Referendum ws. JOW 2015 [ZASADY GŁOSOWANIA]

  Referendum ws. JOW 2015 [ZASADY GŁOSOWANIA]

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Polska

  Referendum ws. JOW 2015 [ZASADY GŁOSOWANIA]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  W niedzielę, 6 września, odbędzie się ogólnopolskie referendum, w którym odpowiemy na trzy pytania dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa i zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.
  W dzień głosowania lokale wyborcze na terenie Polski będą dostępne dla chcących oddać głos od godziny 6.00 do 22.00.

  - Podczas głosowania odpowiemy na trzy pytania: czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?; czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?; czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? - informuje Agencję Informacyjną Polska Press Maria Kołtunowska z biura prasowego Państwowej Komisji Wyborczej.

  Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu znaku „X” w kratce pod pytaniem. Głosujący udziela odpowiedzi na postawione pytanie, stawiając znak „X” odpowiednio w kratce obok odpowiedzi pozytywnej „TAK” albo odpowiedzi negatywnej „NIE”.
  Głos będzie nieważny jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w obu kratkach obok odpowiedzi na pytanie lub nie postawiono go w żadnej z kratek. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych pytań lub wariantów rozwiązania albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.

  Za granicą głosowanie odbywać się będzie od godziny 6.00 do godziny 22.00 czasu miejscowego w obwodach do głosowania. Spisy osób uprawnionych do udziału w referendum za granicą sporządzają konsulowie. - Wykaz tych obwodów do głosowania będzie dostępny we wszystkich polskich placówkach konsularnych, delegaturach Krajowego Biura Wyborczego oraz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej – informuje Maria Kołtunowska.

  Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pomocy innej osoby, także niepełnoletniej. Pomoc ta może mieć tylko charakter techniczny (nie może polegać na sugerowaniu osobie uprawnionej do udziału w referendum sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tej osoby).

  Komisja jest zobowiązana, na prośbę osoby niepełnosprawnej do przekazania ustnie treści obwieszczeń referendalnych oraz urzędowych informacji Państwowej Komisji Wyborczej zamieszczonych w lokalu komisji obwodowej.

  Ponadto osoba niepełnosprawna może skorzystać z uprawnień przysługujących każdej osobie uprawnionej, które ułatwiają wzięcie udziału w głosowaniu, takich jak głosowanie korespondencyjne, głosowanie w wybranym obwodzie głosowania, w tym obwodzie przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

  Osoby niewidome lub słabowidzące mogą głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu referendum obwodowa komisja do spraw referendum wraz z kartą do głosowania wyda niepełnosprawnej osobie, na jej prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu osoba niepełnosprawna musi zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo