Rewolucja we Francji z powodu benzyny. A u nas?

  • Gazeta Wrocławska

Janusz Michalczyk

Wyobraźcie sobie, że na wieść o podwyżce akcyzy na paliwa Polacy wychodzą masowo na ulice stolicy, palą opony, budują barykady, w kulminacyjnym punkcie zamieszek ochlapują farbami od dołu do góry Kolumnę Zygmunta III Wazy, a może nawet utrącają królowi trzymaną w prawej dłoni szablę albo - nie daj Boże - wytrącają mu z lewej dłoni krzyż.
 archiwum

Szokujące, prawda? Nawet nie ma porównania z żartobliwym wciągnięciem na posąg koszulki z napisem „konstytucja”. Tymczasem we Francji od kilku tygodni ludzie szaleją na ulicach, a ostatnio zbezcześcili słynny Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich, mażąc po nim sprejami, przy czym mocno ucierpiały niektóre płaskorzeźby, przede wszystkim Marianna, symbol wolnej Francji.

Elity i historycy załamują ręce nad takim barbarzyństwem, ale mnie te ekscesy w ogóle nie zaskoczyły. Przecież Francuzi regularnie demonstrują na ulicach, a już tamtejsi studenci zachowują się niczym hordy Wandalów. Zaczęło się, jak wiadomo, od największej rewolucji w dziejach w latach 1789-1799, gdy stracili na gilotynie własnego króla, a potem posłali w zaświaty mnóstwo obywateli, niektórych bez jasnego powodu. Napoleon ogarnął ten cały bałagan, jednak skłonność do rewolty przechodziła później nad Sekwaną z pokolenia na pokolenia, aż do następnej potężnej zawieruchy podczas paryskiego marca 1968. Niby taki kulturalny naród, lecz od czasu do czasu musi się potężnie wyszumieć. Nie twierdzę, że działający teraz ruch „żółtych kamizelek” ma potencjał na równie gwałtowny wybuch społeczny, ale niewątpliwie potwierdza narodową skłonność do rozrabiania.

Przypomnijcie sobie, co się działo u nas, gdy ostatnio ceny benzyny i oleju napędowego skoczyły do góry. Znaleźli się tacy, którzy póbowali w internecie zorganizować bojkot stacji benzynowych, ale ta akcja od początku była żałosna, bo apelowano: nie kupuj paliwa dziś, pojedziesz na stację jutro. Nie kupuj dziś, lecz jutro już tak?! I to ma być protest, którego celem jest rzucenie rządu na kolana? Komedia i tyle. Parę lat temu próbowano w podobnej sytuacji blokować autostradę A4, nawołując do bardzo wolnej jazdy, jednak z równie mizernym skutkiem. Korki na naszej autostradzie są codziennością i nikogo nie bulwersują, a już na pewno władzy.

Wracając jeszcze na chwilę do Francuzów... Można zrozumieć zwykłych ludzi, że są rozczarowani poczynaniami polityków i to wszystkich partii - od lewicy do prawicy, a teraz prezydenta Emmanuela Macrona, który obiecywał lepszą jakość rządzenia. Z drugiej strony - politycy mówią to, co wyborcy chcą usłyszeć, a po zdobyciu władzy robią to, na co pozwala im sytuacja ekonomiczna. Popatrzcie na Włochy. Po wyborach powstał rząd koalicyjny nacjonalistów z populistami. Od razu wszczął konflikt z Komisją Europejską - dużo krzyczy, mało robi, więc raczej po cichu dogada się z Brukselą, bo inaczej ściągnąłby na kraj katastrofę gospodarczą. Wszystko wskazuje na to, że Włosi zrobią to, co wcześniej Grecy.

Więc to ma być alternatywa: albo rozróby na ulicach, albo rządy populistów? Ja nie znam mądrej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.02.2019, 11:27

to nie politycy stworzyli Kargulów a Kargule wybrali sobie takich polityków. Polacy
nienawidzą demokracji. Każdy sobie państwo, sąd sądem a sprawiedliwość musi być po mojej stronie.

06.12.2018, 23:40

pierdy

06.12.2018, 16:17

biadolenie po necie. TAK MY NARÓD MIELIŚMY ODWAGĘ ŁAPAĆ ZA GARDŁO WREDNYCH UBEKÓW, ZOMO ORMO JAK NA ŚWIĘTA JAKIŚ SOLIDARNY AGENT ZASABOTOWAŁ DOSTAWĘ POMARAŃCZY I BANANÓW A RZĄD PODWYŻSZYŁ O GROSZ CENĘ CHLEBA. STRAJKAMI ROZPIERD ....ŚMY DOPIERO CO ODBUDOWANY KRAJ GNĘBIONY PRZEZ KAPITALISTYCZNE EMBARGA I LICHWIARSKIE POŻYCZKI AŻ ZOSTAŁY TYLKO KARTKI BO DO OSTATNIEGO DNIA KOMUCHY STARAŁY SIĘ BY LUDZIE MIMO SABOTAŻY DOBRZE ZARABIALI I MIELI PRACĘ. A DZIŚ ? HAHAHA ZARAZ PO PRZEJĘCIU WŁADZY IDEOWI SOLIDARNI OBROŃCY ODDALI NARODOWY MAJĄTEK ZWYKŁYM BANDYTOM ZAMIAST PODZIELIĆ GO NA SUWERENA. BEZ SZEMRANIA ODDALIŚMY NASZE MILIARDY NA ZAMKI WILLE PAŁACE SZABROWNIKÓW SZMALCOWNIKÓW, GANGSTERÓW I KACYKÓW. ZE STOICKIM SPOKOJEM STALIŚMY W MILIONOWYCH KOLEJKACH PO ZASIŁEK JAK SOLIDARNI SZERYFOWIE ZNISZCZYLI TYSIĄCE ZAKŁADÓW OPOWIADAJĄC SOBIE JAK TO NAS KOMUCHY UPODLIŁY ŻE TRZEBA BYŁO NOCAMI STAĆ PO MIĘSO (KTÓRYM SPŁACANO KAPITALISTYCZNĄ LICHWĘ). STANOWCZO ZA DUŻO SIĘ NAWOJOWALIŚMY I WYSTARCZY NAM BYĆ DZIŚ PARÓWĄ DAJĄCĄ WSZELKIM MENDOM CO RZUCĄ NAM 2 WOLNE NIEDZIELE.

06.12.2018, 08:59

Naród upodlony i wytresowany na śmieciówkach i bezrobociu w nowej rzeczywistosci gospodarczej siedzi cicho. Społeczenstwo nasze zachowuje tak samo jak to wychowane przez komune. Pokolenie musi minąć aby to zmienić.

06.12.2018, 06:22

ale teraz politycy podzielili naród, bo takich podzielonych baranów łatwiej się strzyże. Nie ma jedności w narodzie dlatego politycy robią z nami co chcą. Płaćcie więc i płaczcie.

06.12.2018, 06:20

Dlatego pokornie się godzimy.

05.12.2018, 21:06

Jednak myślisz o faktach,że za PO-PSL okradziono nas Amber G.851 mln zł,SKOK 250mln zł, VAT280 mld zł,OFE 153mld zł. itd,itd. Że benzyna kosztowała 7zł/l ropa 6,90 zł/l.No to masz tylko część faktów gebelsowski z po-partii okupantów.

05.12.2018, 20:33

jego można kupić chociaż zobaczymy za 2 lata jak będzie płacił najdroższy rachunek za prąd w Europie

05.12.2018, 19:50

W naszym kraju wandalizm uprawia Rząd. W białych rękawiczkach pokazali jak dymać elektorat. To im się po prostu należało.

05.12.2018, 19:24

Nie" myśmy" tylko sam Wałęsa!

05.12.2018, 19:14

Zastanawiają się jak jest "u nas", a piszą o Polsce zamiast o Niemczech. Rozumiem, że cenzura nie puściła artykułu o Niemczech, a tytuł pozostał przez niedopatrzenie.

05.12.2018, 18:32

Masz jednak na myśli pewnie patologię peowskich zdrajców od 1772 r.

05.12.2018, 18:30

Zabawne, że zarzucasz komuś propagandę, po tym jak sam stosujesz przemilczenie niewygodnych faktów. Geobelsiku pislamski.

05.12.2018, 18:26

Jak niemiecki szmatławiec stosuje metody gebelsowskie,chce poróżnić Polaków.Macie tam za Odrą masę spraw swoich. Benzyna 95- 4,89 zł/l . Za ryżego była po 6,10 zł/l.

05.12.2018, 18:20

Mamy już swoich stałych debili z koszulkami "konstytucja" i to nam wystarcza.

05.12.2018, 18:19

Jest ok.My się już na walczyliśmy i to nie o takie pierdy ,jak francuziki.
Może tak niemiecki szmatławcu zrobić rewolty u was?Kiedy fikaliście w sprawie ciapatych ostatnio?
Przydało by się u was troszeczkę nie pokoju ,ale wasz naród tchórzliwy i pedalski ,karnie ze spuszczoną głową słucha swojego słońca narodu -makreli .

05.12.2018, 18:06

Próbujecie manipulować ludźmi?Prowokacje ?Może jeszcze z debilnym hasłem KONSTYTUCJA?
To do truchła Nowoczesnej proszę.
Rusek tylko czeka na tą waszą"ulicę"!

05.12.2018, 18:03

Polak w przeciwienstwie do obywatela zachodniej europy,nie czyta tylko ostatniej strony gazety czyli wyniki meczow.Wie co to sa notowania ropy i wie,ze rzad ktory wybral,nie podniesie akcyzy dla fotowoltaiki,ktora w nocy nie da pradu.

05.12.2018, 17:11

Wystarczy zmusić tych co korzystają z dopłat, dotacji, szkoleń i plusów zmusić do spłaty zadłużeń. Już nie da się słuchać ile zadłużony jest każdy obywatel! Każdy-co to ku.. jest? Nie każdy szarpał bezwstydnie! Jeżeli powstanie partia z takim programem - zmiecie te wszystkie chciwe gówna w kilka tygodni, a z ich zagrabionego nam mienia pozbędziemy się zadłużeń.

05.12.2018, 17:09

Gazeta podjudza.

05.12.2018, 17:08

W Polsce również by przydało się by zwykli obywatele wyszli na ulicę by zaprotestować przeciwko podwyżką cen paliwa jak i podwyżce zwykłych produktów codziennego życia!

05.12.2018, 17:03

i od 80 biedniejemy choć rewolucja była właśnie przez podwyżki. Oczywiście my biedniejemy, a chciwe mordy co wlazły po nam należne zaszczyty po naszych plecach się bogacą. Kto dostaje dodatki do emerytur i jak się je załatwia? Jest nowy zbowid bo poprzedni wymarł. Polak już wie; buntowanie się jest bez sensu. Najlepiej unikać płacenia podatków; to u nas skolonizowanej biedoty jest wciąż aktualny patriotyzm. Pasożytów można tylko tak się pozbyć.

05.12.2018, 16:48

To jest wątek dotyczący artykułu Rewolucja we Francji z powodu benzyny. A u nas?

05.12.2018, 16:45

niestety boja sie ziobrow i innych, narod z taka wojownicza historia boi sie pisu :d

05.12.2018, 16:35

JAK ZAMKNĄ ROZGŁOŚNIĘ OJCA DYREKTORA I W TEN SPOSÓB BARANKOM ODBIORĄ CAŁY SENS ŻYCIA ;)