Rewolucyjna zmiana w emeryturach: 18.11.2020. Nie trzeba będzie czekać do sześćdziesiątki. Emerytura stażowa minimum 1 560 zł

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Wiek wiekiem, ale każdy dodatkowy miesiąc pracy, o latach już nie wspominając to wyższa emerytura - nie tylko dlatego, że na emerytalne konto pracującego wpłyną jeszcze dodatkowe składki, ale i dlatego, że wyliczając wysokość emerytury ZUS podzieli zgromadzone pieniądze przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego wieku mężczyzny lub kobiety wynikającego z aktualnych tablic śmiertelności. Przemysław Świderski / Polska Press
Czas na to by prezydencki projekt ustawy trafił do Sejmu. Jakie są na to szanse? Założenie prezydenckiego projektu jest proste: przepracowałaś 35 lat, przepracowałeś 40 lat – przechodzisz na emeryturę kiedy tylko chcesz, bez oglądania się na wiek. Ważne, że przez tyle lat podlegaliście obowiązkowi – lub dobrowolnie odprowadzaliście składkę emerytalną do ZUS. Wpłynęła ostatnia składka, osiągnęliście staż 35 lub 40 lat, możecie składać wniosek o emeryturę. Gdyby przepis ten wszedł w życie przed 1 marca 2021 roku, najniższa emerytura stażowa wynosiłaby najprawdopodobniej 1 560 zł.

Ciągle czekamy by prezydent swoją obietnicę przekształcił z projekt gotowej ustawy, która trafi do Sejmu i zostanie szybko uchwalona. Niestety, na liczne pytania Czytelników zainteresowanych sprawą - co potwierdza jak wielu Polaków zaczyna wcześnie pracę i jak długo gromadzi składki w ZUS - nie mamy innej odpowiedzi jak - "ciągle nie ma szczegołów". A wolelibyśmy odpowiadać konkretnie!

Przejście na tzw. emeryturę stażową byłoby przywilejem czyli byłoby dobrowolne. Ponieważ wciąż wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału, to każdy kto chce mieć większą emeryturę powinien patrzeć nie tylko na swój wiek, ale i zgromadzony ze składek kapitał, na podstawie którego ZUS wyliczy mu wysokość comiesięcznej emerytury. Każdy dodatkowy miesiąc pracy, o latach już nie wspominając to wyższa emerytura - nie tylko dlatego, że na emerytalne konto pracującego wpłyną jeszcze dodatkowe składki, ale i dlatego, że wyliczając wysokość emerytury ZUS podzieli zgromadzone pieniądze przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego wieku mężczyzny lub kobiety wynikającego z aktualnych tablic śmiertelności.

Doszło właśnie do rekonstrukcji rządu. Rada Ministrów w zmienionym składzie pracować będzie między innymi nad przyszłorocznym budżetem, a jedną z kwestii ważnych dla zwykłych ludzi a zależnych od kształtu budżetu są przepisy emerytalne, w tym ostateczna likwidacja OFE, waloryzacja emerytur no i oczywiście ewentualne inne zmiany w systemie emerytalnym, a takim może być wprowadzenie instytucji emerytur stażowych.

Takie rozwiązanie jest obecnie rozważane jako uzupełnienie obecnego systemu emerytalnego. Obecnie, jak wiadomo by przejść na emeryturę – poza np. służbami mundurowymi – trzeba mieć ukończone 60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna.

Obecnie w przypadku osób wcześnie zaczynających pracę bywa, że staż pracy bliższy jest pięćdziesięciu lat niż ledwie czterdziestoletni.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Pomysłodawcą jest prezydent Andrzej Duda, którego popiera związek zawodowy „Solidarność”, dodając jednak własny warunek – zgromadzony na koncie emeryta stażowego kapitał musi pozwalać na wypłatę emerytury w wysokości co najmniej 120 proc. aktualnie obowiązujące najniższej emerytury.

Minimalna emerytura stażowa: 120 procent najniższej emerytury

To wynika z obawy, że pieniądze zgromadzone ze składek emerytalnych osób przechodzących na emeryturę przed sześćdziesiątką będą niewielkie i w konsekwencji emerytura będzie groszowa.
Niskie emerytury z ZUS to zresztą główny powód, dla którego wciąż szukane są rozwiązania, które miałyby być nowym prawem emerytalnym i poprawić sytuację materialną zwłaszcza osób otrzymujących najniższe emerytury. Tymczasem stan finansów publicznych nie pozwala bowiem na zwiększenie dopłat do emerytur z budżetu państwa. COVID stawia pod znakiem zapytania wypłatę obiecanych już i zapisanych w prawie trzynastych emerytur i czternastych emerytur – prawo prawem, ale nie wiadomo czy do budżetu w przyszłym roku wpłynie dostatecznie dużo pieniędzy, by sfinansować takie programy socjalne i coraz głośniej rozważa się ich zawieszenie.

Emerytury 2021: dużo niewiadomych

Zresztą nie jedyna niewiadoma – wciąż nie zostały dokończone prace nad likwidacją OFE, z których pieniądze według pierwotnie przyjętej przez Sejm ustawy miały trafić na prywatne indywidualne konta emerytalne już w czerwcu br.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Wiadomo za to ile wyniesie waloryzacja emerytur od marca 2021 – wskaźnik 3,84 proc. zapisany jest bowiem w projekcie ustawy budżetowej przedstawionej przez rząd. Gdyby nie inflacja na poziomie 3-4 proc. wyglądałoby to nieźle, ale w praktyce wiele cen kluczowych w portfelu emeryta, np. energia, wywóz śmieci i inne opłaty związane z mieszkaniem, nie mówić już o lekach – rosną dużo wyżej ponad wskaźnik inflacji i planowanej waloryzacji.

Nie wiadomo też czy uda się znaleźć pieniądze na podwyższenie minimalnych emerytur ponad wskaźnik waloryzacyjny, jak miało to miejsce w ostatnich latach. Obecnie najniższa emerytura wynosi 1 200 zł. Gdyby zgodnie z obietnicami udało się ją podnieść od 1 marca o kolejne 100 zł, wynosiłaby 1 300 zł.

Emerytury stażowe 2021 – co najmniej 1 560 zł

Wracając do nowego projektu emerytur stażowych, gdyby one obowiązywały już dziś, najniższa emerytura stażowa dla kobiety, która przepracowała 35 lat wynosiłaby obecnie 1 440 zł, podobnie jak dla mężczyzny, który przepracował 40 lat, niezależnie od ich wieku.

TU BĘDĄ ZMIANY!. Kliknij i przeczytaj!

Natomiast gdyby doszło do podwyższenia najniższej emerytury od 1 marca 2021 r. do kwoty 1 300 zł, najniższe emerytury stażowe wynosiłyby (po spełnieniu warunku stażu pracy 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) 1 560 zł.

CZYTAJ DZISIAJ. Kliknij i przeczytaj!

Rząd szuka oszczędności, blokada premii i nagród w budżetówce

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucyjna zmiana w emeryturach: 18.11.2020. Nie trzeba będzie czekać do sześćdziesiątki. Emerytura stażowa minimum 1 560 zł - Strefa Biznesu

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
refla

to chyba dobra wiadomość? tak czy inaczej ja mam jeszcze dobre kilkanaście lat do emerytury i mam nadzieję do tego czasu nazbierać kasy w ppk, zastanawiam się nawet czy tam więcej nie wpłacać

G
Gość
15 listopada, 09:19, Gość 2 kategorii:

Co najgorsze to żeby własne Państwo

"Ojczyzna" bezpodstawnie nie okradała swoich obywateli sama. Dziwnymi ustawami 12 letniej archiwizacji zakładowej. Informowała obywateli o nadchodzącym zagrożeniu ! Dzieląc społeczeństwo na swoi i pozostali ?

Państwo w Państwie ! Państwo KASTY !

BEZPRAWIA I NIESPRAWIEDLIWOŚCI !

Gdzie te czasy ! 1970-80 PRL-u Edwarda Gierka ! Rozwoju Stabilizacji i Bezpieczeństwa

Dzisiejsza wolność ? Co to za wolność ! ....

"Lepszy na wolności kąsek lada jaki , niźli w niewoli przysmaki" . Powszechnie wiadomo , że ta reguła nie dotyczy wszystkich .

G
Gość 2 kategorii

Co najgorsze to żeby własne Państwo

"Ojczyzna" bezpodstawnie nie okradała swoich obywateli sama. Dziwnymi ustawami 12 letniej archiwizacji zakładowej. Informowała obywateli o nadchodzącym zagrożeniu ! Dzieląc społeczeństwo na swoi i pozostali ?

Państwo w Państwie ! Państwo KASTY !

BEZPRAWIA I NIESPRAWIEDLIWOŚCI !

Gdzie te czasy ! 1970-80 PRL-u Edwarda Gierka ! Rozwoju Stabilizacji i Bezpieczeństwa

Dzisiejsza wolność ? Co to za wolność ! ....

G
Gość

a te 1560 zeta to oczywiście brutto..... bo jakoś nikt nie nauczył się ze człowieka interesuje ile weźmie do ręki a nie do podziału z zusem-chytrusem i fiskusem....

E
Eugeniusz

Jest pytanie czy większość z nas pracujących powyżej 40 lat pracy do żyje do emerytury

Mam ponad 60 lat i ponad 40 lat pacy w ty 18 lat warunki szkodliwe. Moi znajomi z pracy już umierają. Tak przed emeryturą i jeszcze Covid-19- Jesteśmy zrobieni w ciula. Jeszcze okradzeni przez 2 filar

m
malek

Konstytucja RP, Art. 33. 1. "Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym". TK będzie musiał się mocno nagimnastykować, by wykazać, że staż pracy zróżnicowany według płci jest zgodny z Konstytucją. Ale wiadomo, że nie takie sprawy potrafi wykazać.

G
Gość
11 listopada, 16:24, JANNN:

PREZYDENT to kłamca wygrał wybory dzięki obietnicy emerytur stażowych i teraz gdzie ma swoich wyborców.

panie PREZYDENCIE pokaż swoim wyborcom że nie rzucasz słów na wiatr [ i od nowego roku wejdą emerytury stażowe

J
JANNN

PREZYDENT to kłamca wygrał wybory dzięki obietnicy emerytur stażowych i teraz gdzie ma swoich wyborców.

K
Karletta

Mnie to nie koliduje ,jak ktos ma duzo lat pracy to niech idzie jak chce, koro opłacał składki. Ja natomiast uważam że do wypracowanej emerytury trzeba dodatkowo odkładać,bo inaczej będzie ona bardzo niska. Przynajmniej jeśli chodzi o ludzi młodszego pokolenia. Dobrze jest zaczac to robic w ppk .To racjonalny sposób, długoterminowy.Więc z pewnością będą z tego zyski.

M
M.H.

Mam przepracowane (składkowe) 47 lat ciekawe jaka będzie wysokość emerytury. Pod warunkiem ,że wejdzie w życie ten projekt?

G
Gość
1 listopada, 10:55, Gość:

Jeden i ten sam artykuł ,nie macie pomysłu widać waszą głupotę

do ch olery jasnej już można zgłupieć ciągle powielany artykuł napiszcie coś konkretnego w sprawie stażówek bo czekamy na to

G
Gość

Jeden i ten sam artykuł ,nie macie pomysłu widać waszą głupotę

J
JANNN

Nie chcę tego pana obrażać ale powiem tak jak Wałęsa nie chcę ale muszę BARA......

G
Gość
21 października, 11:55, ewelina:

a ja oszczedzam w PPK, wedlug mnie to teraz najlepsza opcja, dodatkowa kasa na emeryturze sie przyda, tym bardziej, ze duzych emerytur nie bedziemy mieli, nie ma co sie oszukiwac

kiedyś tak reklamowano OFE

G
Gość

Dalej piszecie te bzdety dziennikarskie zmieńcie płytę ,pierdoły strefy biznesu