Robert Biedroń: Jesteśmy gotowi, aby przyjąć uchodźców

  Robert Biedroń: Jesteśmy gotowi, aby przyjąć uchodźców

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Rozmowa "Głosu Pomorza" z Robertem Biedroniem, prezydentem Słupska.
  W mediach krajowych mówi pan dużo o uchodźcach. A jak zamierza pan rozwiązać ten problem w Słupsku?

  Pewnie przy pomocy pełnomocnika wojewody pomorskiego, który powołał taką osobę do koordynacji różnych działań. Dzisiaj samorządy, zresztą nie tylko z województwa pomorskiego, zgłaszają swoją gotowość do uczestniczenia w rozwiązaniu tego problemu. Tak zrobiły Gdańsk albo Gdynia, ale także mniejsze miejscowości, nawet wiejskie. My także jako miasto przygotowujemy się do przyjęcia uchodźców. To jest nasz obowiązek nie tylko moralny, ale także wyraz troski o rozwój miasta.

  Jak tę troskę należy rozumieć?


  My, podobnie jak inne tego typu miasta, mamy problemy z wyludnianiem się. Dlatego jesteśmy otwarci na różnorodność, ale w tej sprawie decyzję będzie podejmował polski rząd. My możemy tylko zgłaszać gotowość i taką gotowość zgłaszamy. Jesteśmy przygotowani do tego, aby także w Słupsku przyjąć uchodźców z Bliskiego Wschodu - ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy.

  Jak pan chce przygotować do tego miasto?

  Rozmawiamy na ten temat z Amnesty International, Polską Akcją Humanitarną i Fundacją Ocalenie. Szukamy formuły, w ramach której moglibyśmy przeprowadzić spotkania z uczniami, a także kadrą nauczycielską naszych szkół, abyśmy mogli porozmawiać o problemie uchodźców. Chcemy, aby można było porozmawiać z samymi zainteresowanymi i osobami, które tym problemem zajmują się na co dzień, bo wydaje się, że mamy wiele stereotypów i uprzedzeń. Trzeba to robić, bo Słupsk, tak jak i wszystkie gminy w Polsce, prawdopodobnie będzie przyjmował uchodźców. Im mniej lęków, uprzedzeń i stereotypów, tym lepiej. Szczególnie że nasze miasto już dzisiaj jest wielokulturowe. Tu przecież mieszkają nie tylko przedstawiciele narodu polskiego, ale także reprezentanci innych społeczeństw i religii. Myślę, że akurat z tym większego problemu nie będzie. Jednak uchodźcy to jest kwestia nowa dla naszego miasta. Stąd warto o tym podyskutować.

  Jak będą organizowane te spotkania?


  W ramach systemu edukacji i wychowania. Dlatego one nie wymagają zgody rodziców. To nie chodzi o to, aby coś dzieciom i starszym uczniom podpowiadać. One mają być dla tych, którzy dzisiaj używają wulgaryzmów i nawołują do przemocy. Niech się skonfrontują i zobaczą, czy warto używać takiego języka.

  Przyjęcie jakiej liczby uchodźców w Słupsku wchodzi w rachubę?

  Jeszcze nie wiemy. Czekamy na sugestie i wytyczne, ale już dzisiaj Słupsk, jeśli chodzi o zaplecze i logistykę, jest gotów przyjąć uczniów do szkół i zapewnić pewne warunki bytowe. Zależy, jaka to będzie skala.

  Za jakim rozwiązaniem pan jest?


  Nie mam żadnego gotowego rozwiązania. Czekam na decyzje rządu, a my będziemy je wykonywali zgodnie z poleceniami wojewody. Wszystkie moje służby zostały zapytane o opinię. Wiemy, że jesteśmy gotowi. Musimy poczekać na bieg wypadków.

  Rozmawiał
  Zbigniew Marecki


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczyt hipokryzji i glupoty!

  Iza s. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A moze ten pan przepraszam podac przyczyne tego wyludniania sie? Czy nie jest nia przypadkiem brak mozliwosci znalezienia zatrudnienia?! Jesli tak, to moze powinien zaczac cos robic w tym kierunku....rozwiń całość

  A moze ten pan przepraszam podac przyczyne tego wyludniania sie? Czy nie jest nia przypadkiem brak mozliwosci znalezienia zatrudnienia?! Jesli tak, to moze powinien zaczac cos robic w tym kierunku.
  Wyslalam do niego mejla z propozycja zeby przyjal tzw."uchodzcow" do swojego lokum, dostalam odpowiedz w ktorej zyczyl mi dobrego dnia i podziekowanie za te rade...Czy to nie szczyt hipokryzji a i glupoty chyba?!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Temu Facetowi

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  chyba kanarki w głowie się kopulują...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyjąć wszystkich!

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Przyjąć wszystkich! Rodziny zastępcze przygarną dzieci, a dorosłych mile powitają NASI BEZDOMNI na wszystkich dworcach!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ilu mamy BEZDOMNYCH?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Ilu mamy BEZDOMNYCH? Kto zna ich "kwotę"? Ja proponuję dodać tę "kwotę" do "kwoty" uchodźców i UDZIELIĆ TAKIEJ SAMEJ POMOCY sumie tych "kwot".

  Czy nasi bezdomni są warci mniej? Dlaczego oni są...rozwiń całość

  Ilu mamy BEZDOMNYCH? Kto zna ich "kwotę"? Ja proponuję dodać tę "kwotę" do "kwoty" uchodźców i UDZIELIĆ TAKIEJ SAMEJ POMOCY sumie tych "kwot".

  Czy nasi bezdomni są warci mniej? Dlaczego oni są bezdomni?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słupsk zadłużony po "uszy"

  starski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  ciekaw jestem za co pan Biedroń ma zamiar ich utrzymywać...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylu młodych Arabów .......

  No,no .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ale się napalił.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie jesteśmy gotowi - mówi pan Onyszko...

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Super Express, wywiad z Arkadiuszem Onyszko, byłym piłkarzem wielu duńskich klubów. Obecnie pracuje jako trener wyszkolenia bramkarzy w Górniku Łęczna: - To, co się dzieje i co się próbuje narzucić...rozwiń całość

  Super Express, wywiad z Arkadiuszem Onyszko, byłym piłkarzem wielu duńskich klubów. Obecnie pracuje jako trener wyszkolenia bramkarzy w Górniku Łęczna: - To, co się dzieje i co się próbuje narzucić Polsce, jest chore. Uchodźcami powinny zająć się kraje, które potrafiły zabezpieczyć byt własnych obywateli. Polska do nich nie należy. Pamiętam, że w Danii imigrant dostawał 6 tysięcy zł miesięcznie i 2,5 tysiąca na kwartał na dziecko. To o czym my mówimy? Najpierw zadbajmy o swoich.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Biedoń!

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Proszę mówić za siebie! Zbyt mało znaczy pan w polskiej polityce, aby mógł pan mówić w imieniu Polaków. Pana największy sukces do wydębienie dofinansowania miasta Słupsk, bo inaczej nie dałby pan...rozwiń całość

  Proszę mówić za siebie! Zbyt mało znaczy pan w polskiej polityce, aby mógł pan mówić w imieniu Polaków. Pana największy sukces do wydębienie dofinansowania miasta Słupsk, bo inaczej nie dałby pan rady. Pan myśli, że w przypadku uchodźców, też wystarczy poprosić rząd o dofinansowanie? Jeśli jest pan gotowy, to proszę powiedzieć to wyraźnie i określić ilu uchodźców pan przyjmie pod swój dach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mysli

  zingo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ze zrobia mudobrze. a reszta beda sie musieli zajac mieszkancy. mogu to on juz nie ma co udowodnil swoimi rzadami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozwarty i gotowy

  POdPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  prawie 80% to młodzi faceci ! nie można się więc dziwić entuzjazmowi prezydenta Słup ska !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo