reklama

Rejestr BDO od 1 stycznia 2020 r. Kto powinien wpisać się do rejestru, jak uzyskać wpis, jakie są opłaty i kary?

red.
Lekarz, fryzjer, fizjoterapeuta, mechanik samochodowy, sklepikarz, kosmetyczka… Lista osób, które do końca 2019 r. powinny znaleźć się w rejestrze BDO jest długa. Nie wszyscy o tym wiedzą, a kary są drakońskie.

Od 1 stycznia 2020 r. znaczna grupa przedsiębiorców będzie musiała prowadzić ewidencję i sprawozdawczość odpadów. Dlatego do końca roku powinni wpisać się do elektronicznego Rejestru BDO.

Czym jest Rejestr BDO

Rejestr BDO to Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Stanowi integralną część bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, tzw. BDO. BDO pozwala na gromadzenie i zarządzanie informacjami, które dotyczą gospodarki odpadami i ma zapewnić elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych.

Przedsiębiorcy wpisani do Rejestru BDO będą w nim prowadzić - od 1 stycznia 2020 r. elektroniczną ewidencję i sprawozdawczość odpadów.

Obowiązek także dla firm jednoosobowych

Obowiązek dotyczy nie tylko dużych firm, ale też osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wytwarzają śmieci nie będące zwykłymi odpadami komunalnymi.

Do tej pory przedsiębiorcy podpisywali umowy na ich odbiór, od 2020 r. będą musieli prowadzić ewidencję odpadów i wystawiać karty przekazania w elektronicznym systemie BDO.

Olbrzymie kary

Przedsiębiorcom, którzy nie dopełnią formalności, grozi kara administracyjna od 5 tys. do nawet miliona złotych. Na dodatek nikt od nich nie odbierze odpadów.

Kto musi złożyć wniosek o wpis do Rejestru BDO

Obowiązkiem wpisu do Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań.

Oto lista przykładowych podmiotów, które są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru BDO:

 • sklepy spożywcze
 • sklepy wielkopowierzchniowe
 • firmy budowlane, remontowe
 • gabinety lekarskie
 • gabinety stomatologiczne
 • gabinety kosmetyczne
 • zakłady fryzjerskie
 • producenci baterii i akumulatorów
 • producenci pojazdów
 • producenci opakowań
 • producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego
 • importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach
 • rolnicy powyżej 75 ha ziemi
 • warsztaty samochodowe
 • warsztaty rzemieślnicze
 • zakłady produkcyjne
 • prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Szczegółową listę podmiotów, które muszą być wpisane do Rejestru BDO, można znaleźć na stronie biznes.gov.pl

Jak uzyskać wpis do Rejestru BDO

Jeśli chcesz złożyć wniosek o wpis do rejestru osobiście albo listownie, skorzystaj z formularza zamieszczonego na stronie biznes.gov.pl. Sprawdź też, jakie dokumenty musisz dołączyć. Za pośrednictwem tej strony możesz też sprawę załatwić przez internet.

Opłata rejestrowa

Opłatę rejestrową zapłać na rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego, w kwocie:

 • 100 zł – jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą
 • 300 zł – jeśli nie jesteś mikroprzedsiębiorcą

Opłata rejestrowa obowiązuje przedsiębiorców:

 • wprowadzających sprzęt i autoryzowanych przedstawicieli
 • wprowadzających baterie lub akumulatory
 • wprowadzających pojazdy
 • producentów, importerów i wewnątrzwspólnotowych nabywców opakowań
 • wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach
 • wprowadzających na terytorium kraju opony
 • wprowadzających na terytorium kraju oleje smarowe
 • Jeżeli prowadzisz działalność podlegającą wpisowi do Rejestru BDO w więcej niż jednym zakresie - jesteś zobowiązany do wpłaty jednej, najwyższej opłaty rejestrowej.

Więcej szczegółów na stronie biznes.gov.pl

Zobacz wideo: Recykling, czyli jak zrobić coś z niczego

wideo: Dzień Dobry TVN

Wideo

Materiał oryginalny: Rejestr BDO od 1 stycznia 2020 r. Kto powinien wpisać się do rejestru, jak uzyskać wpis, jakie są opłaty i kary? - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 grudnia, 14:45, 1234:

Masakra tak sobie mysle że Rosjanie będą wybawcami tego uciemiężonego narodu spod tego jarzma koryta naszego

11 grudnia, 16:54, Gość:

Ta, rosjanie już nas wybawiali przez kilkadziesiąt lat. Głownie z pieniędzy i wolności

Wtedyu była większa wolność niż teraz.

G
Gość
5 grudnia, 14:45, 1234:

Masakra tak sobie mysle że Rosjanie będą wybawcami tego uciemiężonego narodu spod tego jarzma koryta naszego

Ta, rosjanie już nas wybawiali przez kilkadziesiąt lat. Głownie z pieniędzy i wolności

G
Gość
9 grudnia, 16:48, Gość:

Lepiej chyba zamknąć firmę i biegiem po zasiłek i żyć jak król....

Niestety to prawda jest. Kłody pod nogi na każdym kroku. Takie same obowiązki nakładają na mikroprzedsiębiorców co na wielomilionowe koncerny - chore.

G
Gość

Lepiej chyba zamknąć firmę i biegiem po zasiłek i żyć jak król....

G
Gość

Co za debilizm. Kolejne gó... które nie robi nic dobrego, marnuje tylko czas i pieniądze firm - tych które utrzymują ten burdel. I tak kolejne obowiązki z d... kolejne kary i kolejne okradanie firm, bo trzeba jakos przeciez wybrnac z obietnic wyborczych, a środkow brak

M
M

Dzień dobry. Czy autor artykułu mógłby podać powód/przyczynę/przepis dla którego zakład fryzjerski, kosmetyczny musi się zarejestrować?

G
Gość
3 grudnia, 19:51, Jan:

Błędne informacje Panśtwo publikują.

Przeczytajcie ustawe! Duzo firm nie musi miec nadanego nr, ale o tym nikt nie mowi!!

G
Gość

I kolejne opłaty i kolejne druczki do wypełniania. Kiedy wreszcie Polacy się zbuntują? Robią z nami co chcą, a my siedzimy z podkulonymi ogonami i płacimy, płacimy, płacimy....

G
Gość
4 grudnia, 12:07, Gość:

kolejne zdzieranie i szukanie kasy, głosujcie dalej na pis...

i nikt mi nie powie, że to po to by wyeliminować szarą strefę, bzdura.

6 grudnia, 00:40, Gość:

Zgadzam się

Takich firm podlegających wpisowi do rejestru jest 800 000. Kazda z nich będzie musiała płacić co rok 100 za bycie w rejestrze. Czyli damy PIS-owi dodatkowo 80 000 000 na ich obietnice. To nie PIS nam daje, sami sobie dajemy!!!!!

G
Gość
3 grudnia, 08:50, Mechanik:

Niby pracownicy Marszałka wydają BDO, szkoda tylko ze pokoj w ktorym zajmują sie tym tematem, w listopadzie jak byłem, był zamkniety a na nim kartka kierujaca ludzi do Warszawy na nr tel bazy, telefonu też nie odbierają w dziale odpadów... Odsyłają ludzi tylko na załatwianie online, a niby skąd mam wiedzieć jak

4 grudnia, 13:22, Gość:

100% RACJI

Ja byłam w filii Urzędu Marszałkowskiego niestety Panie nie potrafiły udzielić mi odpowiedzi na moje pytania, między innymi jak wypełnić wniosek. Skierowały mnie do Lublina, czyli 80 km od filii.....

G
Gość

A co jeśli zużyte części ,płyny ,oleje,przekaże właścicielowi auta za podpisaniem dokumentu przekazania?

G
Gość
4 grudnia, 12:07, Gość:

kolejne zdzieranie i szukanie kasy, głosujcie dalej na pis...

i nikt mi nie powie, że to po to by wyeliminować szarą strefę, bzdura.

Zgadzam się

W
Wkurwiony
5 grudnia, 0:31, obywatel:

POLSKA MISTRZEM POLSKI.

Na co nasze podatki idą? Chyba z podatków powinny być sprzątane śmieci...a tymczasem...płać podatki, myj śmieci (bardzo to EKO zachowanie...), segreguj odcieniami i zapachem, płać za to dodatkowo prywatnej firmie, przyjmij karę za niesegregowane śmieci sąsiadów i jeszcze jako przedsiębiorca (zwłaszcza w usługach!!!) płać dodatkowo za wywóz śmieci których nie masz (ale urzędnik wie że masz i wie ile).

Brawo biało-czerwoni....

Masakra.... Mam jedna osobowa działalność i praktycznie nie mam smieci z usług.... Ale nie musisz je rejestrować... Pytam sie co....... Pojemnik który zapełnienie raz na trzy lata...... Chore masakra

G
Gość
Przestępcy znaleźli nowy sposób na wyłudzanie zwrotu podatku VAT. Posługują się przy tym przybyszami z Ukrainy.

Według portalu Money.pl, który w czwartek jako pierwszy opisał schemat tego procederu, oszuści przywozili z Ukrainy całe autobusy „turystów”, którzy w jednej z przygranicznych hurtowni kupowali sprzęt RTV i AGD. W związku z tym że przy wywiezieniu sprzętu poza obszar UE należał im się zwrot zapłaconego VAT, obcokrajowcy udawali się do Urzędu Celnego po dokumenty Tax Free, na podstawie których hurtownia zwracała im pieniądze. Działo się tak, ponieważ na przejściach granicznych podległych Podkarpackiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Przemyślu nie ma punktów zwrotu podatku VAT. Zakupiony sprzęt pozostawał jednak w Polsce a zwrócone pieniądze w rzeczywistości trafiały do kieszeni oszustów.

Jak ustaliło Money.pl, toczy się obecnie kontrola podatkowa w sprawie jednej hurtowni z Podkarpacia, która zajmowała się takim procederem. „Ten sprzęt nigdy nie wyjeżdżał z Polski, nie było go w obrocie transgranicznym. A Ukraińcy czasem nawet nie wysiadali z autobusów” – ujawnił informator portalu. Do opisywanej działalności doszło w okresie 2017-2018 a suma zwróconego VAT-u wyniosła 6 mln zł. Służby starają się teraz dowieść, że zwrot VAT był nienależny, ponieważ sprzedaż miała charakter hurtowy a nie detaliczny.

Nie wiadomo, jaka może być łączna skala wyłudzeń przy użyciu opisywanego procederu. Od początku tego roku na przejściach granicznych podległych Podkarpackiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu zarejestrowano ponad 941 tys. dokumentów TAX FREE a wartość wywiezionych na ich podstawie towarów wyniosła 1,428 mld złotych.
1234

Masakra tak sobie mysle że Rosjanie będą wybawcami tego uciemiężonego narodu spod tego jarzma koryta naszego

Dodaj ogłoszenie