Rekonstrukcja "Walki o Miechowice" w Bytomiu. Potężne wydarzenie to hołd dla osób zamordowanych przez sowietów. Zobacz WIDEO i ZDJĘCIA

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na terenie województwa śląskiego w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Sowieci wkraczający na tereny, które przed wojną były w granicach Rzeszy, zgotowali piekło mieszkańcom i mieszkankom Śląska. Od siedmiu lat te tragiczne wydarzenia upamiętnia Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, organizując widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945”. Z roku na rok cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem. Zobaczcie ZDJĘCIA z bitwy i WIDEO z przygotowania.

Rekonstrukcja "Walki o Miechowice" w Bytomiu

Na porządku dziennym były gwałty, grabieże i morderstwa na ludności cywilnej. W samych Miechowicach w zaledwie trzy dni, 25-28 stycznia 1945 roku zamordowano ok. 380 osób. To niezwykle mroczna karta historii Śląska, którą później przypieczętowały masowe zsyłki w głąb ZSRR – ponad 60 tysięcy osób, głównie mężczyzn, zostało wywiezionych do pracy w łagrach. Wielu nie przeżyło transportu, a część zginęła podczas przymusowych pracy.

Od siedmiu lat te tragiczne wydarzenia upamiętnia Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, organizując widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945”. Z roku na rok cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem lokalnej społeczności i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

W inscenizacji wzięło udział blisko 170 osób z 20 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Po raz pierwszy na widowisko „Walki o Miechowice 1945” przyjechały też dwie grupy rekonstrukcyjne z Warszawy.

-Jest to nasz hołd dla niewinnie pomordowanych mieszkańców Miechowic ze stycznia 1945 roku. Chodzi o to, żeby ludzie pamiętali o tej tragedii i żeby ta historia nie poszła w zapomnienie - mówi, Ireneusz Okoń.

- Staramy się odzwierciedlić to co było. Wiadomo, że nie będzie to wyglądało dokładnie tak jak w 1945 roku, ale staramy się, żeby było efektownie. Bez grupy wolontariuszy sam nic bym nie zrobił - mówi Rafał Haba, odpowiedzialny za przygotowanie scenografii. - Najbardziej efektowny powinien być przejazd T-34 przez las i przeszkody - dodaje.

Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera z tego niezwykłego wydarzenia

Koszty rekonstrukcji pokryte z własnych środków

W tym roku organizacja wydarzenia stanęła jednak pod znakiem zapytania ze względu na kwestie finansowe. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wycofał się ze współfinansowania wydarzenia, a miasto Bytom odesłało organizatorów do konkursu, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na pięć dni przed planowaną rekonstrukcją.

Rekonstruktorzy we własnym zakresie pokryli koszty paliwa, w obie strony, a także przewiezienia maszyn i sprzętów, niezbędnych do stworzenia rekonstrukcji historycznej. To jednak nie wszystko.

- Trzeba kupić amunicję i wynająć broń od firm, które mają na to koncesję. Wszystko robimy legalnie. Musimy też zapłacić pirotechnikowi, który ma swoje dokumenty i uprawnienia. Imprezę trzeba też ubezpieczyć – podkreśla Ireneusz Okoń.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że widowisko w Miechowicach jest rekonstrukcją zimową i jedyną w Europie, która odbywa się na terenie zurbanizowanym, co wymaga wymienionych wyżej zabezpieczeń.

Rekonstruktorzy to nie jedyne grupy, które z własnej kieszeni i własnymi siłami, postanowiły przyczynić się do organizacji tego wydarzenia.

- Mamy tu 40 osób, wolontariuszy, którzy wzięli kilkudniowe urlopy i robią to pro publico bono. Mamy też dźwiękowców i filmowców – ci wszyscy ludzie robią to wszystko za darmo. Jakie byłby rzeczywiste koszty takiego przedsięwzięcia, gdyby było inaczej, trudno mi określić. Nie prowadzę firmy, jestem pasjonatem – pieniądze to nie wszystko. Liczy się przyjaźń – mówi Ireneusz Okoń.

Poza tym na zapleczu zaczęła też pracę grupa wolontariuszek, które przygotowują posiłki dla rekonstruktorów i publiczności. W ramach imprezy panie na kuchni wydały około 500 posiłków.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl