Rekomendacja PiS do zarządu województwa łódzkiego nieaktualna? Solidarna Polska może zmienić swego kandydata

Marcin Darda
Marcin Darda
Poseł Tadeusz Woźniak: Nie wykluczam zmiany kandydata, szczególnie na etapie rekomendacji.
Poseł Tadeusz Woźniak: Nie wykluczam zmiany kandydata, szczególnie na etapie rekomendacji.
Zaledwie w czwartek komitet polityczny PiS zatwierdził rekomendacje do przyszłego zarządu województwa łódzkiego, a jedna z nich może być już nieaktualna. Swego kandydata na członka zarządu według naszych informacji wymieni Solidarna Polska, koalicjant PiS

Ze strony Solidarnej Polski, której członkowie znaleźli się na listach PiS, rekomendację na przyszłego członka zarządu otrzymała Ewa Wendrowska, która mandat radnej zdobyła w okręgu tomaszowsko - skierniewickim. Z naszych informacji wynika jednak, że to nie Wendrowska może zostać ostatecznie zgłoszona na pierwszej sesji sejmiku 22 listopada, a Robert Baryła. Baryła był radnym klubu PiS przez ostatnie cztery lata, ostatnie wybory w okręgu zgiersko - kutnowskim jednak przegrał i do sejmiku się nie dostał. To dyrektor kutnowskiego oddziału Krajowej Kasy Ubezpieczenia społecznego, bliski współpracownik posła Tadeusza Woźniaka, jednego z liderów Solidarnej Polski.

- Wszystko jest możliwe, nie wykluczam żadnych zmian, szczególnie na tym etapie, kiedy są dopiero rekomendacje, ale jeszcze nie wybór - mówi nam poseł Woźniak.

Jeśli to Baryła zostanie wybrany, pięcioosobowy zarząd województwa w większości pochodzić będzie spoza sejmiku, co jest sytuacją bez precedensu. Przypomnijmy, że centrala PiS na marszałka województwa łódzkiego zarekomendowała Grzegorza Schreibera, posła z okręgu sieradzkiego, acz mieszkańca Bydgoszczy, z meldunkiem w Zduńskiej Woli. Trzecim członkiem bez mandatu radnego sejmiku, który ma rekomendację PiS, będzie Andrzej Górczyński, kandydat Porozumienia. Zaś radnymi sejmiku w zarządzie województwa byliby tylko przyszli wicemarszałkowie: Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba.

Dotychczas bywało, że członkami zarządu zostawały osoby nie będące radnymi sejmiku, jednak maksymalnie dwie i ostatnio w poprzedniej dekadzie, jak Witold Stępień (PO) w 2008 r., czy Dariusz Klimczak (PSL) rok później. Do zarządu województwa wchodziły nawet osoby nie mieszkające w Łódzkiem, jak w 2004 r. Anna Pilarska (Samoobrona), czy nieżyjący już Paweł Chruszcz (LPR). Nigdy jednak nie było w zarządzie aż trzech osób spoza sejmiku, co może rodzić ambicjonalne konflikty wśród radnych klubu PiS.

Nigdy też najważniejszego stanowiska, czyli marszałka, nie objęła osoba nie będąca radnym sejmiku, a tym bardziej polityk nie mieszkający na stałe w województwie łódzkim, tak właśnie będzie w przypadku wyboru Grzegorza Schreibera. Prócz Łódzkiego, rekomendacje PiS na marszałków spoza swych sejmików otrzymały też Małopolska, Świętokrzyskie i Lubelskie. W każdym z tych przypadków marszałkami zostaną jednak politycy lokalni, mocno osadzeni w swych regionach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl