Rewolucja w szkolnych sklepikach. Część punktów już nie...

  Rewolucja w szkolnych sklepikach. Część punktów już nie istnieje

  Ewelina Oleksy, współpr. TS, MD, BG, AR

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rewolucja w szkolnych sklepikach. Część punktów już nie istnieje

  ©Przemyslaw Swiderski

  Od 1 września w szkolnych sklepikach nie można sprzedawać m.in. słodyczy i słodkich napojów. Rewolucja w podejściu do żywienia uczniów spowodowała, że część właścicieli sklepików już zwinęła interes.
  Rewolucja w szkolnych sklepikach. Część punktów już nie istnieje

  ©Przemyslaw Swiderski

  Koniec z salami i majonezem w kanapkach sprzedawanych w szkołach. Zakaz sprzedawania słodyczy, słodkich gazowanych napojów, chipsów i pieczywa, które nie jest razowe lub pełnoziarniste.

  Reforma sklepikowa dała się we znaki np. w Wejherowie. Swoją działalność zakończył już sklepik w Zespole Szkół nr 1. Pod znakiem zapytania stoi też ten w SP nr 11.- Obecnie właściciel zastanawia się, czy będzie go prowadził - mówi Beata Fiołka-Słupianek, wicedyrektor szkoły.


  W SP nr 1 w Kartuzach szkolny sklepik też został zlikwidowany.
  - Rozwiązaliśmy umowę z dotychczasowym ajentem - potwierdza dyrektor Dariusz Zelewski. - Nowy asortyment jest tak szczegółowy, że sklepik nie mógł istnieć. Odpowiedzialność za sprzedawany asortyment spoczywa na dyrektorze szkoły, a ja nie mam narzędzi by móc go kontrolować.

  W Człuchowie nauczyciele i dyrektorzy nie zostawiają na rozporządzeniu ministra suchej nitki, bo - jak mówią - trochę przedobrzył ze szczegółowością przepisów. Właściciele istniejących do tej pory sklepików rezygnują, a znalezienie chętnego do prowadzenia go na nowych zasadach jest bardzo trudne. Tak jest np. w Gimnazjum nr 1 w Człuchowie, gdzie zniknął sklepik istniejący tam od lat, a nowego chętnego - mimo wielu zapytań - nie widać.

  W szkołach, w których sklepiki przetrwały też lekko nie jest. Bo uczniowie na nowy, zdrowszy asortyment niestety reagują dosyć chłodno. - Buntują się, zwłaszcza przeciwko temu, że nie mogą w szkole kupić coli. Mówią, że takie ograniczenia powinny dotyczyć małych dzieci, a nie młodzieży w ich wieku - przyznaje Beata Wierzba, dyrektor Pomorskich Szkół Rzemiosł, czyli szkoły średniej w Gdańsku.- Oczywiście, jak ktoś będzie chciał, to tę colę sobie kupi w drodze do szkoły. Tego nie można przecież zakazać. Słyszałam, że do jednej ze szkół dzieci przynoszą hamburgery, bo po drodze mają Mc Donalda.

  PSR zadbały jednak o to, by do nowych przepisów się dostosować. Z automatów zniknęły batony i gazowane napoje. Została woda i soki. A do bufetu już rok temu zawitała zdrowa i tania zupa.

  Stołówki w szkołach też są zagrożone. Dlaczego? Czytaj więcej w środowym (9.09.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

  ewelina.oleksy@polskapress.pl

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo