Rewolucja w Otwartych Funduszach Emerytalnych: 11.07.2019 r. Pieniędzmi z OFE można swobodnie dysponować. Kiedy, na jakich warunkach?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Sama ustawa ma być lada tydzień zaakceptowana przez Radę Ministrów i przesłana do Sejmu tak, by proces legislacyjny zakończył się przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu. Marek Szawdyn / Polska Press
Z początkiem 2020 roku z rynku mają zniknąć Otwarte Fundusze Emerytalne. Zgromadzone w nich pieniądze – obecnie około 162 miliardów złotych – mają trafić w całości bądź do ZUS, bądź na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) obecnych posiadaczy OFE. Taką decyzję rządu przekazał w połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki. Po początkowym pozytywnym przyjęciu przez opinię publiczną obecnie jest ona powszechnie krytykowana, głównie za sprawą 15-proc. opłaty, którą ma sobie potrącić rząd przy zamienia środków OFE na prywatne pieniądze obywateli. Ustawa ma być uchwalona jeszcze przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

Nie ma jeszcze projektu ustawy, szczegóły fuzji środków będą znane dopiero za kilka tygodni, ale w oparciu o informacje przekazane przez premiera i ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego można zbudować pewien obraz reformy. Sama ustawa ma być lada tydzień zaakceptowana przez Radę Ministrów i przesłana do Sejmu tak, by proces legislacyjny zakończył się przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu.

Posiadacz OFE, by uniknąć 15-procentowego potrącenia ze zgromadzonych środków może je w całości przekazać do ZUS. Wówczas na jego przyszłą emeryturę będą one pracowały w całości.

By właściwie ocenić rangę zapowiedzianej przez premiera Morawieckiego reformy trzeba się cofnąć do końca minionego wieku kiedy to w latach 1997-1998 skonstruowano obecnie obowiązujący system emerytalny. Jest on oparty na trzech filarach. W pewnym uproszczeniu I filar to standardowa emerytura ze składki emerytalnej wpłacanej do ZUS i jest on powszechny (obowiązkowy), dotyczy każdego emeryta. Filar II to emerytura z OFE, do których trafia część składki emerytalnej – jest on obowiązkowy, ale z możliwością decydowania przez ubezpieczonego w ZUS czy chce uczestniczyć w OFE czy też nie, wtedy także część składki emerytalnej przeznaczonej na II filar zostaje w ZUS. Natomiast III filar jest całkowicie dobrowolny: to „prywatne” oszczędzanie na emeryturę, a udział państwa polega w nim na zachętach typu prawno-podatkowego, np. zwolnienia podatkowe w IKE czy IKZE czy pracownicze programy emerytalne prowadzone przez duże firmy dla swoich pracowników.

Reforma emerytalna 2.0

Problem w tym, że reforma emerytalna z tamtego okresu nie została dokończona. Nie uregulowano ustawowo ostatecznych rozstrzygnięć co do losu pieniędzy z II filaru (OFE), nie stworzono spójnego III filaru.
Ogłoszony dziś projekt wskazuje, iż rząd Mateusza Morawieckiego planuje ten brak nadrobić, co zresztą stwierdził wprost sam premier. Zadeklarował on 15 kwietnia, że zrealizuje obietnicę reformatorów, iż posiadacze OFE będą mogli sami zdecydować o sposobie spożytkowania – jako emeryci – środków zgromadzonych w OFE. Przypomnijmy, że tego prawa pozbawił posiadaczy OFE poprzedni rząd, decydując o przekazaniu pieniędzy z OFE w lutym 2014 r. do ZUS.
Jeszcze wcześniej, bo w minionym roku rząd rozwiązał kwestię braku spójnej wizji dla III filara reformy z 1999 roku, powołując Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Czy w tym roku rodzice znów dostaną 300 złotych na ucznia przed nowym rokiem szkolnym? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jak zapowiedział premier Morawiecki, bo uchwaleniu ustawy o sprywatyzowaniu OFE, system emerytalny w Polsce będzie opierał się dalej na trzech filarach: pierwszy to emerytura z ZUS, drugi – emerytura z IKE i trzeci – emerytura z PPK.

Co zakłada reforma OFE

Jak już zaznaczyłem, nie znamy jeszcze szczegółowych rozwiązań ustawy o „sprywatyzowaniu” środków OFE. Z informacji przekazanych przez premiera Morawieckiego i ministra Kwiecińskiego wynika, że projekt ustawy będzie gotowy w maju i wówczas trafi do konsultacji. Ustawa zaś ma być uchwalona na tyle szybko, by likwidacja OFE nastąpiła z dniem 1 stycznia 2020 r.
Każdy posiadacz OFE ma prawo podjąć decyzję o dalszym losie zgromadzonych na jego koncie pieniędzy. Do wyboru są dwa rozwiązania: przekazanie ich na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub przekazanie na swoje konto w ZUS (praktycznie dołączenie do środków I filarowych).

Mocno wzrosną opłaty za telewizję kablową. Dlaczego? Po prostu kliknij w ten tekst, a poznasz odpowiedź.

Decyzja ta będzie miała swoje konsekwencje.
W przypadku wyboru przekazania OFE na IKE, środki zostaną uszczuplone o 15-proc. opłaty przekształceniowej. A to dlatego, że wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego będą zwolnione z podatku., podczas gdy emerytura wypłacana przez ZUS jest opodatkowana. Plusem tego rozwiązania jest możliwość swobodnego zadysponowania pieniędzmi – włącznie z jednorazową wypłatą. Ponadto pieniądze z IKE będą podlegały dziedziczeniu.
Gdy posiadacz OFE zdecyduje się przekazać je do ZUS, nie zapłaci opłaty przekształceniowej, ale też z chwilą przekazania do ZUS przestaną one być jego prywatnymi pieniędzmi – z wszelkimi tego konsekwencjami.

Zdecydują szczegóły

Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Zdecydują szczegóły. Na pierwszy rzut oka przekazanie OFE na IKE jest lepsze niż wrzucenie pieniędzy do „worka ZUS”. Jednak już teraz takie rozwiązanie obciążają dwie istotne okoliczności. Po pierwsze, wspomniana już opłata przekształceniowa. Oznacza ona pomniejszenie zgromadzonego kapitału już teraz o 1/7. O tyle mniejszy będzie on „na starcie” zaczynając pracować w IKE; w ZUS waloryzowany byłby co roku w całości.
Druga kwestia, ograniczenia inwestycyjne w IKE. Minister Kwieciński zapowiedział, że co roku będzie o 2,5 proc. ograniczany limit możliwości inwestowania środków w IKE w akcje. Mówić inaczej z roku na rok będą one inwestowane w bardziej bezpieczne, ale w konsekwencji mniej zyskowne, instrumenty typu papiery skarbowe.

Co z tzw. suwakiem

Inna kwestia, kluczowa dla osób, które są już bliskie wieku emerytalnego dotyczy „ich” pieniędzy z OFE, które już są przekazane do ZUS. Zgodnie z korektą reformy w zakresie OFE, z dniem 3 lutego 2014 r. do ZUS trafiło 51,5 proc. środków z OFE. Pozostałe są przekazywane do ZUS w ramach tzw. suwaka. Dotyczy on osób znajdujących się 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W ich przypadku na przez te dziesięć lat co roku odpowiednia część środków jest transferowana z ich konta w OFE do ZUS.
Na tym etapie nie wiadomo jaki będzie los wytransferowanych już pieniędzy. Prawdopodobnie posiadacz OFE, które już podlega suwakowi, będzie mógł zadecydować tylko o „resztkach” nie przesuniętych jeszcze do ZUS.
Pytań i wątpliwości jest wiele, w miarę pojawiania się szczegółów będziemy oczywiście dokładnie je analizować, by ułatwić każdemu posiadaczowi konta w OFE podjęcie właściwej decyzji.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w Otwartych Funduszach Emerytalnych: 11.07.2019 r. Pieniędzmi z OFE można swobodnie dysponować. Kiedy, na jakich warunkach? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
halka

PPK jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż kiedyś było Ofe.Wiem bo sama musiałam do niego przystąpić,tak musiałam bo było to obowiązkowe.w przypadku ppk jest dobrowolność

P
Paula

OFE to taki troche pryszcz na czole. Ciagnie sie za nami w nieskonczonosc mam wrazenie. Tymczasem mamy inne czasy i inne metody. PPK dziala na swiecie od lat, wreszcie dotarło i do nas. Oby efekty byly podobne

k
koń

Kto wymyśli wiek emerytalny bo nie rozumiem, że nie mam prawa odejść na emeryturę po 40 latach pracy.. To się w głowie nie mieści, mało kto dożyje wieku emerytalnego!

t
tajdi

Rządam wypłaty moich środków na moje prywatne konto i nic więcej nie chcę. Dość tego albo sami sobie weźmiemy

G
Gość
2019-05-22T17:37:43 02:00, Gość:

I tak zagłosuje na PIS kto za

Ja jestem za. Jestem też za głosowaniem na PO lub inne psle bo chciałbym dożyć chwili całkowitego bankructwa kraju, a wszystkie te partie dają mi tego gwarancję. Nie mogę się doczekać kiedy jedna z tych lewicowych partii zdobędzie większość konstytucyjną, bo wtedy to już z górki.

E
Eeee

To rozumiem że te pieniądze wpłyną na moje prywatne konto. Jeżeli tak zdecyduję?

G
Gość
2019-05-21T12:12:26 02:00, Gość:

Przez rok z mojego konta w OFE wyparowało jakieś 1800 zł. Celowe działanie?

2019-05-22T07:56:07 02:00, ja BABA:

Z mojego też. To defraudacja. Zgłosiłam na policję. Ciekawe dlaczego nie podjęła działania?

2019-05-23T08:17:50 02:00, KingaM:

A gdzie macie to ofe? Ja nie dostaje od Avivy info o srodkach juz kilka lat..

ja dopiero jak się loguje na strone ing to mam wglad ile mam skladek wpłaconych

A
Arek

No w prawidłowo. Tak pieniądze by zniknęły w czarnej dziurze a teraz przynajmniej wrócą do ludzi którzy je zarobili.

A
Adolf Hejter

najlepsze jest to że 99% komentarzy pozytywnych dla tego całego ppk i złodziejstwa pisu pisze jedna i ta sama osoba pod różnymi nickami. ot taki pisowski troll, ścierwo któremu płacą za takie pochlebne komentarze

G
Gość
2019-05-14T19:36:47 02:00, Gabriela:

Mogliby te pieniadze z OFE juz przelac na konta w PPK i z glowy. Wszędzie tylko trąbią o tych zmianach, a Polacy chca konkretów! A nie ciąglego gadania...

Głupi pomysł

G
Gość
2019-05-10T18:21:40 02:00, dermina:

Kasa dodatkowa zawsze jest potrzebna. Nareszcie kazdy będzie mógł odkładać w PPK. To jest w sumie bardzo dobry pomysł. Zresztą taki system działa już w Wielkiej Brytanii i ludzie chwalą sobie taki rodzaj odkladania na przyszłość.

2019-05-20T09:10:00 02:00, Gość:

A co z pieniędzmi z OFE, które trafiły do ZUS, a dana osoba jest już na emeryturze?

Jest już na emeryturze to w OFE ma zero bo suwak wszystko przeniósł do ZUS

G
Gość
2019-05-31T21:43:20 02:00, malina:

Każdy ma prawo robic ze swoimi pieniedzmi co chce bo sa przeciez jego. Jak kogos stac na lokaty i specjalne składki emerytalne to prosze bardzo - po to są. Ale po co zaraz negatywnie nastawiac ludzi do PPK w momencie gdy nie maja normalnie z czego odlozyc, a tutaj maja zapewnienie prywatnych kont??? Jak kogos nie stac na oszczedzanie po swojemu to niech korzysta z tego co daje mu państwo i do czego dorzuci sie pracodawca

Tak samo było mówione o OFE i jak wyszło ?

m
malina

Każdy ma prawo robic ze swoimi pieniedzmi co chce bo sa przeciez jego. Jak kogos stac na lokaty i specjalne składki emerytalne to prosze bardzo - po to są. Ale po co zaraz negatywnie nastawiac ludzi do PPK w momencie gdy nie maja normalnie z czego odlozyc, a tutaj maja zapewnienie prywatnych kont??? Jak kogos nie stac na oszczedzanie po swojemu to niech korzysta z tego co daje mu państwo i do czego dorzuci sie pracodawca

k
kaleta
2019-05-21T13:31:42 02:00, Polak:

O jakiej swobodzie wy pierdolicie kiedy tych pieniędzy du ręki nie otrzymasz to gdzie tu pieprzenie o dysponiwaniu nim które ma polegać na decyzji który złodziej je przytuli jak to sìe kurwa ma do obietnic pana premiera oszukańca

A z jakiej racji masz dostać pieniądze z OFE do ręki.Tam był podział składki ZUS.Nie wpłacało się indywidualnie. Z PPK dostaniesz do ręki bo będziesz sam wpłacać. To zupełnie coś innego

m
milarka

To dobry sposób na dodatkowe oszczędzanie. Zresztą taki system oszczędzania funkcjonuje już bardzo dobrze w innych krajach i ludziom on przypadł do gustu.

Dodaj ogłoszenie