Rémi Brague: Jeśli papież Franciszek dalej będzie powtarzał...

  Rémi Brague: Jeśli papież Franciszek dalej będzie powtarzał głupoty, które teraz wypowiada, całkiem straci swój autorytet

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  prof. Rémi Brague Jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, wykładowca Uniwersytetu na Sorbonie oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

  prof. Rémi Brague Jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, wykładowca Uniwersytetu na Sorbonie oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Zajmuje się historią filozofii arabskiej i orientalnej oraz filozofią religii. Laureat Nagrody Ratzingera. Autor wielu książek, m.in. „Prawo Boga”, „Europa, droga rzymska” ©Peter Potrowl/CC BY-SA 4.0

  - Obawiam się, że obecny Ojciec Święty całkowicie wyczerpie kapitał zaufania, jakim ludzie jeszcze darzą papiestwo. Mam wrażenie, że dzisiaj on mówi o rzeczach, których sam do końca nie rozumie - mówi Rémi Brague, filozof, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  prof. Rémi Brague Jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, wykładowca Uniwersytetu na Sorbonie oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

  prof. Rémi Brague Jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, wykładowca Uniwersytetu na Sorbonie oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Zajmuje się historią filozofii arabskiej i orientalnej oraz filozofią religii. Laureat Nagrody Ratzingera. Autor wielu książek, m.in. „Prawo Boga”, „Europa, droga rzymska” ©Peter Potrowl/CC BY-SA 4.0

  Czy Europa mogłaby istnieć bez chrześcijaństwa?
  Tak naprawdę termin „Europa” jest stosunkowo nowy, popularność zaczął zyskiwać dopiero w XVIII wieku. Dużo starsze jest określenie „chrześcijaństwo”. Długo tożsame było z terminem „świat chrześcijański”.

  Szerszym niż sama Europa.
  Tak, obejmował on m.in. Etiopię, czy zachodnie wybrzeże Indii. XVIII-wieczni twórcy epoki Oświecenia uważali, że należy swoje idee realizować w partnerstwie z chrześcijaństwem.
  Przy okazji wyrwali słowo „Europa” z zapomnienia, w którym się znajdowało od czasu, gdy papież Pius II (był papieżem w latach 1458-1464 - przyp. red.) wezwał do jedności europejskiej wobec zagrożenia ze strony Turcji.

  Bez większych efektów zresztą - jego wezwanie do krucjaty tylko przyniosło mu konflikt z Francją.
  Faktem jest, że terminy „chrześcijaństwo” i „Europa” wcale nie muszą iść w parze. Nawet jeśli chrześcijaństwo zniknie z naszego kontynentu, wcale nie będzie to oznaczać, że nie będzie go w ogóle. Gdyby go nie było, te tereny, które dziś znamy jako Polska, czy Francja, dalej będą istnieć. One przecież dalej zachowają swoją kulturową tożsamość.

  W wywiadzie dla „Teologii Politycznej” sprzed roku podkreślał Pan, że Europa bez chrześcijaństwa przypominałaby zombie.
  Rzeczywiście, poważnie się zastanawiam, czy Europa jest w stanie funkcjonować bez odwołań do swoich korzeni, które tkwią w chrześcijaństwie - ale także w antyku, czy judaizmie. Czy taka Europa, bez odwołań się do naszych przodków, byłaby dalej Europą? Obawiam się, że na tak postawione pytanie musiałbym odpowiedzieć przecząco. Być może kontynent będzie wyglądał jak Europa, ale nią już nie będzie.

  Bo Europa nie może być sobą, gdy odetnie się od swoich korzeni?
  Nie lubię mówić o korzeniach, wolę określenie „źródło”. Korzenie są statyczne, gdy je się ma, nie można nawet drgnąć. Natomiast do źródeł się dociera, czy wraca - jeśli Europa tego nie zrobi, obawiam się, że uschnie. Jak roślina, której nikt nie podlewa.

  A może po prostu tym źródłem nawadniającym Europę stanie się tylko i wyłącznie Oświecenie?
  Oświecenie powszechnie uważa się za źródło europejskiej kultury - ale uważam to za błąd.

  Dlaczego?
  Bo Oświecenie oparło się na regułach, których samo nie wypracowało. Na przykład przywiązywanie wagi do prawdy, czy wiedzy, która pozwala przybliżyć nas do prawdy. Nasza miłość do prawdy wywodzi się z chrześcijaństwa, to ono stworzyło ideę dobra i piękna - bo piękno jest konsekwencją prawdy. Nawet Friedrich Nietzsche, jeden z najważniejszych krytyków chrześcijaństwa, mówił, że prawda może być brzydka - ale przyznawał, że krytykuje chrześcijaństwo w imię prawdy, uznawał to za przejaw intelektualnej uczciwości. Ale takie postawienie sprawy wywodzi się właśnie z chrześcijaństwa.

  Europejczycy wyraźnie nie widzą tego w ten sposób. Traktują chrześcijaństwo tak samo jak statek kosmiczny zbiorniki paliwa, które odrzuca w chwili, gdy stają się puste.
  Jeśli wzorce chrześcijaństwa były dobre dla przodków, to czemu nie mają być dobre w przyszłości?

  Bo te wzorce nie przystają do nowoczesności definiowanej przez swobodę seksualną, związki homoseksualne, czy dyskusję o gender, płciowości człowieka. Zwycięża przekonanie, że chrześcijaństwo blokuje postęp.
  Zjawiska, które pan przed chwilą wymienił, nie stoją w sprzeczności z chrześcijaństwem. One stoją przede wszystkim w sprzeczności z naturą - przecież całkowicie homoseksualne społeczeństwo bardzo szybko by znikło. Szekspir pisał w jednym z sonetów do swojego przyjaciela - i najprawdopodobniej kochanka - że on powinien się ożenić, bo jeśli nie ludzie nie będą mieć dzieci, to ludzkość zniknie w ciągu 60 lat.

  Argumenty strony progresywnej sprowadzają się do wolności wyboru - że każdy może wybrać, czy chce mieć dzieci, czy żyć w związku homoseksualnym. W chrześcijaństwie przeszkadza to, że tej swobody zabrania. Stąd ciągła walka z „opresyjnym Kościołem”.
  To częsty zarzut wobec Kościoła katolickiego, nie tylko zresztą w tej sprawie. Powtarza się jeden wątek - że Kościół tworzy kodeks moralny poprzez zakazy i zezwolenia. Jakby to była jedyna oś podziału. Zapomina się o innej.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smutek

  obserwe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  smutek ogarnia -ze takie zlamasy kutane maja cos do pisania na co?.. Ten stary h...j powinno mu prostate usunac i niebawem to scierwo spalic - innego wyjscia nie ma

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Papież jest chrześcijaninem

  Rt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Skoro mienisz się chrzescijaninem powinieneś pomagać potrzebującym na tym polega chrześcijaństwo. Skoro jesteś muzulmaninem powinieneś niszczyć niewiernych. Wniosek jest prosty chrześcijaństwo nie...rozwiń całość

  Skoro mienisz się chrzescijaninem powinieneś pomagać potrzebującym na tym polega chrześcijaństwo. Skoro jesteś muzulmaninem powinieneś niszczyć niewiernych. Wniosek jest prosty chrześcijaństwo nie uratuje Europy może to zrobić tylko prawo ktorego przestrzegania trzeba twardo pilnować. A co do homoseksualizmu to jakoś nie słyszałem żeby ktoś walczył o to by wszyscy byli homoseksualistami. Wydaje mi się że ci ludzie walczą tylko o to aby pozwolić im być szczęśliwymi to jest około 10 % populacji wedlug rożnych rachunków i jesli oni mnie nie zmuszają żebym ja został homoseksualny to dlaczego ja mam ich zmuszać żeby byli hetero albo ich tępić. Cóż panie mocno wierzący filozofie takich ich stworzył Bóg czy mamy go poprawiaćzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super papież

  Artur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

  Pierwszy papież który jest z ludzmi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Won od PAPIEZA

  WItold (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

  Won od papieza nedzne kreatury i filozofy . Nauczcie sie pokory a nie krytki będąc sami molokrytycznymi .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  madry czlowiek

  Romaf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  Ale kto dzis takich slucha ??Teraz jest czas pajacow,celebrytow,postepowych idiotow.Warto zapamietac Zaplata za grzechy jest smierc! i nic i nikt tego nie zmieni.
  Nawet koncern coca cola i...rozwiń całość

  Ale kto dzis takich slucha ??Teraz jest czas pajacow,celebrytow,postepowych idiotow.Warto zapamietac Zaplata za grzechy jest smierc! i nic i nikt tego nie zmieni.
  Nawet koncern coca cola i najlepsza gwiazda hoolywood.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KlerTo666

  KlerToDiabły (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

  Post Chrześcijaństwo , krypto chrześcijaństwo oparte na specyficznej 'miłości bliźniego' do 'boskiej prawicy' ogniem i mieczem wpajanej przez tak liczne wieki weszło do szkół jako religia panująca...rozwiń całość

  Post Chrześcijaństwo , krypto chrześcijaństwo oparte na specyficznej 'miłości bliźniego' do 'boskiej prawicy' ogniem i mieczem wpajanej przez tak liczne wieki weszło do szkół jako religia panująca a właściwie patologia dominująca i to w zasadzie metodami operacji typu FALSE FLAG do dziś są tego świadectwa 'a taki na kościół' że cynizm że obłuda że hipokryzja że inne formy dwulicowej świętej dulszczyzny świętego kościoła który z całą pewnością stał się nową biblijną jaskinią zbójcówzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Europa już jest laicka Chrześcijaństwo istniało tylko w PRL i wschodnim bloku

  i to na zasadzie przekory.Te obrzędy , zachowania to dziś już tylko komercja. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  Gdyby było prawdziwe chrześcijaństwo, najwięksi zbrodniarze wszech czasów, korporacje i taki bandycki, patologiczny kapitalizm w ogóle by nie zaistnieli


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co żyjemy?

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Prawdziwe chrześcijaństwo to wiara w Jezusa Chrystusa, który jest Bogiem i upodabnianie się do Niego, życie wg Jego wskazań, naśladowanie Go, aby zostać przez Niego zbawionym. To uczenie się od...rozwiń całość

  Prawdziwe chrześcijaństwo to wiara w Jezusa Chrystusa, który jest Bogiem i upodabnianie się do Niego, życie wg Jego wskazań, naśladowanie Go, aby zostać przez Niego zbawionym. To uczenie się od Niego prawdziwej miłości: mądrej, wiernej, ofiarnej, którą szanuje wolność drugiego człowieka, czyli nie zniewala go. Z drugiej strony, po grzechu pierworodnym pierwszych rodziców każdy człowiek ma skłonność do popełniania zła, grzechu, który oddziela od Boga. I tu jest sedno, dlaczego nigdy systemy, które odrzucają chrześcijaństwo nie zbudują raju na ziemi będąc w opozycji do Boga - Stwórcy człowieka.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo