Rewolucja we Francji z powodu benzyny. A u nas?

  Rewolucja we Francji z powodu benzyny. A u nas?

  Janusz Michalczyk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rewolucja we Francji z powodu benzyny. A u nas?

  ©archiwum

  Wyobraźcie sobie, że na wieść o podwyżce akcyzy na paliwa Polacy wychodzą masowo na ulice stolicy, palą opony, budują barykady, w kulminacyjnym punkcie zamieszek ochlapują farbami od dołu do góry Kolumnę Zygmunta III Wazy, a może nawet utrącają królowi trzymaną w prawej dłoni szablę albo - nie daj Boże - wytrącają mu z lewej dłoni krzyż.
  Rewolucja we Francji z powodu benzyny. A u nas?

  ©archiwum

  Szokujące, prawda? Nawet nie ma porównania z żartobliwym wciągnięciem na posąg koszulki z napisem „konstytucja”. Tymczasem we Francji od kilku tygodni ludzie szaleją na ulicach, a ostatnio zbezcześcili słynny Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich, mażąc po nim sprejami, przy czym mocno ucierpiały niektóre płaskorzeźby, przede wszystkim Marianna, symbol wolnej Francji.

  Elity i historycy załamują ręce nad takim barbarzyństwem, ale mnie te ekscesy w ogóle nie zaskoczyły.
  Przecież Francuzi regularnie demonstrują na ulicach, a już tamtejsi studenci zachowują się niczym hordy Wandalów. Zaczęło się, jak wiadomo, od największej rewolucji w dziejach w latach 1789-1799, gdy stracili na gilotynie własnego króla, a potem posłali w zaświaty mnóstwo obywateli, niektórych bez jasnego powodu. Napoleon ogarnął ten cały bałagan, jednak skłonność do rewolty przechodziła później nad Sekwaną z pokolenia na pokolenia, aż do następnej potężnej zawieruchy podczas paryskiego marca 1968. Niby taki kulturalny naród, lecz od czasu do czasu musi się potężnie wyszumieć. Nie twierdzę, że działający teraz ruch „żółtych kamizelek” ma potencjał na równie gwałtowny wybuch społeczny, ale niewątpliwie potwierdza narodową skłonność do rozrabiania.

  Przypomnijcie sobie, co się działo u nas, gdy ostatnio ceny benzyny i oleju napędowego skoczyły do góry. Znaleźli się tacy, którzy póbowali w internecie zorganizować bojkot stacji benzynowych, ale ta akcja od początku była żałosna, bo apelowano: nie kupuj paliwa dziś, pojedziesz na stację jutro. Nie kupuj dziś, lecz jutro już tak?! I to ma być protest, którego celem jest rzucenie rządu na kolana? Komedia i tyle. Parę lat temu próbowano w podobnej sytuacji blokować autostradę A4, nawołując do bardzo wolnej jazdy, jednak z równie mizernym skutkiem. Korki na naszej autostradzie są codziennością i nikogo nie bulwersują, a już na pewno władzy.

  Wracając jeszcze na chwilę do Francuzów... Można zrozumieć zwykłych ludzi, że są rozczarowani poczynaniami polityków i to wszystkich partii - od lewicy do prawicy, a teraz prezydenta Emmanuela Macrona, który obiecywał lepszą jakość rządzenia. Z drugiej strony - politycy mówią to, co wyborcy chcą usłyszeć, a po zdobyciu władzy robią to, na co pozwala im sytuacja ekonomiczna. Popatrzcie na Włochy. Po wyborach powstał rząd koalicyjny nacjonalistów z populistami. Od razu wszczął konflikt z Komisją Europejską - dużo krzyczy, mało robi, więc raczej po cichu dogada się z Brukselą, bo inaczej ściągnąłby na kraj katastrofę gospodarczą. Wszystko wskazuje na to, że Włosi zrobią to, co wcześniej Grecy.

  Więc to ma być alternatywa: albo rozróby na ulicach, albo rządy populistów? Ja nie znam mądrej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HAHAHA MY NARÓD JUŻ SIĘ NAWALCZYLIŚMY I O NIE TAKIE PIERDY JAK FRANCUZIKI

  CO ZAUWAŻYŁA WIRTUALNA CZY REALNA ZOSIA bo kobiety nie zajmują się takimi pierdami jak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  biadolenie po necie. TAK MY NARÓD MIELIŚMY ODWAGĘ ŁAPAĆ ZA GARDŁO WREDNYCH UBEKÓW, ZOMO ORMO JAK NA ŚWIĘTA JAKIŚ SOLIDARNY AGENT ZASABOTOWAŁ DOSTAWĘ POMARAŃCZY I BANANÓW A RZĄD PODWYŻSZYŁ O GROSZ...rozwiń całość

  biadolenie po necie. TAK MY NARÓD MIELIŚMY ODWAGĘ ŁAPAĆ ZA GARDŁO WREDNYCH UBEKÓW, ZOMO ORMO JAK NA ŚWIĘTA JAKIŚ SOLIDARNY AGENT ZASABOTOWAŁ DOSTAWĘ POMARAŃCZY I BANANÓW A RZĄD PODWYŻSZYŁ O GROSZ CENĘ CHLEBA. STRAJKAMI ROZPIERD ....ŚMY DOPIERO CO ODBUDOWANY KRAJ GNĘBIONY PRZEZ KAPITALISTYCZNE EMBARGA I LICHWIARSKIE POŻYCZKI AŻ ZOSTAŁY TYLKO KARTKI BO DO OSTATNIEGO DNIA KOMUCHY STARAŁY SIĘ BY LUDZIE MIMO SABOTAŻY DOBRZE ZARABIALI I MIELI PRACĘ. A DZIŚ ? HAHAHA ZARAZ PO PRZEJĘCIU WŁADZY IDEOWI SOLIDARNI OBROŃCY ODDALI NARODOWY MAJĄTEK ZWYKŁYM BANDYTOM ZAMIAST PODZIELIĆ GO NA SUWERENA. BEZ SZEMRANIA ODDALIŚMY NASZE MILIARDY NA ZAMKI WILLE PAŁACE SZABROWNIKÓW SZMALCOWNIKÓW, GANGSTERÓW I KACYKÓW. ZE STOICKIM SPOKOJEM STALIŚMY W MILIONOWYCH KOLEJKACH PO ZASIŁEK JAK SOLIDARNI SZERYFOWIE ZNISZCZYLI TYSIĄCE ZAKŁADÓW OPOWIADAJĄC SOBIE JAK TO NAS KOMUCHY UPODLIŁY ŻE TRZEBA BYŁO NOCAMI STAĆ PO MIĘSO (KTÓRYM SPŁACANO KAPITALISTYCZNĄ LICHWĘ). STANOWCZO ZA DUŻO SIĘ NAWOJOWALIŚMY I WYSTARCZY NAM BYĆ DZIŚ PARÓWĄ DAJĄCĄ WSZELKIM MENDOM CO RZUCĄ NAM 2 WOLNE NIEDZIELE.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pie

  pie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  pierdy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  u nas zielone koperty i hejt skierowany przeciwko zmotoryzowanym mieszkańcom

  wef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Naród upodlony i wytresowany na śmieciówkach i bezrobociu w nowej rzeczywistosci gospodarczej siedzi cicho. Społeczenstwo nasze zachowuje tak samo jak to wychowane przez komune. Pokolenie musi...rozwiń całość

  Naród upodlony i wytresowany na śmieciówkach i bezrobociu w nowej rzeczywistosci gospodarczej siedzi cicho. Społeczenstwo nasze zachowuje tak samo jak to wychowane przez komune. Pokolenie musi minąć aby to zmienić. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za komuny już dawno wyszlibyśmy na ulicę

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  ale teraz politycy podzielili naród, bo takich podzielonych baranów łatwiej się strzyże. Nie ma jedności w narodzie dlatego politycy robią z nami co chcą. Płaćcie więc i płaczcie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  My Polacy lubimy jak nas władza ładuje w d...

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Dlatego pokornie się godzimy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sowiecki/pisobolszewicki człowiek się nie buntuje

  atgo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  jego można kupić chociaż zobaczymy za 2 lata jak będzie płacił najdroższy rachunek za prąd w Europie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KON STY TUC JA

  KON STY TUC JA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  W naszym kraju wandalizm uprawia Rząd. W białych rękawiczkach pokazali jak dymać elektorat. To im się po prostu należało.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozumiem

  bertsi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Zastanawiają się jak jest "u nas", a piszą o Polsce zamiast o Niemczech. Rozumiem, że cenzura nie puściła artykułu o Niemczech, a tytuł pozostał przez niedopatrzenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I

  oto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Jak niemiecki szmatławiec stosuje metody gebelsowskie,chce poróżnić Polaków.Macie tam za Odrą masę spraw swoich. Benzyna 95- 4,89 zł/l . Za ryżego była po 6,10 zł/l.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko wtedy ropa była 3-4x droższa niż teraz

  heheh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Zabawne, że zarzucasz komuś propagandę, po tym jak sam stosujesz przemilczenie niewygodnych faktów. Geobelsiku pislamski.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Jednak myślisz o faktach,że za PO-PSL okradziono nas Amber G.851 mln zł,SKOK 250mln zł, VAT280 mld zł,OFE 153mld zł. itd,itd. Że benzyna kosztowała 7zł/l ropa 6,90 zł/l.No to masz tylko część...rozwiń całość

  Jednak myślisz o faktach,że za PO-PSL okradziono nas Amber G.851 mln zł,SKOK 250mln zł, VAT280 mld zł,OFE 153mld zł. itd,itd. Że benzyna kosztowała 7zł/l ropa 6,90 zł/l.No to masz tylko część faktów gebelsowski z po-partii okupantów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mamy na etacie kodziarzy .

  Polonia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Mamy już swoich stałych debili z koszulkami "konstytucja" i to nam wystarcza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Au nas spokuj ,redaktorku!

  Zosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Jest ok.My się już na walczyliśmy i to nie o takie pierdy ,jak francuziki.
  Może tak niemiecki szmatławcu zrobić rewolty u was?Kiedy fikaliście w sprawie ciapatych ostatnio?
  Przydało by się u was...rozwiń całość

  Jest ok.My się już na walczyliśmy i to nie o takie pierdy ,jak francuziki.
  Może tak niemiecki szmatławcu zrobić rewolty u was?Kiedy fikaliście w sprawie ciapatych ostatnio?
  Przydało by się u was troszeczkę nie pokoju ,ale wasz naród tchórzliwy i pedalski ,karnie ze spuszczoną głową słucha swojego słońca narodu -makreli .zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo