Remis w starciu Magnus Carlsen - Siergiej Karjakin o mistrzostwo świata w szachach

Tomasz Biliński
W meczu o mistrzostwo świata w szachach jest remis 5:5. W dziesiątej rundzie górą był obrońca tytułu Magnus Carlsen. O wyrównaniu stanu rywalizacji przesądził błąd Siergieja Karjakina w 56. ruchu. - Popełniłem gafę - przyznał 26-letni Rosjanin.

Czwartkowa potyczka w Nowym Jorku trwała sześć godzin i 30 minut. Zakończył go norweski szachista w 75. ruchu. - Doprowadzenie do remisu to dla mnie duża ulga. Swoją drogą, ostatnia musiała też być ciekawa dla kibiców. Obaj mieliśmy kilka pomysłów na przeprowadzenie akcji - ocenił Carlsen, który gonił rywala od poniedziałku.

Karjakin w 56. ruchu popełnił błąd, który kosztował go pionka. W efekcie stworzył szansę obrońcy tytułu. Ten szansy nie zmarnował. - Ta runda była bardzo trudna. Magnus Carlsen gra bardzo dobrze, znów sprawił mi dużo problemów. Jednak mój błąd to moja wina. Popełniłem gafę - podsumował pretendent.

W piątek zawodnicy mają dzień przerwy. Mistrzem zostanie ten, który pierwszy zdobędzie 6,5 pkt (za remis 0,5 pkt, za wygranie rundy 1 pkt). Finałowa runda zaplanowana jest na środę. Jeśli żaden z zawodników nie osiągnie koniecznego dorobku, będzie tie-break.

Pula nagród meczu o mistrzostwo świata wynosi milion euro. Zwycięzca otrzyma 600 tys. euro, pokonany - 400 tys.