reklama

Rewolucja w emeryturach: 13.12.2020 r. Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi?

AIP
Rozpatrywany przez rząd projekt ustawy zakłada, że każdy ubezpieczony spośród obecnych ok 15,7 mln członków OFE będzie miał prawo wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Marek Szawdyn / Polska Press
Na posiedzeniu Rady Ministrów odbytym we wtorek 26 listopada rząd podjął ostateczną decyzję o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), przyjmując stosowną projekt ustawy w celu skierowania jej do prac w Sejmie. Ostatecznie osoby posiadające pieniądze w OFE będą musiały zdecydować czy zostaną one przekazane na IKE czy do pozostałych składek emerytalnych gromadzonych przez ZUS.

Rada Ministrów już w nowym po wyborach składzie przyjęła we wtorek 26 listopada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej. To ponowne rozpatrzenie projektu ustawy - poprzednie, które miało miejsce na koniec funkcjonowania Rady Ministrów w poprzednim składzie straciło swoją moc: po wyborach zmienił się Sejm i nie rozpatrzone w trakcie minionej kadencji projekty ustaw, w tym skierowane przez Radę Ministrów trafiły do kosza. By więc nadać bieg legislacyjny projektowi Rada Ministrów jeszcze raz rozpatrzyła go o podjęła decyzję o skierowaniu do prac legislacyjnych w Sejmie i Senacie.

Zmiany dotyczą Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) – środki z OFE będą mogły trafić do IKE lub ZUS

Opcją domyślną dla członków OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE pobrana zostanie 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Choć bezrobocie jest niskie i brakuje ludzi do pracy, to osoby w wieku 55+, nawet o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu zawodowym wciąż mają problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Dlaczego i czy to się zmieni - kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się więcej.

Opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.
Alternatywą dla opcji z IKE będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.

Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.

Oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

  • System emerytalny w najbliższych latach oparty będzie na następujących filarach:
  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych), a także przyczyni się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł.

Przyjęto również, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki.

– Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł, poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80 proc. trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

60 sekund biznesu: W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w emeryturach: 13.12.2020 r. Rząd zdecydował o ostatecznej likwidacji OFE. Co z pieniędzmi tam zgromadzonymi? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 63

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

C
CCC
7 grudnia, 08:39, Gość:

Reasumując PO z Tuskiem ukradło 50% teraz Pis zawinie 15 % z tego co zostało . Czyli PO-Pisowe rządy okradły Polaków na 57,5 % ich oszczędności w OFE . Złodzieje na pełnym legalu ....

J.e.b.a.n.e.ży/d/gowiny nas cały czas okradaja.

S
Sergej

Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> russex.xyz

M
Mocarz
6 grudnia, 10:43, Rebecca:

Dobrze ze zrobiono z tym ofe wreszcie porządek.Teraz mozna odkładać w ppk i to jest zdecydowanie lepsza opcja

Widzę że płacenie podatków sprawia ci wielką przyjemność

G
Gość
11 grudnia, ‎15‎:‎11, Rokko:

Ale gdzie się składa taką deklarację o przeniesieniu do ZUS? Jest na to raptem 3 miesiące, w trakcie których będę w PL tylko raz, a nigdzie nie można się dokopać do info gdzie ta deklaracja w jakiej formie, na jakim formularzu itd...

Deklarację można bedzie składać tylko w oktesie od 01.01.2019 do 29.02.2019. Wzór deklaracji ministerstwo opublikuje w kwietniu.

z
zyga

a te 15 % opłaty to co jak nie podatek ? ( a że pieniądze te już raz były opodatkowane czyli to kradzież w majestacie prawa )

R
Rokko

Ale gdzie się składa taką deklarację o przeniesieniu do ZUS? Jest na to raptem 3 miesiące, w trakcie których będę w PL tylko raz, a nigdzie nie można się dokopać do info gdzie ta deklaracja w jakiej formie, na jakim formularzu itd...

G
Gość
6 grudnia, 10:43, Rebecca:

Dobrze ze zrobiono z tym ofe wreszcie porządek.Teraz mozna odkładać w ppk i to jest zdecydowanie lepsza opcja

Za tak słabe trolowanie ja bym ci nie zapłacił, nie wiem jak twój pracodawca ...

K
Kurwy i MArchewki

nas okradną do końca --- alle nie zostaną granty na obietnice wyborcze !!!

N
No i co KRZYWOUSTY

Przeklinałeś na swoją partyję a teraz przeklinasz na siebie

jak zorganizować sobie posadkę na prośbę kaczastego z kaczastm

w klapie ,,,

No proszę Morawiecki to tak sam bandyta jak Tusk tylko w nowej

odsłonie, w majestacie HANUKI i plebiscytu z zakrojoną determinacją

na kasę

Morawiecki jedno pytanie co robi rabi dzisiaj w Polsce czy jego przebrzydły tyłek nie powinien być w Jerozolimie???

G
Gość
24 listopada, 13:19, 2038 rok:

Słuchajcie Polacy, wicie rozumiecie... no... – no nie dostaniecie żadnych emerytur niestety, bo po niedolnych rządach poprzedniej ekipy, Wasza ukochana obecną władzunia - no, po prostu nie ma, no nie ma skąd... czekajcie, o tu patrzcie - dziurawe podszewki - no, – więc wasz ukochany rząd po prostu nie ma skąd wziąć na wasze emerytury pieniędzy po prostu. Musicie jakoś sobie poradzić, no.

Zresztą – kto był zaradnyy (tak jak np. my) to ten zgromadził na starość odpowiedni kapitał i może dziś spać spokojnie.

No, a kto się lenił to... no to wiadomo co, że tak powiem.

Tak, że głosujcie na nas, a za 10 lat przyrzekamy : że wszyscy odczujecie odczuwalną poprawę.

25 listopada, 08:55, Gość:

""...odczujecie odczuwalną poprawę."""

-----------

Odczujecie poprawę, bo wasza kieszeń będzie pusta, a zatem i lżejsza. Ot i cała poprawa.

Te pieniądze i tak są wirtualne i tak z rok lub dwa będą dalej je dzielić i pobierać następne opłaty przeksztalceniowe,

A
Andy
5 grudnia, 8:41, Gość:

Ofe i tak było od początku na straconej pozycji bo bogaciły sie tylko fundusze, nie zależało im na tym czy zarobią czy nie bo wychodzili na swoje już za samą obsługę, dobrze że przynajmniej w przypadku ppk tego błędu nie ma

Jak to nie ma, przecież PPK to zwykłe fundusze inwestycyjne zarządzane przez rządową firmę, Za obsługę też kasują i to niemało (jakoś o tym cicho), a inwestować będą w obligacje Morawieckiego......

I o to "się rozchodzi"

Na końcu wypłacą ci to co pozostało jednorazowo, a nie żadną emeryturę............

G
Gość
30 listopada, 23:20, wolary:

Rewolucje w emeryturach... o tym słuchamy w sumie przez cały rok - rok w rok. Obiecuje sie nam podwyzki i pozniej znowu obiecuje. A mamy z tego guzik tak naprawde. Jedyne co sie zmienilo w tym roku to wreszcie sladem innych krajow i u nas weszly w zycie ppk. To pierwsza zmiana od lat... ale blagam potrzeba takich duzo duzo wiecej

Stop reklamie ppk

G
Gość

Złodziejstwo i oszukiwanie podatników trwające od lat 90-tych. Jestem przedstawicielem pokolenia emerytalnych królików doświadczalnych. A miałam na starość wypoczywać na Karaibach.

G
Gość

Reasumując PO z Tuskiem ukradło 50% teraz Pis zawinie 15 % z tego co zostało . Czyli PO-Pisowe rządy okradły Polaków na 57,5 % ich oszczędności w OFE . Złodzieje na pełnym legalu ....

R
Rebecca

Dobrze ze zrobiono z tym ofe wreszcie porządek.Teraz mozna odkładać w ppk i to jest zdecydowanie lepsza opcja

Dodaj ogłoszenie