500 zakładów’ pracy, budował drogi, szpitale. To inwestycje, z których korzystamy do dziś. A dzisiejsze wydatki budzą wiele wątpliwości. Jak można budować drogi, które kilometrami otoczone są ekranami akustycznymi? To miliony wyrzucone w błoto. Tego nie ma nigdzie na świecie." Rozumiem że wg ciebie prof. Kieżun to też ,,oszołom"?
,,330 dni roboczych ", bzdura jakich mało, widać że nie umiesz liczyć, policz sobie, a dopiero potem pisz.
,, niedziele planowe apelowe", źródło na potwierdzenie tych dyrdymałów, mówiąc źródło mam na myśli publikację naukową, nie artykuł z ,,naszego dziennika" czy ,,frondy".
,,obowiązkowy czyn społeczny", teraz też jest to samo, tyle że pod inną nazwą, nazywa się on ,,zostawanie w pracy po godzinach".
,,.dobrze to wspominają tylko komuniści albo starcy z demencją", rozumiem Witold Kieżun też jest wg ciebie ,,komunistą lub starcem z demencją"? Jaki dobrze wychowany Mietek, od razu widać że ze szlachty, tej zaściankowej.
,,Wspominki czerwonych chorych psychicznie typu senyszyn :-/", czyli inwektyw ciąg dalszy, i oczywiście zero argumentów podpartych źródłami z twojej strony.
,,Poczytajcie Georga Orwella", porównywanie Polski lat 70 do Orwella jest paranoją. Widać że go nie czytałeś. Nie przypominam sobie by w latach 70 mordowano opozycjonistów (sprawa tego pijaka Pyjasa została już w 2011 roku rozwiązana, komisja z Wrocławia, Bydgoszczy i Gdańska stwierdziła że przyczyną zgonu było zachłyśnięcie się krwią i że nikt go nie zabił), nie było w latach 70 procesów politycznych, dysydenci byli tolerowani, były szerokie kontakty z Zachodem. I gdzie ty widzisz tu Orwella? Widać żeś w latach 70 nie żył, a ,,rok 1984" przeczytałeś tylko w streszczeniu i to bardzo ogólnym.
,, ja pamiętam jak było.", z twojego wpisu wynika że jednak nie pamiętasz.
O
Obchody w Sosnowcu
Młodzież kwiatu lotosu wspomina swojego przywódce .

Grupa LOS Gierek wiecznie Żywy, pokrętną HISTORIIA zwolennika gór URALU, co przez Belgium
trafił na Śląsk i tam osiadł ??? Tylko dlaczego nie w ALTREICHU ???
W
Wóda swięcona
Nawet towarzysz Jan Paweł się popłakał. Zalatwił z Szefem, że deszcz łez spadł na Sosnowiec i zalał tych jeszcze niezalanych "obchodowników".
M
Mietek
Podaj od razu tłumaczenie , ponieważ Google translator nie potrafi tego przetłumaczyć ...przetłumaczyłem tona angielski a następnie na Polski i wyszłotak :Dziś działa SEzoo NOVA szparagami i mycie POsladkuf NIYMCA w BRD . ROBOT NIYWOLNIKA za 1200PLN POloAFI LUXUS , takimi jak zakaz PRAW KRAS niyPOradzom Uja Niy i liberalnej i KOpitaLISSTYCZNIE robiom w prywatnych firm i KOrPOrupcji . 0utSROcingu produkcji .
j
jk
Krzyż i kropidło, na katolskie bydło!
G
Gość
DZIŚ PRaca SEzoo NOVA SZPARAGI I MYCIE POsladkuf NIYMCA w BRD. A ROBOTA NIYWOLNIKA za 1200zł POloAFI LUXUS DO TYCH CO KRAŚ niyPOradzom i inych w UJA niy robiom LIBERALNIE i KOpitaLISSTYCZNIE w Prywacie FIRM I KOrPOrupcji. Produkcja 0utSROcingu.
G
Gość
ROZWARSTWINIE AZJI I RUMUNI POlszcza 30 40% ELIT 500tysiyncy klasy sredni reszta niywolniki i emigGRANTY.i galerjanki.za KASA Z UE WIESNIAKO BURAKI.
KOMUNA 10% PARTJI RESZTA KLASA ŚREDNIO A PARTIA DBAŁA NAWET O PORZONDEK U BEZPARTYJNYCH = PANSTWOWOŚĆ .i REALNY SOCJALIZM NIY TYLKO liberSZujo JELITARNY.
a
abcd
Nie rozumiem, braku trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość. Nie wiem dlaczego Polacy widzą to, co im widzieć każą, a nie chcą zrozumieć wydarzeń. Zauważmy, że sowieci przeprowadzili trudną reformę rolną. Przed wojną problem nie do załatwienia. Dlaczego im się udało? Jasne jest, że okupant nie przejmuje się prawem, tylko urządza kraj okupowany po swojemu. Tak czynili sowieci po 1944. Przecież słowo kolonia nie oznacza w ogólności krajów Afryki. USA były kolonią, Australia była kolonią. Polska też była sowiecką kolonią. Dla Polaków zgodzenie się z tym faktem jest chyba nie do przejścia. Nie jest tak, że kraj kolonialny się nie rozwija. Rozwija się tak, jak oczekuje tego metropolia.... Pozdrawiam.
G
Gość
REPRESJE BYŁY ZA STALINA LATA 60 i 70 TO SOCJAL DO WSZYSKICH NIY INO LIBer POciotuf z POpiSSU.WIELKO PŁYTA OSIEDLA DO ROBOTNIKÓW SETKUItYSINCY MIYSZKAŃ CIYMNEGO LUTU A NIY LIBERlemiguf na KREDYT 60letni.u defaweloPOperki.i SETKI ZAKŁADUF PRACY z DZIESIONTKAMI TYSIYNCY MIYJSC PRACY DO PLEBEUSZY CO NIY KRADLI BEZ FIRM I UKŁADUF MAFI KOteRYJI AF.MNIETEK ZROZUMI BIYDA JAK FIRMA StRATci I KASA.neoLIBERszUJA.
C
Cyganicha
nie równiejsze? dla jasności komuna to nie moja bajka
C
Cyganicha
dinozaury to młódki w porównaniu z tym towarzystwem
l
logical man
Ty w ogóle cokolwiek rozumiesz z tegoż, co żeś napisał? Ano, rozumiem, miało być tak mądrze i tak chronologicznie. A wyszło: tak idiotycznie, tak propagandowo, tak pro socjalistycznie. Natomiast co do samych cyklów dat, one noszą znamiona właściwości!
M
Mietek
Niestety z upływem czasu tamten okres będzie coraz bardziej mglisty , już zaczyna się gloryfikowanie a kiedy zdechnie ostatni żyjący komunista z tego okresu, pałeczkę przejmą różni nawiedzeni spadkobiercy uwłaszczonej czerwonej nomenklatury.
M
Mietek
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych". Czerwone świnie były właśnie równiejsze a My byliśmy równi bo nikt niemiał zbyt wiele więc nie mógł innym niczego zazdrościć bo nie było czego :-) Ludzie to były złe czasy i gloryfikowanie tego to debilizm w czystej postaci :-/
Wróć na i.pl Portal i.pl