Renciści, którzy dorabiają do świadczeń, muszą zgłosić to do ZUS. Brak dopełnienia formalności może kosztować zwrot pieniędzy z 3 lat

Szymon Zięba
Przemysław Świderski
Uwaga! Renciści oraz pobierający wcześniejsze emerytury, którzy dorabiali do świadczenia, mają czas tylko do końca lutego na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. - Jeśli tego nie zrobią, muszą liczyć się z konsekwencjami - ostrzegają urzędnicy.

Przedstawiciele ZUS przypominają, że pobierający wcześniejsze emerytury (np. z tytułu pracy w szczególnych warunkach czy pracy o szczególnym charakterze, co dotyczy np. górników albo nurków) oraz renciści powinni pamiętać o ograniczeniach w dorabianiu.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego, tłumaczy: - Gdy przekroczą limit dodatkowych przychodów, ZUS będzie musiał okresowo zmniejszyć świadczenie lub nawet zawiesić jego wypłatę. Zmniejszenie świadczenia następuje po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu 130 proc. takiego wynagrodzenia emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje.

Zaświadczenie do ZUS o dochodach tylko do końca lutego

Tym samym - wynika z informacji udzielonych przez urzędników, tylko do końca lutego wcześniejsi emeryci oraz renciści powinni dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. - Chodzi zarówno o przychód z umowy o pracę, z umowy-zlecenia, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej czy służby w „mundurówce” - wylicza Krzysztof Cieszyński, dodając, że takie dokumenty wystawiają pracodawcy.

Co istotne, prowadzący własną działalność muszą napisać oświadczenie samodzielnie. - W ich przypadku przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wyjątek stanowią honoraria z tytułu działalności twórczej i artystycznej. Trzeba pamiętać, że zasady te dotyczą również przychodów osiąganych za granicą - opowiada Krzysztof Cieszyński.

Urzędnik dodaje, że ograniczenie nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 i 65 lat, rencistów pobierających renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do takich świadczeń.

- Oni też nie muszą informować ZUS o przychodach. Informacji nie składają też uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie-zlecenia lub agencyjnej (z wyjątkiem uczniów pobierających renty socjalne) - wylicza Cieszyński.

Urzędnicy podkreślają, że informowanie ZUS o przychodach i ich wysokości jest bardzo ważne, gdy ZUS rozlicza świadczenie. Również dlatego że za niewywiązanie się z takiego obowiązku, grożą konsekwencje.

- Jeśli ktoś tego nie dopełni, to zażądamy zwrotu świadczeń, które nie przysługiwały za 3 lata wstecz. Jeśli zaś będziemy powiadomieni, tylko za rok wstecz - podsumowuje.

Do końca lutego wcześniejsi emeryci oraz renciści powinni dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl