Rektor UR: Nie chciałbym, aby uniwersytet ucierpiał na tej rewolucji [ZDJĘCIA]

beta
Uniwersytet Rzeszowski uroczyście rozpoczął 17. rok akademicki

Rektor odniósł się do projektu zmian w szkolnictwie wyższym.

– Monteskiusz mówił, że bywają bardzo dobre prawa wydane w złą porę. Dla naszej uczelni jest to rzeczywiście czas nie najlepszy dla dokonywania tak gruntownych zmian. Dlatego nie jestem zwolennikiem wielu sugerowanych rozwiązań, które chyba zbyt łatwo uznano za panaceum na wszystkie bolączki środowiska, a wiemy przecież, że takie środki nie istnieją. Proponowane rozwiązania dotyczące ustroju uczelni, ścieżek kariery akademickiej czy nawet studiowania, wymagają istotnych korekt. Najważniejsza rzecz, o którą chciałbym prosić to równość szans.

Mówił, że skutki rewolucji są zazwyczaj czytelne po wielu latach.

- Zawsze jest jakaś grupa, która płaci za nią zbyt wysoką cenę. Nie chciałbym, aby dotyczyło to naszej uczelni. Ze znanych przykładów za pełny, niekwestionowany sukces można uznać tylko rewolucję neolityczną sprzed 10-8 tys. lat, ale tylko dlatego, że była długotrwałym procesem - kontynuował.

Zdecydowanie apelował, by zaprzestano używania określenia „uniwersytet regionalny”, bo to deprecjonuje wartość uczelni.

- Czy godzi się np. mówić o „dostojeństwie” uniwersytetu regionalnego? – pytał. - Uniwersytet jest bezwarunkowy i taki powinien pozostać. I jeszcze jedna uwaga – bez dodatkowych środków finansowych proponowana rewolucja w systemie nauki i szkolnictwa wyższego nie spełni pokładanych w niej nadziei. 0,43% PKB w skali kraju to stanowczo za mało. Jeśli mamy być konkurencyjni i porównywalni do uczelni zagranicznych, to należałoby przede wszystkim wyrównać szanse naszych działań.

Co na to obecny na inauguracji prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego?

– Tematem początku roku akademickiego jest niewątpliwie nowa ustawa i plany reformy polskiego szkolnictwa wyższego. To nie jest rewolucja z dnia na dzień, ale plan rozpisany na lata. Starajmy się podejść do tego procesu nie przez perspektywę obaw i niepokojów, chociaż te są naturalne i nie sposób ich wyeliminować, ale przez pryzmat możliwości i szans, które są przed nami – mówił.

Były rektor UR dziękując obecnemu rektorowi za krytyczne odniesienie się do planów, tłumaczył, że ten projekt to odpowiedź na zapotrzebowanie samego środowiska akademickiego.

– Świat wokół niesamowicie się zmienia i uniwersytet musi na to reagować. Poprzez ustawę, nowe zapisy. chcemy dać nowe, lepsze narzędzia do zmierzenia się z wyzwaniami, które niesie współczesność i przyszłość.

Prof. Bobko przyznał, że trochę tak jest, iż UR będzie musiał ponownie potwierdzić, wywalczyć sobie pozycję dającą satysfakcję.

– Można postawić pytanie, czy to źle? Jeżeli faktycznie mamy ten potencjał, znakomitych ludzi, nie bójmy się tego. To jest czas na pracę i wykorzystywanie możliwości.

Na UR kształci się ponad 17,7 tys. studentów (w tym 14,4 tys. na studiach stacjonarnych). Na pierwszy rok przyjęto ponad 7 tys. osób (wzrost o 385). Ostatnia rekrutacja prowadzona była na 52 kierunkach. Największą popularnością cieszyły się kierunek lekarski, filologia angielska, lingwistyka stosowana (nowość), ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne (nowość.), pedagogika, dietetyka i fizjoterapia.

UR to 2177 pracowników, w tym 1343 nauczycieli (113 profesorów tytularnych, 255 doktorów habilitowanych i 975 adiunktów, asystentów i wykładowców) oraz 834 pracowników nie będących nauczycielami.

Rektor Czopek podczas inauguracji gratulował sukcesów studentom i pracownikom.

Mateusz Masłowski, student wychowania fizycznego, był w składzie reprezentacji Polski, która wywalczyła młodzieżowe mistrzostwo świata w siatkówce. Estera Nowak zdobyła Nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na X Biennale Grafiki Studenckiej Poznań 2017. Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymała dr hab. Jadwiga Sawicka.

- Z sukcesów naukowych wymienię identyfikację nowych, molekularnych mechanizmów działania na komórki raka piersi grupy związków pochodzenia naturalnego, dokonane przez dr Annę Lewińską wraz z zespołem oraz odkrycie niekonwencjonalnej roli rDNA w komórkach eukariotycznych związanych z utrzymaniem integralności genomowej oraz odpowiedzią na stres komórkowy, nad czym pracował zespół pod kierunkiem dr hab. Macieja Wnuka – wymienił rektor. - Mamy w dorobku uczelni liczne, wysoko punktowane prace, min. matematyków, fizyków, biologów oraz z zakresu medycyny. To właśnie one pozwoliły nam zanotować dość istotny awans w tegorocznym rankingu „Perspektyw”, bowiem najwyżej oceniono nasze publikacje.
Wspomniał także o wielkich odkryciach wykopaliskowych.

Na uniwersytecie ma powstać Uczelniana Rada Młodych Naukowców.

- Będę oczekiwał od nich rad i sugestii jak zmienić naszą uczelnię, aby była ona przyjazna dla wszystkich rozpoczynających karierę naukową i aby mogła sprostać coraz większej konkurencyjności – zapowiedział rektor UR.

Wideo

Materiał oryginalny: Rektor UR: Nie chciałbym, aby uniwersytet ucierpiał na tej rewolucji [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
ws

Reforma jest potrzebna. Może zmusi wreszcie "naukowców" z Urz by ci zaczęli publikować w czasopismach z listy filadelfijskiej. By zaczęli robić naukę i pisać projekty do NCN czy NCBiR. Obecnie niewiele się starają i w skali kraju a co dopiero świata ich dorobek jest mizerny. Reforma będzie premiować właśnie tych którzy coś robią alo chociaż próbują czyli np AGH, Politechniki z dużych miast. Inna sprawa że PKB na naukę w Polsce jest śmieszne. W krajach zachodniej Unii około 2% z budżetu idzie na naukę a u nas 0,5%. Stąd wszyscy lepsi naukowcy wyjeżdzają na zachód.

Dodaj ogłoszenie