Rekordowa inflacja – ceny w Polsce najwyższe od 20 lat. Jak uchronić kapitał przed spadkiem wartości?

Materiał informacyjny sowafinansowa.pl
Rekordowo wysoka inflacja to w 2021 r. jeden z głównych tematów, którym żyją nie tylko ekonomiści, ale również przeciętni Polacy. Nic dziwnego, skoro wzrost cen osiągnął poziom niewidziany od 20 lat, a jego wartość jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Ma to bezpośredni wpływ na oszczędności, które po prostu de facto topnieją z dnia na dzień. Czy zatem w warunkach inflacji da się uchronić kapitał przed utratą? Odpowiedzi poszukujemy poniżej.

Dlaczego inflacja szkodzi oszczędnościom

Na początku warto wyjaśnić korelację pomiędzy wartością pieniądza a inflacją. Pozornie mogłoby się wydawać, że nie występuje tu żaden bezpośredni związek, ponieważ pomimo wzrostu cen posiadane oszczędności pozostają na jednakowym poziomie. „Skoro dzisiaj posiadam 10 zł, to za 5 czy 10 lat będę miał tyle samo” – pozornie można by tak pomyśleć, jednak to błędne rozumowanie. Dlaczego? Ponieważ w rzeczywistości z powodu inflacji po dłuższym czasie te 10 zł są mniej warte, bo można za ich pomocą kupić mniej produktów. Mówiąc wprost, wzrost cen wprost prowadzi do kurczenia się majątku – jedynym sposobem na uniknięcie takiego ryzyka jest inwestycja posiadanego kapitału w taki sposób, żeby zysk był wyższy niż inflacja. W takim razie jakich narzędzi używać w tym celu w obecnych warunkach?

Sposoby na ochronę kapitału przed inflacją

Oto najpopularniejsze i powszechnie uważane za najskuteczniejsze metody zabezpieczenia oszczędności przed wzrostem cen.

Obligacje korporacyjne i indeksowane inflacją

Gdy inflacja szaleje, standardowe obligacje skarbowe stają się nieopłacalne – znacznie wyższy poziom zwrotu gwarantują korporacyjne papiery dłużne oraz obligacje indeksowane wskaźnikiem inflacji. Te pierwsze wymagają jednak wiedzy i umiejętnego znalezienia papierów dłużnych, które zapewniają relatywnie niskie ryzyko przy wysokim potencjalne zysku. Z kolei obligacje indeksowane inflacją mają pewne wady związane z wahaniem wartości tego wskaźnika, co może prowadzić do obniżenia lub wręcz utraty zysków.

Surowce

Skoro ceny produktów w Polsce i na świecie wzrastają systematycznie i w coraz szybszym tempie, logiczne wydaje się inwestowanie w surowce, które stanowią podstawę do ich wytworzenia. Na podstawie szybko drożejących metali szlachetnych, drewna czy stali doskonale widać, że surowce są bezpieczną przystanią w trudnych czasach inflacji.

Nieruchomości

Ponieważ rosnące ceny wynikają m.in. z niskich stóp procentowych, istnieje podwyższony popyt na kredyty dostępne m.in. w serwisie sowafinansowa.pl. W tej sytuacji i uwzględniając rekordowo niskie oprocentowanie lokat oraz kont oszczędnościowych, nieruchomości stają się dla wielu osób jednym z podstawowych sposobów na ochronę kapitału. Rosnące od lat ceny mieszkań, gruntów i domów pokazują, że to dobra strategia, jednak trzeba pamiętać, że stopy procentowe prędzej czy później pójdą w górę, co może, choć nie musi przełożyć się na obniżkę wartości nieruchomości.

Mocne waluty

„Bezpieczną przystań” w czasach szalejącej inflacji stanowią najważniejsze i najpewniejsze waluty na świecie, czyli amerykański dolar, frank szwajcarski i japoński jen. Gdy nadchodzi fala skokowego wzrostu cen, kapitał podąża właśnie w stronę tych walut, bo stanowią one odniesienie dla wszystkich innych na świecie i w nich odbywa się najwięcej transakcji finansowych w skali międzynarodowej.

Dodaj ogłoszenie