Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Czerwca '56. Uczniowie uczcili pamięć bohaterów [ZDJĘCIA]

NK
Rocznica Czerwca '56. Uczniowie uczcili pamięć bohaterów
Rocznica Czerwca '56. Uczniowie uczcili pamięć bohaterów Waldemar Wylegalski
„Wolności i chleba! Prawa i godności! Maszerują tłumy pod czerwcowym niebem. Pod pomnik wieszcza i piewcy wolności. Wkrótce pierwsze strzały zmieszają się z chlebem!” – od odczytania wiersza Konrada Doberschuetza rozpoczęły się czwartkowe uroczystości upamiętniające Czerwiec ’56. W południe na Placu Mickiewicza spotkali się uczniowie z różnych poznańskich szkół.

Rocznica Czerwca '56

W uroczystościach uczestniczyło około 300 osób. Większość z nich stanowili uczniowie. I to do nich przede wszystkim było adresowane spotkanie. Dlatego też głównym punktem ceremonii było przedstawienie wystawione przez uczniów, które upamiętniało poległych w wydarzeniach czerwcowych. Na koniec przedstawienia uczniowie z zapalonych (białych i czerwonych) zniczy ułożyli liczbę 56.

– Historia uczy, że ofiara uczestników Czerwca ’56 nie poszła na marne. Nigdy o was nie zapomnimy. Bohaterom Poznańskiego Czerwca 56, chwała i cześć – zapewniali uczniowie.

Jeszcze przed uroczystościami na Placu Mickiewicza uczniowie z gimnazjum nr 3 zorganizowali bieg pamięci, który rozpoczął się przed zakładem Cegielskiego. Meta była zlokalizowana przy Pomniku Poznańskiego Czerwca.

– Możemy umierać, ale pamięć o nas pozostanie w waszych sercach. I oby ta pamięć trwała długo, a Polska już nie zginie – mówiła Aleksandra Banasiak, która przeżyła wydarzenia czerwcowe.

Na uroczystościach nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz. – To był manifest niezgody wobec niedoli, jakiej Polacy doznali ze strony komunistycznej władzy – podkreślał Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

I dodawał: – Uczestnikom Czerwca ’56 zawdzięczamy impuls, bez którego nie byłoby później zrywów, dzięki którym odzyskaliśmy wolność.

Plan obchodów na kolejnej stronie
Plan obchodów
Piątek
Już od godziny 8 z rana zostaną złożone pierwsze kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ZNTK_przy ul. Roboczej. Z kolei o 14.15 rozpoczną się uroczystości przy Zakładach Cegielskiego.

Sobota
O 15.30 w Muzeum Powstania Poznańskiego (CK Zamek) rozpocznie się widowisko muzyczne “Wam, bohaterom”. Z kolei o 17 odbędzie się spotkanie kombatantów z władzami samorządowymi, na którym zostaną wręczone odznaczenia.

Niedziela
Już o godz. 6 zostaną złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Zakładach Cegielskiego. Nastepnie, o godz. 14.30 rozpocznie się msza święta w intencji ofiar Czerwca ‘56 w kościele oo. Dominikanów przy al. Niepodległości. Po mszy nastąpi przemarsz pod Pomnik Ofiar Czerwca ‘56. Tam o 16 rozpoczną się główne uroczystości z udziałem władz. O 17.30 odbędą się także uroczystości przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim przy ul. Kochanowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski