Rewolucja podatkowa: 3.02.2020 r. Mikrorachunek podatkowy uprości rozliczenia, ale najpierw namiesza. Inne zmiany - musisz je znać

AIP
Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy.
Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Lucyna Nenow / Polska Press
Rok 2020 z całą pewnością przyniesie wiele zmian w zakresie podatków. Na rewolucję w podatkach muszą przygotować się niemalże wszyscy podatnicy, zarówno osoby fizyczne, podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą jak i osoby prawne. Już od początku 2020 r. ustawodawca przewidział zmiany między innymi w zakresie zastąpienia deklaracji VAT-7 i VAT-7K plikiem JPK_VAT, zapłaty zobowiązań wyłącznie na konto z białej listy, obowiązku uiszczania VAT, PIT i CIT na mikrorachunek podatnika czy możliwości wystawienia faktury tylko do paragonu, na którym jest NIP.
  • Podatnicy wygenerowali 2,4 mln mikrorachunków podatkowych
  • Numer swojego mikrorachunku podatkowego możesz sprawdzić na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.
  • Odnotowaliśmy 5,9 mln odwiedzin na stronie generatora oraz 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków.
  • Pamiętaj o sprawdzeniu swojego mikrorachunku przed terminem płatności podatku.

Mikrorachunek podatkowy

Już od 1.01.2020 roku zobowiązania podatkowe PIT, CIT, VAT będą płacone na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Indywidualny mikrorachunek podatkowy jest rachunkiem przypisanym do danego podatnika, pracodawcy – płatnika, służącym do wpłat z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz osób prawnych (CIT), a także podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z przepisami mikrorachunek podatkowy będzie funkcjonował od 1 stycznia 2020 roku. Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Indywidualny rachunek podatkowy, czyli tzw. mikrorachunek podatkowy, służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Na mikrorachunek podatkowy wpłacisz także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Numer mikrorachunku możesz sprawdzać wielokrotnie na stronie podatki.gov.pl, zawsze otrzymasz ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko tobie.

Do wygenerowania mikrorachunku niezbędne jest podanie identyfikatora podatkowego dlatego upewnij się, który identyfikator jest dla ciebie właściwy.
Twoim identyfikatorem jest PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:

nie prowadzisz działalności gospodarczej
lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
Twoim właściwym identyfikatorem jest NIP, jeśli:

prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.
Z NIP skorzystasz również np. gdy pracujesz na umowę o pracę i zatrudniasz nianię lub ogrodnika, za których opłacasz składki ZUS.

W kontaktach z urzędem skarbowym posługuj się tylko jednym, właściwym dla ciebie, identyfikatorem podatkowym i wpłacaj podatki na jeden mikrorachunek podatkowy, wygenerowany dla tego identyfikatora.

NIP na paragonie

Kolejna ważna zmiana wprowadzona 01.01.2020 roku dotyczy obowiązku umieszczania numeru NIP na paragonie. Tylko taki paragon będzie stanowił podstawę do wystawienia faktury. Sprzedawca nie będzie miał prawa wystawienia faktury do paragonu, który nie będzie zawierać numeru NIP nabywcy, pomimo zgłoszenia takiego żądania przez kupującego w ustawowym terminie.

JPK_VAT

Rok 2020 przyniesie rewolucję w podatku od towarów i usług. Nieaktualna stanie się deklaracja VAT, która zostanie zastąpiona plikiem JPK_VAT. Obowiązek składania deklaracji i informacji o ewidencji w nowym formacie JPK_VAT będzie obowiązywał:
•od 1 kwietnia 2020 r. - dużych przedsiębiorców,
•od 1 lipca 2020 r. - pozostałych podatników VAT.

Wykaz podatników VAT

Od stycznia 2020 roku, każdy podatnik będzie zobowiązany do zweryfikowania numeru rachunku bankowego swojego kontrahenta. Jeśli numer podany przez kontrahenta nie będzie znajdował się tzw. białej liście wówczas podatnik nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie udostępnionym przez ministerstwo. Ponadto podatnik będzie ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Omówione zmiany są tylko prologiem zmian wprowadzonych przez ustawodawcę. Bez wątpienia rok 2020 będzie okresem przełomowym w zakresie regulacji podatkowych. Pokłosiem nowych regulacji jest szereg przewidzianych sankcji, które będą nakładane na nieprzygotowanych do rewolucji podatników.

Aleksandra Kocemba z kancelarii Lubasz i Wspólnicy

Ferie zimowe lub urlop zimowy z Kartą Dużej Rodziny - gdzie i jakie zniżki. Komu przysługuje karta, jak długo można z niej korzystać, gdzie i jak wyrobić. Wszystkiego o Karcie Dużej Rodziny i aktualnych zniżkach do wiesz się po prostu klikając w ten tekst!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rewolucja podatkowa: 3.02.2020 r. Mikrorachunek podatkowy uprości rozliczenia, ale najpierw namiesza. Inne zmiany - musisz je znać - Strefa Biznesu

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafał Bystrzacki
26 grudnia 2019, 13:09, Gość:

PiSiorów pogrzało z tą biurokracją. Niech się wezmą za prawdziwych złodziei a nie gnębią małych przedsiębiorców.

Trzeba było na nich nie głosować.

O
Ooo
1 stycznia, 12:50, Gość:

Pętla totalnej kontroli powoli zaciska się na szyi narodu.

Tak. PiS realizuje znacznie chętniej nazistowską Agendę 21 niż robiło to PO. PO kradło pieniądze na boku, ale to dobrze dla Polaków, bo zawalało terminy wdrażania cyfryzacji, służącej ostatecznemu zniewoleniu Polaków. PiS uszczelnił system i chętnie wprowadza bandytyzm nazistowski. A ludzie się jeszcze z tego cieszą. Mają wyprane umysły przez przymusową oświatę i koncesjonowane media.

9k0oj133kj01j

Numery to były w obozach zagłady. Dzisiaj ludzie dobrowolnie się dają numerować jak bydło. Ja nie mam numeru PESEL, to jakieś numeru urzędasów, a nie mój.

O
OLEX3121
30 grudnia 2019, 11:42, Gość:

Ciekawe jak wygenerują sobie mikro rachunek podatkowy osoby które nie mają dostępu do internetu bo rozumiem (jeśli źle to mnie poprawcie) że każdy obywatel musi taki mikro rachunek posiadać.

7 stycznia, 11:28, Gość:

Wystarczy znajomość numeru PESEL - mikrorachunek w całości opiera się na numerze PESEL. W dowolnym urzędzie skarnowym od ręki podadzą Ci ten numer

robie na ten numer wielka nieprzyzwoitosc , to nie moj numer , ja nie mam numeru tylko imie

O
Ok
31 stycznia, 13:05, Gość:

A ja chętnie płacę. Przynajmniej będzie na 500 i 13-tka dla emerytów.

To chętnie mi zapłać na moje wakacje i wizyty w klubach go go. Skoro tak chętnie płacisz innym.

P
PiS=PO

Czekam z utęsknieniem na koronalny wyrzut plazmy słonecznej w kierunku ziemi. Kiedy to się stanie, spali całą bazę PESEL i konta bankowe, i te biurwy zostaną bez pracy a ludzie będą wolni. Panie Boże, spal to lewackie dziadostwo w końcu.

G
Gość
26 grudnia 2019, 20:50, śmiech:

to nie zapłacę podanku i co z tego, co m i zrobicie, podatek płaci się od czegoś , a jak ktoś nie ma nic to ma to w czarnej dziurze.

Dopóki nie opodatkują pierdzenia.

a
ave owad

śmieszni komentujący żałosny artykulik spłodzony dla zwiększenia sprzedawalności prowincjonalnej gazetki. O prawdziwych problemach nie piszą, tylko o sukcesach żuka w wycinanie drzew i jego skargach do prokurator i sądów

p
piotr mieczyslaw
31 stycznia, 13:05, Gość:

A ja chętnie płacę. Przynajmniej będzie na 500 i 13-tka dla emerytów.

a ja chce tez 14-tkę !!!!!

G
Gość

A ja chętnie płacę. Przynajmniej będzie na 500 i 13-tka dla emerytów.

k
kmkn

[wulgaryzm] pis

b
bezrobotny

no to nie zapłacę, co mnie to, co za durny artykuł. Nic nie muszę płacić , nikt mnie nie zmusi.

G
Gość
30 grudnia 2019, 11:42, Gość:

Ciekawe jak wygenerują sobie mikro rachunek podatkowy osoby które nie mają dostępu do internetu bo rozumiem (jeśli źle to mnie poprawcie) że każdy obywatel musi taki mikro rachunek posiadać.

Wystarczy znajomość numeru PESEL - mikrorachunek w całości opiera się na numerze PESEL. W dowolnym urzędzie skarnowym od ręki podadzą Ci ten numer

G
Gość
1 stycznia, 12:50, Gość:

Pętla totalnej kontroli powoli zaciska się na szyi narodu.

Więc głowa do góry, jak mawiał pewien kat.

G
Gość

Pętla totalnej kontroli powoli zaciska się na szyi narodu.

Wróć na i.pl Portal i.pl