Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba kobiet na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 - aż 47 proc. Ale z "jedynkami" na listach już gorzej

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
03.03.2019 gdansk.  przedterminowe wybory na prezydenta miasta gdanska.  komisja wyborcza. glosowanie.   fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
03.03.2019 gdansk. przedterminowe wybory na prezydenta miasta gdanska. komisja wyborcza. glosowanie. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Aż 47 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 r. stanowią kobiety. Jest ich w sumie 404. To procentowy rekord, bo choć w 2004 r. pań kandydujących było liczbowo więcej - 444, to stanowiły 23,5 proc. wszystkich kandydatów i uzyskały zaledwie 13 mandatów.

Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER przeanalizowała tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego pod kątem obecności kobiet na listach wyborczych.

Coraz więcej kobiet w polityce

- Coraz więcej kobiet decyduje się na działalność polityczną. Z wyborów na wybory rośnie liczba kandydatek ubiegających się o mandat. W wyborach samorządowych w 2018 roku do rad gmin startowało 41% kobiet, o urząd prezydenta lub burmistrza miasta walczyło 18%. Ten trend jest już zauważalny i z pewnością będzie trwały. To bez wątpienia skutek wprowadzenia obowiązkowej kwoty na listach wyborczych w 2011 roku - pisze w artykule na stronie internetowej Fundacji STER Agnieszka Grzybek – ekspertka równościowa, tłumaczka i redaktorka.

Obowiązkowe kwoty

Obecnie, jak informuje Fundacja STER, jeśli nie będzie co najmniej 35% kobiet, lista nie zostanie zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego kwota wymusiła nawet 40-procentową obecność kobiet na listach. Każdy komitet może bowiem wystawić maksymalnie dziesięć osób, co oznacza, że wśród nich będą co najmniej cztery kobiety. Przed uchwaleniem obowiązkowej kwoty kobiety stanowiły wśród kandydatów 23,5% w wyborach w2004 roku i 22,89% w 2009 roku, ale już w 2014 ich odsetek wzrósł do 44,40%.

Ciągle trudno się kobietom dostać na miejsce 1 na listach

Ogólna liczba kobiet na listach wyborczych to jedno, ale w wyborach do Parlamentu Europejskiego ludzie często głosują nie na konkretną osobę, a na partię czy koalicję, stawiając krzyżyk przy kandydacie z numerem 1, 2 lub 3. A kobiet "jedynek" na listach już nie jest tak dużo.

- Statystyka jest nieubłagana - pisze Agnieszka Grzybek. - Spośród 12 kobiet, które w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku zdobyły mandat, aż 9 startowało z pierwszego miejsca, dwie z drugiego i jedna z czwartego. W wyborach europejskich w 2009 roku spośród 11 wybranych wszystkie miały miejsca w pierwsze trójce na liście, trzy startowały z pierwszego miejsca. Dlatego tak ważnym instrumentem zwiększającym udział kobiet w polityce są nie tylko kwoty czy parytet, ale również sposób ułożenia list. Idealnym rozwiązaniem jest suwak, czyli naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn, co dodatkowo powinno być połączone z analizą szans danego komitetu na mandaty w poszczególnych okręgach. Pozwoli to uniknąć sytuacji ulokowania kobiet, co prawda, „na jedynkach”, ale w tych okręgach, w których partia nie weźmie żadnego mandatu - dodaje Agnieszka Grzybek.

Najwięcej kobiet na miejscach 1 na listach wyborczych w wyborach do PE 2019 w całej Polsce mają:
[lista]
[*]Wiosna Roberta Biedronia - 8 okręgów
[*]Lewica Razem - 7 okręgów
[*]PiS - 5 okręgów
[*]Kukiz'15 - 4 okręgi
[*]Koalicja Europejska - 3 okręgi
[*]Konfederacja - 1 okręg
[*]

W województwie śląskim tylko jedna kobieta jest "jedynką" na liście
W woj. śląskim "jedynką" na liście jest tylko Jadwiga Wiśniewska, dotychczasowa europosłanka, która otwiera listę wyborczą Prawa i Sprawiedliwości.

Na drugim miejscu kobiety w woj. śląskim są na listach:

  • Wiosny Roberta Biedronia (Sabina Obwiosło-Budzyń),
  • Lewicy Razem (Katarzyna Iwańska),
  • Polski Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (Jolanta Milas),

a na trzecim na listach:

  • Koalicji Europejskiej (Mirosława Nykiel),
  • Prawa i Sprawiedliwości (Izabela Kloc),
  • Polski Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (Anna Wiśniewska).

Najwięcej kobiet na listach wyborczych do PE w woj. śląskim (po 5, minimalna liczba kobiet na liście to 4, każda lista liczy 10 kandydatów) mają:

  • Wiosna Roberta Biedronia,
  • Lewica Razem,
  • Kukiz'15
  • Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

Żadna lista w woj. śląskim nie ma więcej kobiet niż mężczyzn.

W woj. śląskim (okręg 11) jest 70 kandydatów do PE. 32 spośród nich to kobiety. Do obsadzenia z woj. śląskiego jest 7 mandatów w Parlamencie Europejskim.

Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER powstała w sierpniu 2014 roku. Jej główną misją jest upowszechnianie historii kobiet i dorobku ruchu kobiecego, a także przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć i orientację seksualną, wiek i stan zdrowia, narodowość i rasę oraz działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo