RMF: Co czwarty poseł jest ministrem. Mateusz Morawiecki ma najbardziej rozbudowany rząd

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
RMF: Co czwarty poseł jest ministrem. Mateusz Morawiecki ma najbardziej rozbudowany rząd
RMF: Co czwarty poseł jest ministrem. Mateusz Morawiecki ma najbardziej rozbudowany rząd fot. adam jankowski / polska press
Liczący z premierem aż 112 ministrów i wiceministrów gabinet Mateusza Morawieckiego jest jednym z najliczniejszych rządów Rzeczypospolitej – informuje RMF FM. Takie działanie jest niezgodne z przepisami.

W skład rządu wchodzi dziś 55 posłów i jeden senator, pełniący funkcje ministrów i wiceministrów. To dokładnie połowa całego rządu. Co więcej, klub parlamentarny PiS liczy w Sejmie 235 członków, zatem ministrem lub wiceministrem jest 23,4 proc. z nich. A więc niemal co czwarty poseł PiS jest ministrem - wyliczyło RMF FM, wskazując, że „takich proporcji nie miał dotąd żaden rząd i żaden parlament RP”.

Jak zauważa radio, obecny rząd, podobnie jak jego poprzednicy, kompletnie ignoruje przepisy obowiązującej ustawy o Radzie Ministrów.

Chodzi konkretnie o art. 37, który mówi, że minister wykonuje swoje zadania „przy pomocy sekretarza i podsekretarzy stanu”. Tak więc, o ile zastępców każdego ministra w niższej randze podsekretarzy może być wielu, o tyle sekretarz, uprawniony wg ustawy do zastępowania go - ma być jeden. Dla przykładu minister Jacek Sasin aż 4 sekretarzy stanu. W sumie w 19 ministerstwach pracuje łącznie aż 42 sekretarzy stanu.

FLESZ Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jk

Premier Morawiecki nie miał własnego zaplecza politycznego . Rozbudowany przez niego rząd / o posłów wpływowej partii / rozszerza jego możliwości .

Dodaj ogłoszenie