Relacje między UE i Rosją w cieniu wyroku ws. Nawalnego. Trudna wizyta szefa unijnej dyplomacji w Moskwie

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Wasilij Maksymow / EC - Audiovisual Service
W piątek w Moskwie doszło do spotkania Josepa Borrella Fontellesa z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Tego samego dnia w rosyjskiej stolicy odbyła się kolejna rozprawa w sprawie Aleksieja Nawalnego, poinformowano o niespodziewanej śmierci lekarza, który opiekował się nim tuż po próbie zabójstwa, a także wydalono trzech dyplomatów z Niemiec, Polski i Szwecji.

Od czasu aresztowania, a później skazania Aleksieja Nawalnego, wizyta Wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa w Rosji budziła niemało kontrowersji.

Część europejskich polityków i ekspertów uważała, że przyjazd szefa unijnej dyplomacji do Rosji w takim momencie pozwoli Kremlowi na pokazanie, że mimo procesu opozycjonisty oraz brutalnego traktowania uczestników protestów organizowanych w jego obronie, polityka partnerów zagranicznych wobec Moskwy nie ulega zmianie.

Dodatkowo już w trakcie wizyty okazało się, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - Borrell nie planował próby spotkania z przebywającym w areszcie Nawalnym. Jak wyjaśniły służby prasowe Komisji Europejskiej "mogłoby to wywołać błędne wrażenie, że akceptujemy lub zgadzamy się z zaistniałą sytuacją".

Jedynym gestem ze strony unijnej dyplomacji, podczas konferencji prasowej po pierwszych rozmowach, było wypowiedzenie na głos nazwiska, którego najważniejsi politycy z Władimirem Putinem na czele unikają stosując w zamian określenie "więzień".

- Moja wizyta zbiega się w czasie z procesem i skazaniem Aleksieja Nawalnego oraz aresztowaniem tysięcy demonstrantów - powiedział po pierwszym przedpołudniowym spotkaniu z Ławrowem Josep Borrell. - Wyraziłem swoje głębokie zaniepokojenie oraz zaapelowałem o jego uwolnienie oraz wszczęcie procesu mogącego wyjaśnić okoliczności jego otrucia. - dodał.

Borrell stwierdził również, że reakcje między Rosją i Unią Europejską w ostatnich latach uległy pogorszeniu ponieważ "były naznaczone fundamentalną różnicą zdań oraz brakiem zaufania".

Podobne stanowisko wyraził także Ławrow, który oświadczył, że wzajemne stosunki "przechodzą trudny okres w związku z nakładaniem jednostronnych i niezgodnych z prawem sankcji przez Unię Europejską", która jest "nierzetelnym partnerem na tym etapie".

Jak się później okazało, jeszcze w trakcie konferencji prasowej do rosyjskiego MSZ wezwano przedstawicieli trzech ambasad państw członkowskich UE i powiadomiono ich o wydaleniu z Rosji dyplomatów w związku z udziałem "w sprzecznych z prawem akcjach 23 stycznia 2021 roku", a zatem w dniu masowych protestów w wielu rosyjskich miastach. W rezultacie za osoby niepożądane na terytorium Rosji uznano pracowników placówek z Niemiec, Polski i Szwecji.

W tym samym czasie w Moskwie rozpoczął się kolejny proces przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu. Skazany w środę na 2 lata i 8 miesięcy pobytu w kolonii karnej dysydent tym razem odpowiadał przed sądem za rzekome zniesławienie weterana II Wojny Światowej Ignata Artemenki. Według Agencji Interfax Nawalny nie przyznał się do winy i stwierdził, że nie rozumie istoty stawianych mu zarzutów.

Także w piątek poinformowano o nieoczekiwanej śmierci lekarza, który leczył Nawalnego w Omsku. Opozycjonista trafił tam 20 sierpnia ubiegłego roku tuż po próbie otrucia prosto z pokładu samolotu lecącego z Tomska do Moskwy.

W oświadczeniu wydanym przez Uniwersytecki Szpital Państwowy wskazano, że 55-letni wicedyrektor oddziału ratunkowego Siergiej Maksimiszyn zmarł "nagle" podczas dyżuru. Według rzeczniczki rejonowego ministerstwa zdrowia przyczyną śmierci był atak serca.

Jak podkreślił w rozmowie ze stacją CNN Leonid Wołkow, szef sztabu Nawalnego, Maksimiszyn był osobą, która wiedziała najwięcej na temat zdrowia opozycjonisty, w związku z czym nie można w tych okolicznościach celowego działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl