Referendum 2015: Polski system finansowania partii...

  Referendum 2015: Polski system finansowania partii politycznych

  Norbert Kowalski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Referendum 2015: Jak wygląda polski system finansowania partii politycznych?

  Referendum 2015: Jak wygląda polski system finansowania partii politycznych? ©Adrian Wykrota

  Ponad 50 mln zł rocznie wydajemy obecnie z budżetu państwa na działalność partii politycznych w Polsce. Największe ugrupowania dostają co roku nawet kilkanaście milionów zł. Dlatego też Platforma Obywatelska, Twój Ruch i zwolennicy Pawła Kukiza postulują o zmianę obecnego systemu finansowania partii argumentując, że nie stać nas na takie wydatki.
  Referendum 2015: Jak wygląda polski system finansowania partii politycznych?

  Referendum 2015: Jak wygląda polski system finansowania partii politycznych? ©Adrian Wykrota

  Zwolennicy obecnego systemu przekonują jednak, że jego największym plusem jest przejrzystość i jawność wszystkich wydatków każdego z ugrupowań. A już w niedzielnym referendum Polacy odpowiedzą na pytanie czy chcieliby finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

  Jak to działa w praktyce?
  Finansowanie partii politycznych w Polsce odbywa się zgodnie z ustawą o partiach politycznych. A ta wymienia kilka źródeł, z których poszczególne ugrupowania mogą uzyskiwać pieniądze.


  - W praktyce jednak partie są finansowane przede wszystkim z subwencji z budżetu państwa. Około 80 procent dochodów partii, które obecnie są w parlamencie, pochodzi z pieniędzy podatników. W 2013 roku 98 procent wpływów Ruchu Palikota pochodziło z budżetu państwa - opowiada prof. Andrzej Stelmach, politolog z UAM.

  Na subwencje mogą liczyć te ugrupowania, które w wyborach do Sejmu uzyskają co najmniej 3 procent głosów w skali całego kraju. W przypadku koalicji wyborczej, próg ten wzrasta do 6 procent.

  - Wysokość subwencji uzależniona jest od liczby zdobytych głosów. Partie dostają pieniądze za każdy zdobyty głos - wyjaśnia prof. Andrzej Stelmach.

  Sprawdź koniecznie: 500 zł podwyżki dla posłów? To wstępne przymiarki

  I tak na przykład w 2014 roku PO otrzymała ze Skarbu Państwa ponad 17,7 mln zł. Prawie tyle samo, bo 16,5 mln zł, otrzymało PiS. Pozostałe partie dostały poniżej 10 mln: SLD - 8,7 mln zł, Twój Ruch - 7,4 mln zł. Najmniej, bo ponad 6,3 mln zł, otrzymało PSL.

  Okazuje się, że rocznie wydajemy na partie polityczne nawet ponad 50 mln zł. To i tak kwota mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Do 2011 roku z budżetu państwa na konta partii przelewane było ponad 100 mln zł.

  - Zmienione zostały stawki, które płaciło się za jeden głos. Kiedyś wynosiły one ponad 10 zł a obecnie ponad 5 zł - tłumaczy prof. Andrzej Stelmach.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Co tam 50 baniek.

  Marek Obtułowicz

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Kwota 50 milionów może szokować społeczeństwo a szczególnie tę część, która z trudem wiąże koniec z końcem. Myślę jednak, że nie to jest prawdziwym problemem. Problem polega na tym, że partyjna...rozwiń całość

  Kwota 50 milionów może szokować społeczeństwo a szczególnie tę część, która z trudem wiąże koniec z końcem. Myślę jednak, że nie to jest prawdziwym problemem. Problem polega na tym, że partyjna elita w zamian za nasze pieniądze, daje nam na stołki parlamentarne kiepsko przygotowanych do pracy posłów i senatorów. Ich głupota, marnotrawstwo oraz kiełbasa wyborcza, kosztuje podatników o wiele więcej niż głupie 50 milionów. Konia z rzędem temu kto znajdzie chociaż jedną ustawę bez merytorycznych braków. Każda nowa ekipa robi reformę wszystkiego od nowa uważając, że tylko oni zjedli wszystkie rozumy. A każdy kmiotek ma prawo manipulować poprawkami w ustawie napisanej przez prawników. Osobnym problemem jest uczciwość przedstawicieli narodu. Wydatki na oświadczenia, przez nikogo tak naprawdę nie monitorowane. Wyjazdy prywatne na koszt sejmu. Prywatne kolacje w restauracjach. Czy jest jakieś rozwiązanie ? Oczywiście ustalić,że poseł to zawód wymagający otwarcia na czas określony działalności gospodarczej. Rozliczać ich na zasadach ogólnych a przede wszystkim ograniczyć immunitety do spraw karnych związanych ściśle z wykonywaniem zawodu posła. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli 50 mln, i te na partie, skonfrontować z horrendalnymi wydatkami na rzecz odsetek dla lichwiarz

  Kaya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wtedy pojawia się i taki małoznaczący wykwit trądzikowy, a który wraz z postępem dojrzewania znika. Liczba członków w partiach to gdzieś z 200 tys osób. Czyli jeden członek partii korzysta rocznie...rozwiń całość

  Wtedy pojawia się i taki małoznaczący wykwit trądzikowy, a który wraz z postępem dojrzewania znika. Liczba członków w partiach to gdzieś z 200 tys osób. Czyli jeden członek partii korzysta rocznie z 250 złotowej dotacji państwa.

  Z kolei już na rzecz spłaty odsetek z tyt. zadłużenia zagr. państwa, budżet państwa wydaje rocznie kwotę nie znikomą, bo horrendalnie wysoką, ca. 43 mld zł. Kiedy przyjąć, że dochód państwa to średnio 300 mld zł rocznie, wtedy koszt odsetek „konsumuje” aż 14,33% dochodu. A zatem, kwota odsetek, i w wysokości 43 mld zł, stanowi niemalże 1/7 część dochodu z podatków.

  Czyli, i o dziwo, 50 mln zł, a rocznie rozdysponowywane na partie, jest w istocie li tylko sukcesem krajowego ustawodawstwa. Nigdzie w UE partie nie kosztują obywatela właśnie aż tak wyjątkowo mało. Niestety, demokoracja musi kosztować, i też kosztuje. Jak widać, w Polsce ona kosztuje „grosze”!

  Acha, a czy partie w kraju spełniają nadaną im rolę... czy są partiami moralnymi i odpowiedzialnymi... to jest zgoła odmienne zagadnienie, czyli od kosztów utrzymania partii. I nawiasem mówiąc, partie są odzwierciedleniem swoich wyborców. Kiedy wyborca światły i odpowiedzialny, wówczas i partie są błyszczące. A innymi słowy, to wyborca, a nikt inny, powinien partie wychowywać. Kiedy sam tego nie czyni, wtedy ma dokładnie tak, jak z domowym syjamskim kotem, i któremu nie wskazano gdzie ma swój wychodek.

  Natomiast już zagadnienie finansowania partii ze źródeł prywatnych, i w tym także ze źródeł prania pieniędzy, a co niewątpliwie przy takich „prywatnych systemach demokracji” egzystuje, jest li tylko chorobliwym urojeniem. Stanowienie demokracji i praw, więc z kieszeni lobbystów i oligarchów, będzie li tylko na rzecz tychże jednostek. Im więcej haraczu któryś wpłaci, tym więcej będzie miał praw i profit. A co, niby będzie inaczej... Nie, nigdy nie będzie!

  Jednak tym rzeczywiście istotnym problemem, oprócz „znikomych” wydatków na partie, jest sama wysokość zadłużenia zagranicznego, bo wraz z nim postępuje wysokość odsetek i spłat długów.

  W 2007 roku zadłużenie zagr. stanowiło kwotę 568,8 mld. zł, vide dane NBP. I zostało wygenerowane przez ówczesne ekipy polityków i przez długie 18 lat, (rok 2007 - 1989). Natomiast na I kw. 2015 roku zadłużenie stanowi taką wysokość: 1 252,609 mld zł, słownie: (1 bilion 252 miliardy 609 milionów). A po wykonaniu prostych przeliczeń, powstaje i tak:

  Wyliczene I: (1 252,609 - 568,8) = 683,809 mld zł, i wyliczenie II: (683,809 : 568,8 x 100) = 120,22%

  A zatem, zadłużenie zagraniczne - za czasu światłości ideowej POPSL i też wyjątkowej efektywności POPSL - niespodziewanie sobie wzrosło, i to następująco: kwotowo, o 683,809 mld zł. A procentowo, o 120,22%.

  A jak 50 mln zł, więc wydawane rocznie na partie, ma się procentowo do wydatku rzędu 43 mld zł z tyt. regulacji odsetek? Proszę bardzo, rachunek: (50 mln : 43 mld x 100) = 0,001162791%.

  Reasumując, postulaty rzeczonych są jakimś wyraźnym wykwitem intelektu, a może nawet i jego braku. A zarazem, są typową kiełbasą wyborczą dla nie lubiejących liczyć.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ustawka!

  Karygodne! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Zobaczcie jak to z tym witaniem było... Objrzyjcie dokładnie ten film!!!!
  Proszę zobaczyć jak to wyglądało. Zaczyna się od momentu, gdy premierowa spogląda na zegarek i UWAGA ! daje jakiś dziwny...rozwiń całość

  Zobaczcie jak to z tym witaniem było... Objrzyjcie dokładnie ten film!!!!
  Proszę zobaczyć jak to wyglądało. Zaczyna się od momentu, gdy premierowa spogląda na zegarek i UWAGA ! daje jakiś dziwny znak głową i w tym, momencie do pana Prezydenta podchodzi mężczyzna z kobietą. Wymieniają uściski dłoni . Pan Prezydent się odwraca i co widzi. Odwracających się plecami do niego mężczyzn, zasłaniających Kopacz i panią premier bardzo zajętą rozmową z nimi. Wszystko było ukartowane.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywiscie ze to byla kolejna ustawka

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  pewnie wyrezyserowana przez tego tlustego swiniojada.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech się darmozjady utrzymują ze składek członkowskich!

  kibol69 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Wszyscy politycy to darmozjady, dlatego partie powinny utrzymywać się tylko ze składek członkowskich. To samo zrobić z wszelkiej maści związkowcami. A nadzień dzisiejszy można tylko wziąć cytat z...rozwiń całość

  Wszyscy politycy to darmozjady, dlatego partie powinny utrzymywać się tylko ze składek członkowskich. To samo zrobić z wszelkiej maści związkowcami. A nadzień dzisiejszy można tylko wziąć cytat z filmu "Poszukiwany, poszukiwana": Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, politykiem, (p)osłem, związkowcem...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamiast tematow zastepczych Komoroski, pisanych, wolalabym,

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  zeby Kopaczowa z Tuskiem przyznali sie ile dziesiat tysiecy imigrantow zgodzili sie przyjac do Polski i powiedzieli to Polakom PRZED WYBORAMI!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I niech się przyznają

  ilu Ukraińcow wpuszczają do Polski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  - a nie są to uchodżcy polityczni.............

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kręcić lody

  park (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Oczywiście że PO jest przeciw - kupią sobie rządzenie krajem i spokojnie kręcić będą lody

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakiś błąd się wkradł ?

  Słońce Peru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Powino być: Unia Europejska jest przeciw.
  A jest przeciwna po to aby tacy jak Kulczyk nie kupowali sobie prawa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hipokryzja!!!!!!!!!!!

  KIBOL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  50 milionów to jest pikuś przy kasie za stołki w radach nadzorczych,intratnych stołeczkach,ustawianych przetargach i.t.d.POpaprańcy kolejny raz manipulują i oszukują ludzi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ilustraca POparanych rzadow Platformy tzw "Obywatelskiej"

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Notuje sie spadek dochodów budżetowych z podatku vat w roku 2015 o 9 mld zl. Do budżetu wpłynęło ok. 71 mld zł czyli o 5,5% środków mniej niż rok wcześniej.
  Panstwo stworzone przez Tuska utrzymuja...rozwiń całość

  Notuje sie spadek dochodów budżetowych z podatku vat w roku 2015 o 9 mld zl. Do budżetu wpłynęło ok. 71 mld zł czyli o 5,5% środków mniej niż rok wcześniej.
  Panstwo stworzone przez Tuska utrzymuja najbiedniejsi.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo