Remontują domek kata przy al. Długosza w Lublinie. Co powstanie w środku?

Małgorzata Szlachetka
Domek kata jest własnością prywatną. W wakacje zaczął się remont zabytkowej nieruchomości
Domek kata jest własnością prywatną. W wakacje zaczął się remont zabytkowej nieruchomości Małgorzata Genca
Prace dotyczą jednego z ciekawszych zabytków Lublina - dawnej miejskiej szubienicy. Właściciel chce go przerobić na cele mieszkalne.

Tzw. domek kata przy alei Jana Długosza 4 stoi pusty od lat. Obecnie wokół nieruchomości widać rozstawione rusztowania, ale otwory okienne są nadal zasłonięte płytami. - Właściciel zabytku dostał pozwolenie na remont we wrześniu 2015 roku. Budynek ma być przebudowany na mieszkanie, co wiąże się m.in. z wymianą instalacji - informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

- Do końca roku chcielibyśmy przeprowadzić prace przy elewacji, odsłonięty ma być wątek muru. Jeśli pogoda pozwoli, wstawimy jeszcze okna - zapowiada chcący zachować anonimowość pełnomocnik właściciela.

Dwukondygnacyjny budynek w formie ośmiokąta ma wyjątkowo bogatą, chociaż nieznaną powszechnie historię. Wbrew zwyczajowej na-zwie, kat nigdy w nim nie mieszkał, pierwotnie była to miejska szubienica, oczywiście ulokowana wówczas poza miastem.

Miejsce wykonywania wyroków najpierw zostało zbudowane z drewna, zwracało uwagę drzwiami pomalowanymi na czerwony kolor. Od 1595 roku szubienica była murowana.

W okresie okupacji austriackiej budynek został przykryty dachem i zamieniony na wojskowy skład prochu. Inżynier gubernialny Feliks Bieczyński, twórca Ogrodu Saskiego, wybrał sobie następnie prochownię na stworzenie hodowli jedwabników, a około 1850 roku zasadził w pobliżu plantację morwy białej.

Po 1897 roku domek kata stał się mieszkaniem ogrodnika pracującego na rzecz miejskiego parku. Dodajmy, że po II wojnie światowej w dawnej szubienicy ulokowano mieszkania kwaterunkowe, ogrzewane piecem na węgiel.

- Jako zabytek o bogatej historii, domek kata zasługuje na remont. Dostaliśmy informację, że prace przy nim się rozpoczęły, teraz przyjrzymy się postępowi robót - zapowiada Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Domek kata został wpisany do rejestru zabytków w 1967 roku. Na wszystkie przebudowy, również w środku, zgodę muszą wydać władze konserwatorskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Remontują domek kata przy al. Długosza w Lublinie. Co powstanie w środku? - Kurier Lubelski

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weteran
Gospodarka Polski 25 -lat temu byla wtakij ruinie, za nie bylo juz czego rujnowac! Gdyby nie zmiany 25 -lat temu jezdzilibysmy do pracy na Ukraine a u nas pracowalibysmy za 500-600zl! W 1990r bylismy na zblizonym poziomie ekonomiczym z Ukraina, teraz oni chcieli by bardzo ,aby ich poziom zycia zblizony byl do naszego!
W
Weteran
Niestety, kiedy nie ma gospodarza, czyli prywatnego wlasciciela wlasnosc publiczna popada w ruine, przykladem jest Stare Miasto- w latach 80-tych strasznie zaniedbane ,siedlisko kwaterunkowej patologii i obecnie ,tetniace zyciem odresteruowane, chociaz nie wszystko jest jeszcze zrobione, to widac sens i dobry kierunek zmian.
L
Lucyna
Lublin jest "City" o polskiej proweniencji. Przez ostatnie 20 lat nie przypływały tu miliardy w postaci zagranicznych korporacji, szklanych biurowców i paneli LG, może dlatego, że polski biznes jest tu bardziej konkurencyjny. A to oznacza, że pieniędzy z podatków jest mniej i musimy priorytetyzować. Zanim zobaczymy globalne efekty strategii "Otwartość" musi upłynąć więcej wody. Mnie cieszy, że pojawiają się ludzie zainteresowani zabytkami do remontu. A w mieście jeszcze takich wiele się ostało.
G
Gość
TA NIENAWIŚĆ do PiS ( wszelkiej maści komuszków,, agentów ubecji i, ubeków ) powoduje,
że tracą rozum i nie potrafią nic sensownego, co miałoby ręce i nogi, napisać
a
alleluja i do przodu
śpiesz się żeby cię koledzy nie wyprzedzili
.,.,
chca go odzyskać.
Rzepla się pozbędzie tych co zostali okradzeni z emerytur , by nie było dowodów
b
bg
Skąd wiesz?ja to samo pomyślałam a nie mieszkam w kawalerce z prl
H
Henryk Wojcik
Dlaczego zabytek ten tak obecnie doceniany znalazl sie w prywatnych rekach? Panie konserwatorze K. jak to sie stalo? Czy Miasto nie bylo stac na remont?
h
he he
Od kiedy ? Ciekawe czy właściciel POsiada Polski pesel .
d
ddd
dobra zmiana nie próżnuje ,domek kata juz odnawiaja ,teraz czas na rozliczenia z tym gorszym sortem Polaków :( pewnikiem i na majdanku niebawem zacznie coś sie dziać
c
ciekawska
Jaka cena wyremontowanego mieszkania na własność ? Czy działka wokół tez przynależy w calosci do obiektu
G
Gość
Dom mieszkalny, no może i tak, po godzinach urzędowania i komornik musi sie wyspać i najeść prze kolejną owocną egzekucją.
Ja wiem z dobrze poinformowanych źródeł, że w domku Kata powstanie nowa Kancelaria Komornicza - miejsce nie jest przypadkowo wybrane, bo współczesny Komornik to tak jak dawny Kat
L
Lubelak
Pilnuj swoich majtek i swoich rozliczeń ze skarbówką, zazdrosny nieudaczniku.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Remontują domek kata przy al. Długosza w Lublinie. Co powstanie w środku?
m
memento mori
Domku Kata prowadzony jest w celu osadzenia przed wykonaniem wyroku winnych doprowadzenia do zrujnowania gospodarki Polski w ciągu ostatnich 25 lat. Kilka nocy w towarzystwie duchów straceńców...alternatywnie dom w którym straszy przy Alei Kraśnickiej.
Wróć na i.pl Portal i.pl