Rekompensaty za podwyżki cen prądu 2020 a inflacja 3, 4-proc. Jak bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania: 18.01.2020 r

Zbigniew Biskupski
Jak w poniedziałek 13 stycznia ujawnił minister Jacek Sasin, rekompensaty dostaną tylko zatrudnieni na etacie i uzyskujący dochody mieszczące się w I progu podatkowym. Anna Kaczmarz/Polska Press
Zaczęło się z cenami. Inflacja już 3,4 proc., jak podał Główny Urząd Statystyczny 7 stycznia 2020 r. W miesiąc ceny detaliczne skoczyło do góry o 0,8 proc. Jeśli trend by się utrzymał, dwucyfrowa inflacja w rok. W środę 15 stycznia GUS uszczegółowił dane: wieprzowina w rok podrożała o 23,6 proc., wędliny o 11,9 proc., cukier o 20,7 proc., a opłata za wywóz śmieci aż o 32,21 procent! Dokąd zmierzamy?

Czy dojdziemy do cen z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeszcze przed kartkami i półkami z samym octem.
Kilogram schabu 56 złotych, kilogram kiełbasy zwyczajnej 44 złote, a krakowskiej parzonej 54 złote, nie mówić już o myśliwskiej po 100 zł za taką samą ilość. Tabliczka czekolady 19 zł, a wedlowskiej z orzechami nawet 26 zł, pół litra wódki czystej 100 zł, wino musujące hiszpańskie codorniu – 280 zł butelka. Ale najważniejsze – kostka zwykłego masła 17,50, a lepszego 21 zł. Kilogram cukru 10,5 zł, a mąki wrocławskiej 6,70 zł. Bochenek chleba zwykłego 8 zł.
By nie było nieporozumień, zarobki były porównywalne: stażysta po studiach dostawał 2 600 zł, górnik w kopalni ok. 5 000 zł (w był wtedy elitą zarobkową), dobry murza na budowie 3,5 tys. zł, podobnie robotnik na hali w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu.

Rekompensaty za podwyżki cen prądu 2020 a inflacja 3, 4-proc. Jak-bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania

Rolnictwo bez dopłat

Dlaczego przytaczam te dane? Dlatego, że właśnie w tę stronę sterujemy. Artykuły spożywcze w Polsce są dużo tańsze tylko i wyłącznie ze względu na politykę subsydiów do rolnictwa stosowaną przez kraju Unii Europejskiej, a wcześniej EWG niemal od zarania powstania tych organizacji. Gdy byliśmy w PRL, rolnicy nie korzystali z dopłat, a konkurencyjny import dotowanych produktów rolnych z Francji Hiszpanii, Włoch czy Holandii nie hamował cen na polskim rynku, bo był to rynek obcy.

Sejm uchwalił właśnie ustawę o trzynastych emeryturach. Na co mogą jeszcze liczyć emeryci w 2020 roku. Jaka będzie najniższa emerytura, kto kiedy i ile dostanie tzw. trzynastej emerytury. Jaka waloryzacja emerytur, ile i dla kogo. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Zresztą ceny były regulowane. Sprzedaż po wyższych była przestępstwem. Co prawda nie karanym śmiercią jak kilkanaście lat wcześniej – słynna afera mięsna z czasów gomułkowskich, ale podatkowy domiar w jeden dzień tak zwanych badylarzy i prywaciarzy czynił nędzarzami milionerów z Łomianek czy spod Grójca. W każdym więc sklepie kiełbasa zwyczajna była po 44 zł, a parówkowa po 39, w piekarni zaś chleb po 8 zł.

Rzeczywistość grudzień 2019

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, iż inflacja w grudniu liczona w skali ostatnich dwunastu miesięcy wyniosła 3,4 proc. Tylko w stosunku do poprzedniego miesiąca - czyli listopada 2019 r. ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. Gdyby taki wskaźnik pomnożyć przez 12 miesięcy, inflacja roczna wyniosłaby aż 9,6 proc.!
W środę 15 stycznia GUS rozszerzył tę informacje o bardziej szczegółowe dane.
Ciekawie prezentują się dane jeszcze bardziej szczegółowe. I tak np. za wywóz śmieci w w ostatnim miesiącu minionego roku płaciliśmy aż o 32,21 proc. więcej niż rok wcześniej, przy czym praktycznie cała podwyżka nastąpiła w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
Skala podwyżek cen żywności jest mniejsza - od grudnia 2018 do grudnia 2019 r. ogólnie ceny urosły o 5,9 proc. - ale te wydatki są przecież decydujące dla każdego budżetu domowego, a w rodzinach najuboższych stanowią największy odsetek. prosty stąd wniosek, że inflacja w zakresie produktów żywnościowych najmocniej uderza właśnie w rodziny uzyskujące najniższe dochody.

Co dalej?Zaczęło się…

Koszt energii elektrycznej, podobnie jak ceny paliw, przekłada się bezpośrednio na ceny sprzedawanych towarów, w tym także żywność - zwłaszcza mięso i wędliny oraz warzywa. Drożejąca żywność zawsze zwiększa presję płacową, a podwyżki płac oznaczające napływ dodatkowych pieniędzy na rynek zawsze są impulsem do kolejnych podwyżek cen detalicznych. Taka spirala rozkręcająca się w schyłkowych latach PRL-u doprowadziła do hiperinflacji. W efekcie potrzebna była reforma Balcerowicza - dziś uznawanego za wroga publicznego. Oby po Grabskim w okresie międzywojennym i Balcerowiczu u zarania III RP, wkrótce nie był potrzebny szyty na ich miarę inny reformator.

Już wiadomo. Odbiorcy prądu od Taurona zapłacą za niego w 2020 r. drożej o 12,9 proc., Enea skasuje więcej o 12,2 proc., a Energa o 11,3 proc. To taryfy dla gospodarstw domowych ostatecznie zatwierdzone przez urząd.
Dla biznesu urząd taryf zatwierdzać nie musi, to ewentualnie domena urzędu ochrony konkurencji, ale już sam fakt jak zmonopolizowany w praktyce jest nasz rynek dostawców energii – od strony prawnej jest zliberalizowany, ale to taka sama fikcja jak trójpodział władzy w Polsce – biznes płaci więc za prąd krocie już od roku, a w 2020 będzie nie inaczej.
To musi się odbić na cenach produktów, bo konkurencja na rynku jest duża i marże (zarobki) firm od dawna są niewielkie.
To musi przyspieszyć inflację. Tym bardziej, że politycy, zwłaszcza prezydent Trump, robią wszystko, by polityka demolowała wolny rynek: wciąż trwa wojna handlowa z Chinami, a teraz realny jest nowy rozdział w wojnie na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy pójdą w górę nieuchronnie, co natychmiast odczujemy nie tylko przy tankowaniu samochodów, ale i przy kasie płacąc za zakupy.

Rekompensaty rozwiążą problem?

W połowie stycznia znane są już wszystkie nowe taryfy dostawców energii dla gospodarstw domowych. Różnią się dosłownie groszami, bo praktycznie wszystkie oznaczają wzrost rachunków za prąd w 2020 r. o 12 proc. bez małych setnych procenta.
Rząd zapowiada rekompensaty, ale to kolejna prawda, która po dokładniejszej analizie okazuje się grą pozorów. Jak w poniedziałek 13 stycznia ujawnił minister Jacek Sasin, rekompensaty dostaną tylko zatrudnieni na etacie i uzyskujący dochody mieszczące się w I progu podatkowym.
Trzeba jednak mieć na względzie, iż rachunki za prąd w budżecie domowym, nawet wyższe o 12 proc., to najmniejszy problem, bo stanowią tylko 10 proc, albo mniej wydatków. Gorzej jest z podwyżkami towarów i usług wywołanymi przez coraz wyższe ceny energii elektrycznej dla firm, których rząd nie kontroluje. Te zaś nie są 12-procentowe, ale nawet 50- i więcej procent. Już to widać w cenach, najbardziej żywności . I to nie tylko tzw. nowalijek – np. świeże polskie ogórki są już po 12-16 zł za kilogram, a pomidory nawet po 30 zł, ale w cenach mięsa, wędlin i już za chwilę nabiału, a więc zakupów wartościowo stanowiących połowę budżetu domowego, a w najuboższych rodzinach nawet więcej.

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Rekompensaty za podwyżki cen prądu 2020 a inflacja 3, 4-proc. Jak bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania: 18.01.2020 r - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 167

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 stycznia, 6:54, M3:

Szmaty trzymały podwyżki do wyborów. Pamiętam jak to nic Glapinski mówił, że nie przewiduje takiego scenariusza. To dopiero początek lawiny podwyżek i podatków dla tych szmat. Wyborcy PiS dziękujemy, ale cieszę się, że wielu z was to biedaki i mocno odczujecie Kaczor we własnym portfelu.

za tuskolandu stawka godzinowa nie przekroczyla 7 zl ,takze ,gdyby tusk zostal przy korycie stawka wynosila by w kraju max 10 zl ,to dopiero by bylo szczescie byc niewolnikiem mafii pelowsko-zlodziejskiej usia busia

G
Gość

dobry murza na budowie 3,5 tys. zł

G
Gość
15 stycznia, 15:17, Gość:

Co z tego, że inflacja w grudniu wyniosła 3,4%? Moja pensja wzrosła o 10% i tak jest ostatnio regularnie co roku lub nawet częściej. Pensje w naszej firmie wzrastają więc i tak jesteśmy do przodu.

16 stycznia, 06:59, M3:

Hahaha droższe paliwo, bilety, samochody, jedzenie, picie, czynsz, wywóz śmieci, prąd, a ty mówisz że jest dobrze bo twoja pensja wzrosła o 250 zł. Jesteś żałosny bo opłaty wzrosną o 600 zł.

16 stycznia, 07:24, Gość:

Jak na razie ceny stoją w miejscu, więc nie pitol.

16 stycznia, 12:38, Gość:

Na razie to może i stoi twoja "cena". Weź wypłatę, opłać wszystkie miesięczne opłaty, wykarm dzieci, idź do kawiarni, kina czy gdzie tam chcesz. (Tylko skąd weźmiesz sponsora ?. Chyba, że zapiszesz się do partii.) Jak już obsłużysz wszystko, to pogadamy o "stałych cenach".

Skoro poradziłeś sobie w czasach "zielonej wyspy" to i teraz sobie poradzisz.

J
Jacek
15 stycznia, 15:26, Banana Republik:

Polska w ruinie. Banasiowa Republika ceny europejskie zarobki z Banana Republik. Nawet Ukraińcy uciekają na Zachód za chlebem.

15 stycznia, 18:51, r:

Witam powiem tak te ceny są z tego ze UE nakłada na Polskę za smog a wiadomo wyprodukowanie energii w Polsce w większości zależna jest od węgla i zakłady produkujące energie elektryczną muszą ponosić koszta tych kar ale ze swojej kieszenie nie płaci więc podnosi koszta zwykłym obywatelom i ci płacą za smog a wiadomo jak coś jest drogie to mniej się z tego korzysta i tą myślą się kierują producenci energii ale zapominają że od tego zależne są zakłady przemysłowe jak i firmy prywatne i jak ci muszą więc płacić za prąd to i podnoszą seny swoich produktów i z czasem przyjdzie nam się wrócić do pieca kaflowego aby w zimę taniej się ogrzewać młyny zaczną korzystać nie z maszyn a z koła napędzanego wodą masaże zaczną ręcznie maszynkami kręcić kiełbasy żeby było taniej bo jak tak dalej będą rosnąć ceny to ludzie przestaną kupować bo będzie za drogo i wracać na wieś i sami będą hodować wyrabiać kiełbasy a potężny przemysł co płaci takie podatki i utrzymuję tych co się sprzeczają w ławach sejmowych i tych na kromkę chleba stać nie będzie ale Polacy podziękujmy ładnie naszej kochanej Unii Europejskiej że nam taką przyszłość szykuje ale wiecie co ciekawe że są kraje co produkują więc emisji spalin ale tymi się nie interesują kar nie nakładają no zwolennicy UE podziękujmy tym Polakom co tam siedzieli i tak działają na naszą korzyść a przede wszystkim panu Tuskowi że tak dzielnie dba o Polskie interesy i się wstawił jak UE chciała karać Polskę i ją tak bronił a jak kończy się jego kadencja to powraca z książką i co on myśli że ludzie nie pamiętają że zamiast nas bronić to jeszcze Polskę pogrążał i dobijał dziękujemy panie Donaldzie.

Ach ty nasz ekonomisto ludowy. Przejrzałeś to wszystko na wylot.

G
Gość
15 stycznia, 15:17, Gość:

Co z tego, że inflacja w grudniu wyniosła 3,4%? Moja pensja wzrosła o 10% i tak jest ostatnio regularnie co roku lub nawet częściej. Pensje w naszej firmie wzrastają więc i tak jesteśmy do przodu.

16 stycznia, 06:59, M3:

Hahaha droższe paliwo, bilety, samochody, jedzenie, picie, czynsz, wywóz śmieci, prąd, a ty mówisz że jest dobrze bo twoja pensja wzrosła o 250 zł. Jesteś żałosny bo opłaty wzrosną o 600 zł.

16 stycznia, 07:24, Gość:

Jak na razie ceny stoją w miejscu, więc nie pitol.

Na razie to może i stoi twoja "cena". Weź wypłatę, opłać wszystkie miesięczne opłaty, wykarm dzieci, idź do kawiarni, kina czy gdzie tam chcesz. (Tylko skąd weźmiesz sponsora ?. Chyba, że zapiszesz się do partii.) Jak już obsłużysz wszystko, to pogadamy o "stałych cenach".

h
https://skup-mieszkan.pl/

Chcesz sprzedać mieszkanie od ręki? Gotówka w 7 dni... Zapraszamy na skup-mieszkan.pl

Uczciwie, u notariusza, z wypłatą na konto albo gotówką do ręki!!!

P
Peter
16 stycznia, 10:42, Peter:

Trochę dziwny ten artykół - panika? Aż się boję wyjść z domu....

miałem na myśli "artykuł"

P
Peter

Trochę dziwny ten artykół - panika? Aż się boję wyjść z domu....

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

G
Gość
15 stycznia, 15:17, Gość:

Co z tego, że inflacja w grudniu wyniosła 3,4%? Moja pensja wzrosła o 10% i tak jest ostatnio regularnie co roku lub nawet częściej. Pensje w naszej firmie wzrastają więc i tak jesteśmy do przodu.

16 stycznia, 06:59, M3:

Hahaha droższe paliwo, bilety, samochody, jedzenie, picie, czynsz, wywóz śmieci, prąd, a ty mówisz że jest dobrze bo twoja pensja wzrosła o 250 zł. Jesteś żałosny bo opłaty wzrosną o 600 zł.

Jak na razie ceny stoją w miejscu, więc nie pitol.

M
M3
15 stycznia, 15:17, Gość:

Co z tego, że inflacja w grudniu wyniosła 3,4%? Moja pensja wzrosła o 10% i tak jest ostatnio regularnie co roku lub nawet częściej. Pensje w naszej firmie wzrastają więc i tak jesteśmy do przodu.

Hahaha droższe paliwo, bilety, samochody, jedzenie, picie, czynsz, wywóz śmieci, prąd, a ty mówisz że jest dobrze bo twoja pensja wzrosła o 250 zł. Jesteś żałosny bo opłaty wzrosną o 600 zł.

M
M3

Szmaty trzymały podwyżki do wyborów. Pamiętam jak to nic Glapinski mówił, że nie przewiduje takiego scenariusza. To dopiero początek lawiny podwyżek i podatków dla tych szmat. Wyborcy PiS dziękujemy, ale cieszę się, że wielu z was to biedaki i mocno odczujecie Kaczor we własnym portfelu.

r
r
15 stycznia, 15:26, Banana Republik:

Polska w ruinie. Banasiowa Republika ceny europejskie zarobki z Banana Republik. Nawet Ukraińcy uciekają na Zachód za chlebem.

Witam powiem tak te ceny są z tego ze UE nakłada na Polskę za smog a wiadomo wyprodukowanie energii w Polsce w większości zależna jest od węgla i zakłady produkujące energie elektryczną muszą ponosić koszta tych kar ale ze swojej kieszenie nie płaci więc podnosi koszta zwykłym obywatelom i ci płacą za smog a wiadomo jak coś jest drogie to mniej się z tego korzysta i tą myślą się kierują producenci energii ale zapominają że od tego zależne są zakłady przemysłowe jak i firmy prywatne i jak ci muszą więc płacić za prąd to i podnoszą seny swoich produktów i z czasem przyjdzie nam się wrócić do pieca kaflowego aby w zimę taniej się ogrzewać młyny zaczną korzystać nie z maszyn a z koła napędzanego wodą masaże zaczną ręcznie maszynkami kręcić kiełbasy żeby było taniej bo jak tak dalej będą rosnąć ceny to ludzie przestaną kupować bo będzie za drogo i wracać na wieś i sami będą hodować wyrabiać kiełbasy a potężny przemysł co płaci takie podatki i utrzymuję tych co się sprzeczają w ławach sejmowych i tych na kromkę chleba stać nie będzie ale Polacy podziękujmy ładnie naszej kochanej Unii Europejskiej że nam taką przyszłość szykuje ale wiecie co ciekawe że są kraje co produkują więc emisji spalin ale tymi się nie interesują kar nie nakładają no zwolennicy UE podziękujmy tym Polakom co tam siedzieli i tak działają na naszą korzyść a przede wszystkim panu Tuskowi że tak dzielnie dba o Polskie interesy i się wstawił jak UE chciała karać Polskę i ją tak bronił a jak kończy się jego kadencja to powraca z książką i co on myśli że ludzie nie pamiętają że zamiast nas bronić to jeszcze Polskę pogrążał i dobijał dziękujemy panie Donaldzie.

G
Gość
20 grudnia 2019, 17:06, Gość:

Co z SĄDAMI SIĘ| NIE UDAŁO ? To teraz wyjazd z cenami ? SPADAJ!!!!!

hehe

G
Gość

Co to za kiełbasą zwyczajna po 44 złote?

Dodaj ogłoszenie