Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religia na maturze: Episkopat chce, ale sojuszników brak

A. Mizera, J. Wierciński, K. Domagała, M. Zasada
Matura z relgii
Matura z relgii janusz wojtowicz
Episkopat Polski domaga się, by maturzyści już w 2015 roku mogli zdawać religię. Minister edukacji narodowej pomysł odrzuca, jako niezgodny z przepisami, ale Kościół domaga się rozmów. Choć nowy przedmiot na egzaminach dojrzałości to na razie tylko, dosłownie: "pobożne życzenie", sprawa, nie tylko w województwie śląskim, wzbudza kontrowersje.

Matura z religii? Ale jakiej?
Maturzyści mogą zdawać WOS, chemię, geografię, biologię, ale religii - nie. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, nie otrzymujemy odpowiedzi - skarżył się "Naszemu Dziennikowi" ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił też, że Kościół już pięć lat temu spełnił wszystkie formalne warunki, by religia stała się jednym z przedmiotów maturalnych. Jak tłumaczył, do połowy kwietnia resort miał poinformować Episkopat, co należy zrobić, by abiturienci mogli zdawać religię na maturze, ale nie zrobił tego.

CZYTAJ TAKŻE:
RELIGIA NA MATURZE: CZY I KOMU JEST POTRZEBNA?

MEN wyraźnie zaznacza, że obecne rozwiązania prawne uniemożliwiają umieszczenie religii na maturalnej liście, bo nie obejmuje jej wymagana podstawa programowa. Są też inne wątpliwości.

- Od razu nasuwa się pytanie, której religii miałaby dotyczyć matura: jednej czy wszystkich? - zastanawia się Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Kolejny problem: nie jest mi znana uczelnia, która w wymaganiach rekrutacyjnych wskazuje religię jako przedmiot obowiązkowy. Oczywiście możemy wziąć pod uwagę wydziały teologiczne, jednak one tak jak uczelnie sportowe czy artystyczne same mogą przeprowadzać egzamin dodatkowy z przedmiotów, które nie pojawiły się na maturze.

CZYTAJ TAKŻE:
MATURA 2013: CO SIĘ STANIE, GDY W DZIEŃ EGZAMINU ZACHORUJESZ?

Sceptycznie nastawiony do sprawy jest też prof. Edmund Wittbrodt, senator PO, były minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka: - Gdyby chodziło o wiedzę na temat różnych religii i wyznań, byłbym jak najbardziej za, ale wiem, jak wygląda nauczanie religii w naszych szkołach. Pamiętajmy także, że mamy do czynienia z przedmiotem, który także formalnie znajduje się poza sektorem Ministerstwa Edukacji, bo o jego kształcie decydują instytucje kościelne - zaznacza.

"To przedmiot jak każdy"
Krytyczni wobec pomysłu Episkopatu są nawet przedstawiciele środowisk blisko związanych z Kościołem.
- Nie należy mieszać spraw Kościoła z państwowymi. Religia to kwestia świadectwa wiary, nie wyuczonych na pamięć regułek - mówi nauczycielka religii z jednego z liceów. - Miałoby to służyć chyba tym, którzy chcą pójść na łatwiznę i uniknąć matury z trudniejszej fizyki czy chemii - podkreśla. Równie kategoryczny w osądzie jest duchowny, którego zapytaliśmy o maturę z religii: - To fatalny pomysł. Wprowadzenie go oznaczałoby, że wszystkich katechetów obowiązywałby ten sam program nauczania, aby ich uczniowie byli w stanie zdać egzamin. Obecnie obowiązujący program jest katastrofalny: wieje nudą i brzmi, jakby napisał go ktoś, kto ostatnio widział młodzież we wczesnym dzieciństwie. Aby dotrzeć do dzisiejszych uczniów, nie mogę na nim bazować - tłumaczy.

Sens wprowadzenia tego przedmiotu na egzaminie dojrzałości widzi natomiast prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog religii, dyrektor instytutu socjologii na Uniwersytecie Śląskim.

- Religia to przedmiot nauczany w szkole jak każdy inny, zatem ma należne miejsce na egzaminie maturalnym - podkreśla prof. Świątkiewicz. - Problem z oceną? A przecież od lat działa coś takiego, jak ogólnopolska olimpiada teologiczna, w której udział biorą uczniowie gimnazjów i liceów. Skoro tam weryfikuje się wiedzę i wybiera zwycięzców, to nie widzę problemu również z maturą z religii.

CZYTAJ TAKŻE:
NIE ZDAŁEŚ MATURY? OTO LISTA SZKÓŁ POLICEALNYCH

Prof. Świątkiewicz uważa też, że religia na egzaminie dojrzałości uporządkowałaby wiele spraw z punktu widzenia późniejszych studentów takich kierunków, jak teologia czy religioznawstwo.

- Zniknęłyby dodatkowe egzaminy na te studia, bo wystarczającym kryterium byłaby liczba punktów zdobyta na maturze - wyjaśnia socjolog religii z UŚ.

W 2015 roku egzamin się nie zmieni

Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej:
Religia jest przedmiotem znajdującym się poza podstawą programową kształcenia ogólnego przyjmowaną przez ministra edukacji. Matura obejmuje i będzie nadal obejmowała tylko przedmioty z podstawy programowej. Kwestia egzaminu maturalnego z religii była w tym roku tematem rozmowy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
Niedawno podpisałam rozporządzenie dotyczące matury w 2015 roku. I tam wyraźnie jest powiedziane, że w części podstawowej matura się nie zmieni - nadal będą obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a w części dodatkowej pisemnej matury uczniowie będą mogli wybrać przedmiot na poziomie rozszerzonym, przedmiot z podstawy programowej ministra edukacji. PAP

Skoro jest taniec, może być religia

Zwolennicy włączenia religii do przedmiotów maturalnych podkreślają, że dziś można zdawać przedmioty znacznie mniej potrzebne i rzadko nauczane w szkołach.

Abiturienci podchodzili m.in. do egzaminów z wiedzy o tańcu, historii muzyki czy filozofii, języków mniejszości narodowych, języka kaszub- skiego, a także języka łaciń-skiego i kultury antycznej. Abstrahując od tego, czy na maturze będzie religia, od 2015 roku szykują się w niej zmiany. Prezentacja na maturze ustnej z polskiego zostanie zastąpiona egzaminem sprawdzającym "umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat" (czyli powrotem do znanego ze "starej matury" losowania pytań i problemów, które należy omówić). Zdający będą mieli obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej, na którym - w przeciwieństwie do pozostałych egzaminów - nie będą musieli osiągnąć wymaganych 30 procent poprawnych odpowie- dzi. Zmieni się też lista przedmiotów możliwych do wyboru. Będą to: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język polski, języki obce nowożytne, język łaciński i kultura antyczna, języki mniejszości narodowych i języki mniejszości etnicznych, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!