Rewelacyjny start Andżeliki Wójcik. Polska łyżwiarka wygrała Puchar Świata w Salt Lake City

Daniel Ludwiński
Paweł Relikowski - zdjęcie ilustracyjne
Andżelika Wójcik wygrała zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 metrów w Salt Lake City i ustanowiła nowy rekord życiowy. Od poprzedniego takiego sukcesu polskiej łyżwiarki minęły 33 lata.

W 1988 roku pucharowy sukces w gronie kobiet odniosła Erwina Ryś-Ferenc. Od tamtej pory, choć w składzie polskiej reprezentacji były nawet medalistki olimpijskie, nigdy nie zdarzyło się już, by którakolwiek z naszych zawodniczek wygrała zawody tej rangi. W sobotni wieczór polskiego czasu w ślady swojej słynnej poprzedniczki poszła jednak Andżelika Wójcik.

Warto przeczytać

W Salt Lake City nasza sprinterka była blisko podium już w piątek, jednak wówczas zabrakło jej do celu zaledwie 0,02 sekundy, nawet mimo pobicia rekordu życiowego. W sobotę (w sprincie zawody odbywają się dzień po dniu) Polka popisała się kapitalnym przejazdem i z czasem 36,775 zajęła pierwsze miejsce. Jeszcze dekadę temu taki czas byłby rekordem świata - obecnie Wójcik brakuje do najlepszego przejazdu historii 0,41 sekundy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w którym rywalizacja zakończy się za tydzień w Calgary, polska sprinterka zajmuje piąte miejsce.