"Religijna sekta". Dominikanie zbadają sprawę o. Pawła M. Powołali komisję, której przewodniczącym został Tomasz Terlikowski

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay
Dominikanie powołali komisję, której zadaniem będzie opisanie działania o. Pawła M. oraz zaniedbań ze strony jego przełożonych. Przewodniczącym komisji został Tomasz Terlikowski. O. Paweł M. dopuszczał się przemocy psychicznej, fizycznej, duchowej i seksualnej.

Powołanie komisji przez dominikanów jest wydarzeniem bezprecedensowym w polskim Kościele katolickim. Jej celem będzie opisanie mechanizmu działania o. Pawła M. i reakcji jego przełożonych. W toku sprawy ujawnianych jest coraz więcej szczegółów.

O działalności zakonnika jego przełożeni byli informowani jeszcze w 2000 r. Co prawda, został on ukarany, jednak nałożone kary okazały się niewystarczające. 2 marca, na pięć dni przed oświadczeniem dominikanów, do prokuratury trafiła sprawa siostry zakonnej, którą o. Paweł M. krzywdził w latach 2011 i 2018. O tym jednak nie poinformowali dominikanie.

Będą kontrole w kościołach?

od 16 lat

O. Paweł M. był duszpasterzem młodzieży w Poznaniu

7 marca wrocławscy dominikanie wydali oświadczenie, w którym informowali o sprawie, która miała miejsce w ich klasztorze w latach 1996-2000. Wówczas funkcjonowało duszpasterstwo akademickie, na czele którego stał o. Paweł M. Działanie grupy przypominało sektę. Zakonnik wobec studentek stosował przemoc fizyczną, psychiczną, duchową oraz seksualną.

Od momentu wydania oświadczenia w mediach ukazały się wywiady ze skrzywdzonymi, a także reportaż Pauliny Guzik w „Więzi”, który w szczegółach opisuje sprawę, a także pokazuje skalę zaniedbań ze strony przełożonych o. Pawła M. Co więcej, tekst ujawnia, że do psychomanipulacji i różnych form przemocy dochodziło nie tylko we Wrocławiu, ale też w ciągu ostatniej dekady, gdy zakonnik był już ukarany.

Powołanie komisji ma odpowiedzieć na wszystkie pytania, które nasuwają się w związku ze sprawą. Opisany przez komisję będzie również okres poznański o. Pawła M. W latach 1990-1996 zakonnik był duszpasterzem „Schronu”, dominikańskiego duszpasterstwa młodzieży. Jego wychowankowie zaczęli mówić o wątpliwych praktykach zakonnikach, a także o metodach psychomanipulacji, którym byli przez niego poddawani. Poznański klasztor zaapelował, by zgłaszali się wszyscy, którzy w tym czasie byli krzywdzeni przez o. Pawła M.

Tomasz Terlikowski na czele komisji

O. Paweł Kozacki jeszcze na początku miesiąca zapowiedział powołanie komisji, której celem będzie zbadanie sprawy. Słowa dotrzymał i powołał komisję. Jej przewodniczącym będzie Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta, który od lat zajmuje się tematem wykorzystania seksualnego nieletnich w Kościele.

- Zostałem przez o. Pawła Kozackiego i Radę Prowincji Ojców Dominikanów poproszony o stworzenie Komisji ds. Pawła M., dla wyjaśnienia zaniedbań, błędów, odpowiedzialności, struktur, które nie zadziałały w tej sprawie w polskiej prowincji dominikanów. Nie ukrywam, że chętnie bym odmówił. Jestem publicystą, pisarzem, a nie specjalistą od organizowania komisji. Od wielu mówiłem jednak o tym, że te sprawy trzeba wyjaśniać, krytykował i pouczałem innych, zajmowałem się ofiarami i samym problemem strukturalnych niekiedy zaniedbań. I wreszcie powiedziano mi „sprawdzam”

– napisał Terlikowski.

Pierwszym zadaniem Terlikowskiego było powołanie pozostałych członków komisji. W jej skład weszli: Sebastian Duda – teolog i filozof, publicysta „Więzi”; o. Jakub Kołacz SJ – były prowincjał krakowskiego Towarzystwa Jezusowego; Wioletta Konopa-Stelmach – psycholog i psychoterapeuta; prof. Michał Królikowski – prawnik, były wiceminister sprawiedliwości; dr Bogdan Stelmach – seksuolog, psychiatra, psychoterapeuta; ks. dr Michał Wieczorek – prawnik kanonista, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego w Częstochowie; dr Sabina Zalewska – pedagog i psycholog rodzinny.

Komisji udostępnione zostaną dokumenty, dotyczące sprawy o. Pawła M. Członkowie komisji będą mogli przesłuchiwać dominikanów. Zakon zaś informuje, że „członkowie gremium mają dążyć do tego, by zakończyć prace do 30 czerwca 2021 r., jednak ostateczny termin wyznaczy przewodniczący, wziąwszy pod uwagę tryb i zaawansowanie prowadzonych działań”.

Tak wyglądają najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Zobacz zdję...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl