Referendum Konstytucyjnego nie będzie. Senat odrzucił wniosek ws. referendum. Jakie miały być pytania? Co z referendum konstytucyjnym?

TK
Pytania referendalne prezydenta Andrzeja Dudy: O co chce zapytać Polaków? Zobacz na kolejnych slajdach galerii >>>
Pytania referendalne prezydenta Andrzeja Dudy: O co chce zapytać Polaków? Zobacz na kolejnych slajdach galerii >>>
Referendum Konstytucyjnego nie będzie. Senat odrzucił wniosek Prezydenta! 25 lipca Senat odrzucił wniosek Prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji. Wniosek miał być poddany pod głosowanie już wczoraj 24 lipca. Wcześniej 12 czerwca, Andrzej Duda ogłosił propozycję 15 pytań referendalnych w trakcie plenarnego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, a 20 lipca prezydent poinformował o terminie referendum konstytucyjnego. Referendum ma charakter konsultacyjny w sprawie konstytucji. Pytania ograniczono do dziesięciu. Potrzebę debaty z udziałem polskiego narodu, prezydent Andrzej Duda sygnalizował już temu w trakcie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak wygląda projekt obecnego referendum ws. konstytucji i o co prezydent Andrzej Duda chce zapytać Polaków? Zobacz i przeczytaj w galerii.

Aktualizacja 25.07.2018 godzina 18.10

REFERENDUM KONSTYTUCYJNEGO NIE BĘDZIE

Senat odrzucił wniosek Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zarządzenia referendum konsultacyjnego dotyczącego Konstytucji. Za podjęciem uchwały o zarządzeniu referendum głosowało 10 senatorów, 30 było przeciw, a 52 wstrzymało się od głosu.

Jak powiedział po głosowaniu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha - Żałuję, że społeczeństwo nie będzie miało szansy, by wypowiedzieć się ws. konstytucji

Aktualizacja 25.07.2018

CO Z REFERENDUM KONSTYTUCYJNYM: DECYZJA SENATU

Nie 24, a 25 lipca w Senacie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem Prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji.

Pierwotnie wniosek Prezydenta Dudy o zarządzeniu referendum miał być głosowany 24 lipca, był pierwszą sprawą, którą miał zająć się Senat. Zapewniał o tym marszałek Stanisław Karczewski. Ostatecznie jednak senatorowie zdecydowali się na zmianę porządku obrad i rozpoczęli je od dyskusji nad poselskim projektem ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

O tym, czy w dniach 10-11 listopada odbędzie się referendum, Senat zdecyduje w środę 25 lipca. Szanse jednak nie są wielkie, ponieważ dzień wcześniej Komisja Ustawodawcza zarekomendowała Senatowi niewyrażenie zgody na zarządzenie referendum.

Wcześniej, 12 czerwca, Andrzej Duda ogłosił propozycję 15 pytań referendalnych w trakcie plenarnego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, a 20 lipca prezydent poinformował o terminie referendum konstytucyjnego. Referendum ma charakter konsultacyjny w sprawie konstytucji.

POZNAJ PYTANIA REFERENDALNE
Pytania na kolejnych slajdach

Wiele wskazuje na to, że Senat wniosek odrzuci. O takim obrocie spraw pisała "Gazeta Wyborcza" oraz "Rzeczpospolita". Oficjalnie Prawo i Sprawiedliwość ma pochwalać sam projekt referendum i idee zmiany Konstytucji, problem to termin, który Andrzej Duda wyznaczył na 10-11 listopada.

W programie "24 pytania - Rozmowa Poranka" w Polskim Radiu wspominał o nim także Jacek Sasin.

- Są też jednak ciemne strony propozycji Andrzej Dudy - największa to nieszczęśliwa data - mówił poseł PiS.

Aktualizacja 20.7.2018

REFERENDUM KONSTYTUCYJNE: KIEDY, TERMIN

Referendum ogólnokrajowe dotyczące zmian w konstytucji odbędzie się w dniach 10-11 listopada 2018 r. W piątek w Senacie zostanie złożony projekt o postanowieniu jego przeprowadzenia.

- W ostatecznej propozycji jest 10 pytań, m.in. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu - mówił w piątek Andrzej Duda przedstawiając pytania referendalne dot. konstytucji.

Prezydent podkreślił, że chciałby, aby w referendum konstytucyjnym było nie więcej niż 10 pytań, choć jeszcze kilka tygodni temu przedstawił 15 pytań mówiąc.

- Ten sposób postępowania, to oddanie sprawy w ręce Polaków, to jest zmiana dotychczasowego paradygmatu. Poprzednia konstytucja została napisana przez elity prawnicze, przez elity prawnicze wydyskutowana i dopiero wtedy przedstawiona ludziom do akceptacji, kiedy była już gotowa. Chcę, żeby było odwrotnie - chcę, żeby to ludzie podyktowali prawnikom, tym elitom prawniczym, jakiej konstytucji w Polsce chcą. Dla mnie to jest przede wszystkim decyzja obywateli - mówił prezydent podczas piątkowej oświadczenia.

REFERENDUM KONSTYTUCYJNE: 10 pytań prezydenta Andrzeja Dudy

Efekt przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji został przedstawiony w trakcie plenarnego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Projekt zawiera propozycje 15 pytań.

Osobiście do tej pory uważałem, że tych pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś ten projekt obejmuje 15 pytań, ale ja doszedłm do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych, dlatego, że chcę, aby Rada ten problem przedyskutowała - mówił na początku spotkania prezydent Andrzej Duda.

Pytania referendalne prezydenta Andrzeja Dudy: O co chce zapytać Polaków? Zobacz na kolejnych slajdach galerii >>>

Referendum Konstytucyjnego nie będzie. Senat odrzucił wniose...

Kiedy publikacja rozporządzenia ws. referendum?

  • rozporządzenie publikuje się co najwyżej 90 dni przed referendum
  • na przeprowadzenie referendum zgodę wyraża Senat - ma na to 14 dni

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w czasie spotkania, że najwcześniejszy termin złożenia wniosku to 20 lipca br., natomiast mając na uwadze "realia i zostawienie czasu do Państwowej Komisji Wyborczej na przygotowanie", to najpoźniej złożenie wniosku może nastąpić z początkiem września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Referendum Konstytucyjnego nie będzie. Senat odrzucił wniosek ws. referendum. Jakie miały być pytania? Co z referendum konstytucyjnym? - Dziennik Zachodni

Komentarze 193

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Jak się okazuje nie wszystko kupi, a na postęp musi zapracować. Duda jest dopiero na za 100 lat. Zbyt postępowy.
g
gość
Skandowanie przyniosło pożądany skutek.
B
Breslauer49
I tak nie pójdę na referendum debila pisdzielca Adriana.
m
mat
czekam jeszcze tylko kiedy pisiorki pozagryzają sie nawzajem..
G
Gość
Już się proszę nie męczyć z tymi komentarzami godnymi pożałowania.
e
ew
konstytucja z 1935 nie byla demokratyczna , byla uchwalona przez szmate i faszyste Pilsudskiego. Liczy sie tylko konstytucja z 1997 a PIS zdepczemy jak glisdy na glebie
d
d
haha ale pokazali dudzie kto tu rzadzi. prezydent dlugopis to szmata kaczora. Razem ze swoim patronem kaczorem duda wyladujesz w pierdlu za lamanie konstytucji. po wyborach cala horde z PIS czeka trybunal stanu
d
d
haha ale pokazali dudzie kto tu rzadzi. prezydent dlugopis to szmata kaczora. Razem ze swoim patronem kaczorem duda wyladujesz w pierdlu za lamanie konstytucji. po wyborach cala horde z PIS czeka trybunal stanu
j
ja
I nadal będzie udawał, że dobra zmiana traktuje go poważnie?
a
aacc
Jest takie przysłowie. Plują w twarz a ofiara myśli, że to deszcz
c
co nie
No i pacynka kulawego Jarosława znowu została postawiona do pionu.
c
co nie
To tutaj są jakieś reklamy?? Chyba tylko przygłupkom się wyświetlają.
,
Dodatkowo gloryfikuje żołnierzy wyklętych którzy mordowali POLSKĄ ludność cywilną tak samo jak banderowcy.
c
co nie
Do budy zaprzański prawilcu. Pogoniliśmy hitlerowców, pogoniliśmy sowietów to i was pogonimy.
H
Herman
za ich konsekwentną walkę ze wszystkim co polskie.
Wróć na i.pl Portal i.pl