Rekordowa frekwencja w wyborach. CBOS sprawdził, kim byli nowi i „powracający” wyborcy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W powyborczym sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) „Wyborcy nowi, »powracający« i głosujący poza miejscem zamieszkania” zbadano, kim byli nowi i „powracający” wyborcy, a także jakie były ich motywy przy oddawaniu głosów. Sprawdzono także, jak wyborcy głosowali poza miejscem zamieszkania.

Kto głosował po raz pierwszy, a kto powrócił?

Większość badanych (82 proc.) zadeklarowała, że głosowała również w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, 10 proc. nie głosowało cztery lata temu, ale jeszcze wcześniej, natomiast 8 proc. nigdy dotąd nie głosowało.

„Głosowanie po raz pierwszy, z oczywistych względów, najczęściej dotyczy osób mających od 18 do 24 lat, które wcześniej – w dużej mierze z racji niepełnoletności – nie były do tego uprawnione” – zauważa CBOS. W przedziale wiekowym 18-24 lata, 53 proc. wzięło udział w wyborach w 2019, a 47 proc. głosowało w tym roku po raz pierwszy.

Wyróżniającą się grupą, wśród głosujących po raz pierwszy, są osoby z wykształceniem podstawowym, które zadeklarowały że 63 proc. z nich wzięło udział w poprzednich wyborach, 23 proc. brało udział w wyborach jeszcze wcześniej, a 14 proc. nigdy wcześniej nie głosowało.

Według podziału na wyborców poszczególnych komitetów wyborczych, po raz pierwszy głosowali najczęściej wyborcy KW Nowa Lewica (14 proc.) i KW Konfederacja WiN (13 proc.).

Wśród osób „powracających” do głosowania wyróżniającymi się grupami są osoby z wykształceniem podstawowym (23 proc.) i mieszkańcy miast do 20 tys. (16 proc.). CBOS zauważa, że w grupie wyborców „powracających” częściej znajdują się kobiety (13 proc.) niż mężczyźni (8 proc.).

Jakie motywacje miały osoby głosujące w wyborach?

Głównymi motywacjami osób, które głosowały w poprzednich wyborach, są: reprezentowanie bliskich im wartości i zasad (64 proc.) oraz stosunek do Unii Europejskiej (60 proc.). Wyborcy „powracający” wskazywali na: program gospodarczy (49 proc.), reprezentowanie bliskich im wartości i zasad (48 proc.), stosunek do Unii Europejskiej (48 proc.) i nadzieję wniesienia czegoś nowego do polityki (47 proc.). Dla głosujących po raz pierwszy najważniejsze było reprezentowanie bliskich im wartości i zasad (68 proc.) i chęć zmiany władzy (66 proc.).

88 proc. wyborców głosowała w miejscu stałego zameldowania, a 12 proc. poza miejscem stałego zameldowania. Głosowanie poza miejscem zamieszkania najliczniej deklarują mieszkańcy dużych (19 proc.) i największych miast (28 proc.), a także wyborcy w przedziale wiekowym 18-24 lata (23 proc.). Wyborcy KKW Trzecia Droga najczęściej głosowali poza miejscem stałego zameldowania (20 proc.), a najrzadziej wyborcy KW Prawo i Sprawiedliwość (7 proc.).

Głosujący w miejscu stałego zameldowania głosowali najczęściej aby poprzeć ugrupowanie, które im odpowiada (69 proc.), natomiast 24 proc. głosowało za tym, aby zmniejszyć szanse ugrupowania przeciwnego.

Głosujący poza miejscem stałego zameldowania motywowani byli poparciem swojego ugrupowania (60 proc.), a 36 proc. z nich przyjęło strategię „negatywną”.

Badanie „Nastroje powyborcze” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 19 do 24 października 2023 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kim byli wyborcy- idiotami
Jak każdy który idzie na wybory
Wróć na i.pl Portal i.pl