reklama

Reforma UE. Polska przedstawia Brukseli swoje oczekiwania

Katarzyna StańkoZaktualizowano 
Na pięć dni przed eurowyborami pojawiły się przecieki w mediach oraz informacja ministerstwa spraw zagranicznych na temat planu reformy UE, który Polska przesłała do Brukseli. Nasz kraj chce liberalizacji wspólnego rynku i wzmocnienia granic zewnętrznych UE, podtrzymując swoje veto w kwestii przymusowej relokacji migrantów. Postuluje wprowadzenie tzw. mechanizmu żółtej i czerwonej kartki, aby wzmocnić parlamenty narodowe i umożliwić im wspólne blokowanie projektów Komisji Europejskiej.

Polska chce współtworzyć tzw. nową Agendę Strategiczną UE, czyli plan na reformę Wspólnoty na lata 2019-2024. Polska, Austria i Francja są gotowe na modyfikację traktatów europejskich, co do tej pory było europejskim tabu. Polska zaprezentowała swoje stanowisko instytucjom UE. Dyskusja na ten temat na forum unijnym ma się rozpocząć w czerwcu.

Najistotniejsze z punktu naszego kraju to: nowa polityka w kwestii jednolitego rynku, zrównoważonej migracji, działań dotyczących klimatu, przepisów w zakresie cyfryzacji, obronności i roli praelementów narodowych – wyjaśnia Agencji Informacyjnej Polska Press Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Jakie są priorytety Polski? Przede wszystkim zachowanie jednolitego rynku, który zdaniem polskich polityków jest kluczowy dla rozwoju gospodarczego UE. W ostatnich kilku latach niektóre państwa UE zaczęły kwestionować tę zasadę, co objawiło się choćby w przyjęciu dyrektywy ws. Pracowników delegowanych czy prace nad pakietem mobilności. - W najbliższych latach należy identyfikować i eliminować istniejące bariery i zapewnić lepsze egzekwowanie prawa w zakresie swobodnego przepływu towarów i usług - podkreśla minister Szymański, dodając że w czasach rosnącej konkurencji wspólny rynek wzmacnia pozycję UE wśród globalnych graczy. - Opowiadamy się w szczególności za dalszą liberalizacją usług w ramach UE - podkreśla minister Szymański.

Polska chce wzmocnienia granic zewnętrznych UE i zachowania swobodnego przepływu osób w ramach strefy Schengen oraz wzmocnienia unijnej agencji Frontex, której siedziba znajduje się w Warszawie. - Podtrzymujemy nasz sprzeciw wobec przymusowej relokacji migrantów – podkreśla minister Szymański.

- Oczekujemy również, że Komisja Europejska przedstawi środki na zapewnienie sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz przyspieszy prace nad mechanizmem solidarnego wsparcia transformacji gospodarczej – wyjaśnia Szymański. To wrażliwa kwestia w sytuacji, kiedy kanclerz
Angela Merkel zadeklarowała przekształcenie do 2050 r. Niemiec w kraj wolny od emisji CO2, a UE naciska na Polskę, aby przyspieszyła transformację polskiej gospodarki opartej na węglu i zreformowanie naszego systemu energetycznego.
Jeśli chodzi o funkcjonowanie instytucji unijnych, to najważniejsza propozycją jest wzmocnienie prerogatyw parlamentów narodowych kosztem Komisji Europejskiej. - Celowe byłoby ustanowienie mechanizmów tzw. żółtej i czerwonej kartki, które pozwoliłyby na przyznanie parlamentom narodowym na kolektywnego uprawnienia do blokowania inicjatyw ustawodawczych Komisji Europejskiej – wyjaśnia minister Szymański.

W kwestii obronności Polska opowiada się za ścisłą współpraca UE i NATO. - Wzmocnienie polityki obronnej UE musi odpowiadać na realne zagrożenia płynące ze Wschodu i Południa – podkreśla minister Szymański.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kurde też jestem Polakiem . Ale się pod tym nie podpisze . Nie czego chce Polska tylko czego chce mały dyktator.

a
autorwidmo

Czyli dajta dulary, a od reszty wam wara.

Dodaj ogłoszenie