Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych oraz wybuchu II wojny światowej - plan obchodów w Gdańsku

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Główne uroczystości odbędą się  w Gdańsku przy Pomniku Poległych Stoczniowców, przed bramą Stocznik Gdańskiej i w ECS
Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Główne uroczystości odbędą się w Gdańsku przy Pomniku Poległych Stoczniowców, przed bramą Stocznik Gdańskiej i w ECS Karolina Misztal
Najbliższe dwa dni upłyną w Gdańsku pod znakiem wielu uroczystości rocznicowych i patriotycznych. 31 sierpnia będziemy świętować 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, a 1 września wspominać będziemy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

31 sierpnia

W poniedziałek 31 sierpnia przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, które zakończyły historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej. Tego dnia szef Instytutu Pamięci Narodowej odsłoni w Gdańsku 3 tablice pamiątkowe:

  • godz. 9:00 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Aliny Pienkowskiej-Borusewicz (1952–2002) (ul. Fitelberga 8)
  • godz. 9:45 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej (1954–2016) (ul. Wojska Polskiego 20)
  • godz. 10:30 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Jana Koziatka (1942–2017) (ul. Leśny Stok 4)

Po południu wydarzenia rocznicowe organizuje NSZZ Solidarność.

  • godz. 14:00 - Sala BHP Stoczni Gdańskiej – spotkanie rocznicowe dla zaproszonych gości (organizator: Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”).
  • godz. 15:00 - uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku, złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przemarsz do Bazyliki pw. św. Brygidy.
  • godz. 17:00 - uroczysta msza św. w Bazylice pw. św. Brygidy.
  • godz. 20:00 - plac koło Sali BHP, koncert: Koniec lata z Solidarnością

Osobne obchody w ramach Święta Wolności i Demokracji organizują władze Gdańska. O godz. 10:00 otwarta zostanie historyczna brama numer 2 Stoczni Gdańskiej. Swój udział w ceremonii zapowiedzieli m.in. Lech Wałęsa - były prezydent RP i przywódca strajku w Sierpniu 80, Tomasz Grodzki - Marszałek Senatu RP oraz Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska. Oprócz tego w planach są spacery historyczne m.in. po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności, które poprowadzą m.in. uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat - Bogdan Lis czy Maciej Grzywaczewski.

Tego samego dnia władze Gdańska rozpoczną też miejską część obchodów 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Gdańska na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

1 września

W tym roku pierwszy raz od 1999 roku to nie władze Gdańska będą gospodarzem uroczystości na Westerplatte. W tym roku organizuje je Ministerstwo Obrony Narodowej kierowane przez ministra Mariusza Błaszczaka. W uroczystości weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.

Główne uroczystości na Westerplatte poprzedzi ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego, która rozpocznie się o godz. 4:00. Główna część uroczystości rozpocznie się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45. Jak co roku, w tym szczególnym momencie, włączone zostaną syreny alarmowe. Następnie żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewają Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadzonych uczestników powita gospodarz uroczystości, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szczególnym momentem obchodów będzie zapalenie Znicza Pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. W tym momencie po raz pierwszy zabrzmi, skomponowany przez Wojsko Polskie, specjalnie z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Marsz Bohaterów Westerplatte.

Następnie żołnierze odczytają Apel Pamięci, a bohaterstwo obrońców Ojczyzny zostanie uczczone salutem armatnim. Po okolicznościowych przemówieniach, harcerze odczytają przesłanie Westerplatte. Uroczystości zakończy wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

W ramach obchodów organizowanych przez miasto Gdańsk o godz. 4:45 zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie / Pax et Reconcilatio. Jest to drugi pod względem wielkości dzwon w tej świątyni.

O godz. 9.00, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego - budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4. Harcmistrz Jan Ożdżyński jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą II wojny światowej w Gdańsku.

O godz. 10.00, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule, które obecnie jest budynkiem Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Kładki 24. Do udziału w modlitwie oraz złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach drugiej wojny światowej zapraszają prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska Piotr Mazurek. To w Victoriaschule w dniach 1–15 września 1939 roku Niemcy torturowali i zamęczyli członków Polonii gdańskiej.

W południe na placu Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Po jej zakończeniu zaplanowano wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców. Atak na budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku nastąpił równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein.

Na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie o godz. 16:00 zostaną złożone wieńce, a w trakcie uroczystości będzie również czas na modlitwę i przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.

Organizatorzy wydarzeń apelują o dbanie o bezpieczeństwo sanitarne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl