Rewolucja w prawie pracy: 28.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej

AIP
Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Na tę zmianę prawa pracy niecierpliwie czekali zwłaszcza wieloletni pracownicy budżetówki, którzy tylko w niewielkim zakresie korzystali przez minione trzy lata na dynamicznym wzroście minimalnego wynagrodzenia za prac. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy.

W praktyce wygląda to tak, że wielu specjalistów z ogromnych doświadczeniem, wiedzą i wysokimi kwalifikacjami, zatrudnionych a administracji publicznej od dawna, mimo podwyżek płacy minimalnej zarabiało wciąż tyle samo co stażyści, którzy dopiero rozpoczynają pracę; jedni i drudzy otrzymują stawkę minimalną, z tym, że w przypadku doświadczonych pracowników np. 20 proc. stanowi dodatek za wysługę lat, a u nowicjusza całe wynagrodzenia składa się z płacy podstawowej.

Tę ewidentną niesprawiedliwość rząd miał zniwelować już rok temu – wysokiej rangi urzędnicy ministerstwa pracy składali deklaracje, iż nowe prawo będzie obowiązywało już od 2019 roku. Tymczasem w 2018 roku, a dokładnie w połowie grudnia powstał projekt ustawy i został skierowany do konsultacji społecznych – z założeniem, że przepisy wejdą w życie od 2020 r. i doświadczeni pracownicy budżetówki będą nareszcie beneficjentami podwyżki płacy minimalnej.

Przypomnijmy, że właśnie od 1 stycznia 2020 r. wzrosło ono o 350 zł, z obecnych 2 250 do 2 600 zł.

To oznacza, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna stanowić będzie już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Od 1 stycznia br. dodatek stażowy nie jest wliczany do minimalnego wynagrodzenia.

– Do tej pory pracownik z dłuższym stażem pracy zarabiający minimalną krajową mógł mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowozatrudniona z dużo niższym lub zerowym stażem pracy, wykonująca tę samą pracę. W takiej sytuacji dodatek stażowy był fikcją i nie pełnił swojej funkcji – motywacji i docenienia doświadczenia. Dzisiaj to się zmienia – podkreśla minister Marlena Maląg.

Zmiany dotyczą przede wszystkim pracowników sektora publicznego oraz pracodawców tego sektora, którzy zgodnie z przepisami mają obowiązek wypłacania takiego dodatku.

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – mówi minister Marlena Maląg. – Z nowym rokiem przywracamy wartość dodatku za wysługę lat – dodaje minister.

Od grudnia do grudnia inflacja wyniosła 3,4 proc., ale ceny detaliczne wybranych produktów, zwłaszcza żywności rosną w zastraszającym tempie: wieprzowina w grudniu 2019 była droższa o 23,6 proc. a wędliny ponad 11 proc., mąka ponad 7 proc., cukier ponad 20 proc., a opłaty za wywóz śmieci wzrosły aż o 32,21 proc. Co będzie dalej? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Dodatek stażowy nie będzie więc pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

W praktyce powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. Dotyczy to sytuacji, w których wynagrodzenie zasadnicze osób nieuprawnionych do dodatku za staż pracy kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę i jest corocznie podwyższane w związku ze wzrostem tego wynagrodzenia.

Jednocześnie pracownicy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym otrzymują wynagrodzenie w takiej samej wysokości, wliczając w to zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek za staż pracy. W takich przypadkach przedmiotowy dodatek przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem.

Więcej o dodatku stażowym - czytaj na str. 2

Jak jest jak będzie

Do końca 2019 r. przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia pracownika z obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę brane są pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem składników wymienionych w ust. 5 tego artykułu, tj.: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Odesłanie do kategorii wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wynagrodzenia pracownika z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę nie uwzględnia się także wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Wprowadzana regulacja zakłada wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku przysługującego pracownikowi z ww. tytułu, bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tego dodatku.

Z uwagi na różnorodność stosowanego nazewnictwa oraz odmienne zasady przyznawania dodatku za staż pracy (obowiązujące u poszczególnych pracodawców), w celu usunięcia mogących się pojawić wątpliwości interpretacyjnych – projekt ustawy wprowadza definicję „dodatku za staż pracy” (zmienia art. 1 ustawy). Przedmiotowy dodatek definiowany jest jako dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 26 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 26 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Kto dostaje dodatek stażowy

Dodatek za staż pracy nie ma charakteru powszechnego. Z mocy prawa przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Przykładowo: pracownikom samorządowym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 1260, z późn. zm.), członkom korpusu służby cywilnej – dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej – Dz. U. z 2018 r. poz. 1559), nauczycielom – dodatek za wysługę lat (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela
– Dz. U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.), sędziom – dodatek za długoletnią pracę (ustawa z dnia
27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych – Dz. U. z 2019 r. poz. 52, z późn. zm.), pracownikom uczelni publicznych – dodatek za staż pracy (ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), żołnierzom zawodowym – dodatek za długoletnią służbę wojskową (ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 173, z późn. zm.).

Pracownicy spoza sfery budżetowej mogą otrzymywać dodatek za staż pracy. Pracodawcy prowadzący samodzielną gospodarkę finansową we własnym zakresie ustalają warunki wynagradzania pracowników (w tym wypłacania określonych składników wynagrodzenia), stosownie m.in. do rodzaju prowadzonej działalności i możliwości finansowych. Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych u tych pracodawców regulują przede wszystkim przepisy zakładowe, tj. ponad zakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania, a w przypadku pracodawcy niezobowiązanego do wydania regulaminu wynagradzania – postanowienia umów o pracę (art. 771–772 i 29 k.p.). Jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy regulacje płacowe przewidują taki składnik wynagrodzenia jak dodatek za staż pracy, określają jego wysokość i zasady przyznawania.

Będzie rewolucja w urlopach wypoczynkowych - 35 dni urlopu za każdy rok pracy dla każdego? Po prostu kliknij w ten tekst i dowiesz się więcej!

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w prawie pracy: 28.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 434

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taka prawda.
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

25 stycznia, 17:27, Gość:

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

25 stycznia, 19:22, Gość:

Zatrudnij się jako sprzątaczka...zero odpowiedzialnosci.

26 stycznia, 10:53, Gość:

Nie pisz głupot,bo w każdej pracy jest jakaś odpowiedzialność a i sprzątaczka w szkole,jest odpowiedzialna za wiele rzeczy mniejszych i większych(przynajmniej w naszej u nas)

26 stycznia, 10:55, Gość:

Przynajmniej w naszej szkole miało być :))

26 stycznia, 13:54, Gość:

Jestem właśnie sprzątaczką i to całkiem dobrze wykształconą. Od czternastu lat zarabiam minimalną , na którą składa się pensja zasadnicza i stażowe 20 procent. Nigdy nie dostałam żadnej podwyżki bo przecież podnoszą mi minimalną .

28 stycznia, 13:21, Gość:

Ja pracuję w przedszkolu w Bytomiu jako dozorca i dodatek za pracę w nocy mam wliczany do pensji brutto choć od 2017 roku powinien się już nie wliczać. Teraz znowu coś kombinują z tym dodatkiem stażowym, złodziejstwo i tyle, dodam jeszcze że na stanowisku dozorcy nie mam badań wysokościowych a w wakacje wykonuje prace remontowe (malowanie sal, korytarzy, kuchni, kancelarii itp.) na wysokości. Pani dyrektor oczywiście ma to gdzieś, przecież jest świadoma tego że nie mam badań wysokościowych, a mimo to każe mi wykonywać tego typu prace, pomijam już fakt że na stanowisku dozorcy tego typu prace nie powinny mnie w ogóle obchodzić. Taka sytuacja zapewne jest we wszystkich przedszkolach i szkołach na terenie miasta Bytom.

Masz rację u mnie jest to samo , to jest zmowa dyrektorów. Wymagań dużo i mobbingu z ich strony.

T
Taka prawda.

Dziś dostałem wypłatę pracuje w oświacie jako konserwator z wysługą lat pracy na rękę 2092 zł. Kpina tak nas okradają.

G
Gość
26 stycznia, 14:43, Akurat:

Bubel prawny i jasna niesprawiedliwość. Pracodawcy zmieniają regulamin wynagradzania i stażowe wliczają do podstawy. Mam już dość obiecanek o podwyżkach mamienia, że jest nam dobrze

Co to za sprawiedliwos'c' jak pracodawcy łamią, przepisy a pracownik jest okradany Pan' stwo wPanstwie

G
Gość
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

25 stycznia, 17:27, Gość:

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

25 stycznia, 19:22, Gość:

Zatrudnij się jako sprzątaczka...zero odpowiedzialnosci.

26 stycznia, 10:53, Gość:

Nie pisz głupot,bo w każdej pracy jest jakaś odpowiedzialność a i sprzątaczka w szkole,jest odpowiedzialna za wiele rzeczy mniejszych i większych(przynajmniej w naszej u nas)

26 stycznia, 10:55, Gość:

Przynajmniej w naszej szkole miało być :))

26 stycznia, 13:54, Gość:

Jestem właśnie sprzątaczką i to całkiem dobrze wykształconą. Od czternastu lat zarabiam minimalną , na którą składa się pensja zasadnicza i stażowe 20 procent. Nigdy nie dostałam żadnej podwyżki bo przecież podnoszą mi minimalną .

Ja pracuję w przedszkolu w Bytomiu jako dozorca i dodatek za pracę w nocy mam wliczany do pensji brutto choć od 2017 roku powinien się już nie wliczać. Teraz znowu coś kombinują z tym dodatkiem stażowym, złodziejstwo i tyle, dodam jeszcze że na stanowisku dozorcy nie mam badań wysokościowych a w wakacje wykonuje prace remontowe (malowanie sal, korytarzy, kuchni, kancelarii itp.) na wysokości. Pani dyrektor oczywiście ma to gdzieś, przecież jest świadoma tego że nie mam badań wysokościowych, a mimo to każe mi wykonywać tego typu prace, pomijam już fakt że na stanowisku dozorcy tego typu prace nie powinny mnie w ogóle obchodzić. Taka sytuacja zapewne jest we wszystkich przedszkolach i szkołach na terenie miasta Bytom.

G
Gość
26 stycznia, 13:51, Polka:

Bubel prawny, pracuje w budżetówce 40 lat i dalej mam tyle co koleżanka z 11 letnim stażem.

Pracowników się, okrada bo Prywaciarze niechca, wliczac' Stazowego

G
Gość
28 stycznia, 00:53, Taka prawda.:

Dyrektorzy placówek oświatowych okradają obsługę z kasy dają po 10% premii , resztę sobie zabierają . Smutne lecz prawdziwe.

Ja pracuję w przedszkolu w Bytomiu jako dozorca i dodatek za pracę w nocy mam wliczany do pensji brutto choć od 2017 roku powinien się już nie wliczać. Teraz znowu coś kombinują z tym dodatkiem stażowym, złodziejstwo i tyle, dodam jeszcze że na stanowisku dozorcy nie mam badań wysokościowych a w wakacje wykonuje prace remontowe (malowanie sal, korytarzy, kuchni, kancelarii itp.) na wysokości. Pani dyrektor oczywiście ma to gdzieś, przecież jest świadoma tego że nie mam badań wysokościowych, a mimo to każe mi wykonywać tego typu prace, pomijam już fakt że na stanowisku dozorcy tego typu prace nie powinny mnie w ogóle obchodzić. Taka sytuacja zapewne jest we wszystkich przedszkolach i szkołach na terenie miasta Bytom.

G
Gość.
27 stycznia, 12:16, Gość:

Jestem sekretarzem szkoły i z całym szcunkiem np. dla Pań sprzątających mamy obecnie taką samą płacę zasadniczą - mimo tego, że dzieli nas 9 kategorii zaszeregowania. Wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych uległy spłaszczeniu. Ustawodawca nie pomyślał, żeby zmienić rozporządzenie o naszych wynagrodzeniach - a samorządy mają to gdzieś. Co tu mówić jest to dla nas bardzo krzywdzące - jednak poziom kompetencji i zakres prac mam zdecydowanie inny.

A co to za odpowiedzialna fucha sekretarz szkoły i aż 9 kategorii zaszeregowania 2600 dobra wypłata za nie wiadomo co a nasprzątać się trzeba nie mało praca fizyczna jest bardzo wyczerpująca zacznij sprzątać to się dowiesz.

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość

Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: systemzarabiania.pl

Y
Yulia_30

Pracuje w Nowohuckim szpitalu. Tutaj od lat personel średni zarabia jak sprzątające. Teraz zamiast podnieść pensje zasadnicze na 2600 kombinuje się do 2034 zł dać w formie dodatku brakującą różnice żeby nie nalicza dodatku stazowego.

T
Taka prawda.

Dyrektorzy placówek oświatowych okradają obsługę z kasy dają po 10% premii , resztę sobie zabierają . Smutne lecz prawdziwe.

T
Takaja

Urząd w Białymstoku postanowił zadrwić z pracowników niepedagogicznych w przedszkolu. Oczywiście wszyscy dostali zwiększone do odpowiedniej kwoty wynagrodzenie zasadnicze, ale zupełnie pozbawieni zostali premii. Wyszło jedno i to samo. Teraz tylko nauczycielom dać podwyżkę i zabrać motywacyjny. Tak gwoli sprawiedliwości.

G
Gość

W szpitalu dyrektor zrobił coś takiego na 1 wypłaca 2300 brutto a na 10 wypłaca 300 brutto. Bo mówi że jest to pensja zasadnicza i może tak zrobić. Dyrektor okradł w ten sposób pracowników fizycznych a dał lekarzom podwyżke, którzy w tym szpitalu mają bardzo wysokie zarobki.Tak działa partia PIS aby na nich głosować a jak zagłosujesz to cię mają gdzieś.

G
Gość

Znowu nie robom się fartneło a przecież to zależy od tych co pracują fizycznie bo to najwięcej z nich zdzierają podatku

G
Gość

Jestem sekretarzem szkoły i z całym szcunkiem np. dla Pań sprzątających mamy obecnie taką samą płacę zasadniczą - mimo tego, że dzieli nas 9 kategorii zaszeregowania. Wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych uległy spłaszczeniu. Ustawodawca nie pomyślał, żeby zmienić rozporządzenie o naszych wynagrodzeniach - a samorządy mają to gdzieś. Co tu mówić jest to dla nas bardzo krzywdzące - jednak poziom kompetencji i zakres prac mam zdecydowanie inny.

Dodaj ogłoszenie