Reforma szkolna 2017: Zmiany rok po roku. To czeka uczniów

red
Fot. mariusz kapała
1 września 2017 – ten dzień będzie praktycznym początkiem wprowadzania reformy oświaty Planowane nowości będą wchodziły w życie etapami. Jak to będzie się odbywać? – pytacie. A tak! Oto reforma szkolna 2017

Po zmianach nowa struktura będzie obejmowała: ośmioletnią szkołę podstawową czteroletnie liceum ogólnokształcące pięcioletnie technikum trzyletnią branżową szkołę I stopnia, trzyletnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy

REFORMA SZKOLNA 2017, 1 września – tego dnia się zacznie

Dla uczniów i rodziców to właśnie pierwszy dzień września będzie praktycznym początkiem wprowadzania w życie reformy oświaty. Ale to będzie ewolucja, nie rewolucja! Bo planowane zmiany będą wprowadzane etapami.
Poniżej opisujemy, jak będą przebiegały – rok po roku.

Rok szkolny 2017/2018

1 września uczniowie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej staną się uczniami ośmioletniej podstawówki.

Uczniowie, którzy ukończyli VI klasę szkoły podstawowej, po wakacjach pójdą do VII klasy podstawówki.
Tym samym rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, bo nie będzie rekrutacji do nich.

W roku szkolnym 2017/2018 (oraz 2018/2019) w przekształconej szkole podstawowej i w zespołach szkół prowadzone będą też klasy dotychczasowego gimnazjum – aż do czasu wygaszenia kształcenia w nich.
Podobne rozwiązania są zaplanowane w stosunku do zespołów szkół, w skład których oprócz gimnazjum wchodzi zasadnicza szkoła zawodowa lub liceum ogólnokształcące czy technikum.

1 września 2017 r. dotychczasowa trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w trzyletnią branżową szkołę I stopnia.

Na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzona rekrutacja do pierwszych klas trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych. Oznacza to, że z dniem 1 września 2017 r. nastąpi likwidacja klasy pierwszej zasadniczej szkoły zawodowej, a w następnych latach – kolejnych klas.
ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY A CO TO

Kształcenie w branżowej szkole I stopnia będzie odbywało się w zawodach ustalonych dla przekształcanej zasadniczej szkoły zawodowej.

Na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do branżowej szkoły I stopnia będzie prowadzona rekrutacja absolwentów gimnazjum. Od roku szkolnego 2019/2020 – absolwentów ośmioletniej już podstawówki.

Rok szkolny 2018/2019

Ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Oznacza to, że od 1 września 2019 r. nie będą już działały gimnazja.

W przekształconej szkole podstawowej (lub w zespołach szkół) prowadzone będą też klasy dotychczasowego gimnazjum – do czasu wygaszenia.
Podobne rozwiązania będą w stosunku do zespołów szkół, w skład których oprócz gimnazjum wchodzi zasadnicza szkoła zawodowa lub liceum ogólnokształcące lub technikum.

Rok szkolny 2019/2020

W I klasach liceów, techników i branżowych szkół I stopnia naukę rozpoczną uczniowie kończący klasę III gimnazjum i VIII klasę podstawówki.

Uczniowie kończący gimnazjum będą się kształcili w trzyletnich liceach ogólnokształcących i czteroletnich technikach. Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w czteroletnim liceum lub w pięcioletnim technikum. Będą też mogli kontynuować naukę w pierwszej klasie branżowej szkoły I stopnia.

Trzyletnie dotąd liceum ogólnokształcące stanie się szkołą czteroletnią. Zespół, w skład którego wchodziło gimnazjum i LO, stanie się czteroletnim liceum ogólnokształcącym.
Czteroletnie dotąd technikum 1 września 2019 r. zostanie przekształcone w szkołę pięcioletnią.

Do roku szkolnego 2019/2020 prowadzona będzie rekrutacja do dotychczasowego czteroletniego technikum – dla absolwentów gimnazjum.
Na rok szkolny 2019/2020 i późniejsze będzie rekrutacja do pięcioletniego technikum – dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

Rok szkolny 2020/2021

Rozpoczną się zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach, które zakończą się w roku szkolnym 2023/2024.

1 września 2020 r. rozpocznie się stopniowe wygaszanie trzyletniego liceum ogólnokształcącego.
Na rok szkolny 2020/2021 nie będzie już prowadzona rekrutacja do klas pierwszych dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego.

W 2020 r. pierwsi absolwenci ukończą branżową szkołę I stopnia.

1 września 2020 r. nastąpi utworzenie branżowej szkoły II stopnia. Pierwsza rekrutacja kandydatów będzie przeprowadzona na rok szkolny 2020/2021.

Na rok szkolny 2020/2021 nie będzie prowadzona rekrutacja do klas pierwszych czteroletniego technikum.
Oznacza to, że z dniem 1 września 2020 r. nastąpi likwidacja klasy pierwszej czteroletniego technikum, a w następnych latach kolejnych jego klas.

Rok szkolny 2021/2022

Do czasu ukończenia cyklu kształcenia, czyli do 31 sierpnia 2022 r., w oddziałach dotychczasowego trzyletniego liceum uczyć się będą ostatni absolwenci wygaszonego już gimnazjum.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY A CO TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Reforma szkolna 2017: Zmiany rok po roku. To czeka uczniów - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl