RECENZJA filmu Gierek. "Misiek" Koterski jako Gierek. Chcesz mieć przyjemność z filmu, jak z cukierka? Nie idź na "Gierka"

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Michał Koterski dokonał wiele, żeby przeobrazić się fizycznie w Edwarda Gierka. Ciągle jednak nie czyni go to aktorem
Michał Koterski dokonał wiele, żeby przeobrazić się fizycznie w Edwarda Gierka. Ciągle jednak nie czyni go to aktorem Mówi Serwis
Niemało osób daje się skusić cukierkiem, ulega jego słodkiemu smakowi, wywołującemu uczucie przyjemności. Trzeba jednak na cukierki uważać, bo często w dużej mierze to sztuczne wyroby. Jak film „Gierek” Michała Węgrzyna.

Sztuka, a co za tym idzie - kino, nie ma obowiązku wiernego odtwarzania wydarzeń historycznych. Może przetwarzać fakty, na swój sposób interpretować postawy bohaterów przeszłości, by osiągnąć cel, związany z jej przesłaniem. Dlatego ciekawą inicjatywą było przedstawienie Edwarda Gierka, pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w burzliwych latach 1970-1980, jako człowieka o kręgosłupie moralnym robotnika z krwi i kości, walczącego - na tyle, na ile potrafił i było to możliwe - o uniezależnienie Polski od Związku Radzieckiego oraz zapewnienie krajanom powszechnego dobrobytu.

Tak pomyślana piękna polityczna baśń otworzyła bowiem przestrzeń do opowiedzenia historii człowieka o szlachetnych intencjach, uwikłanego w wielopoziomowe struktury rządów, wierzącego, że uczciwością może odmienić brudne gabinetowe rozgrywki, którego pożera żądny władzy potwór. Takiego, znaczy się, który chciał dobrze, ale rozbił o twardy partyjny beton.

Wykorzystanie w tym celu postaci Edwarda Gierka ma w sobie rys przewrotności, odwagi rewizji panujących opinii, a i czysto komercyjnych pragnień, osiągnięcia frekwencyjnego sukcesu, dzięki kolorowaniu tamtej epoki przez zawodną pamięć. Odnoszę jednak wrażenie, iż sentyment do PRL „dekady gierkowskiej” spod znaku „donaldów” już się trochę rozpłynął, dla dzisiejszego młodego widza Edward Gierek to postać równie znana i bliska, jak - za przeproszeniem - krasnal Hałabała, a tak przaśnie skonstruowanemu „hałsikowiofkardsikowi” trudno będzie wywołać emocje.

Co dziwi tym bardziej, że w prezentowanej na ekranie grze - w której wieloaspektowy kryzys gospodarczy końca lat siedemdziesiątych jest wyłącznie efektem spisku, a wzbudzające społeczną złość opowieści o małżeństwie Gierków plotkami podstępnie wymyślonymi przez pragnących „utopić” lidera rywali - uczestniczą mocarstwa oraz ludzie, którzy nie cofali się nawet przed rozlewem krwi swoich rodaków.

Kłopot z Michała Węgrzyna filmem polega na tym, że jest on uciążliwie sztuczny. A twórcze czytanie biografii historycznej postaci wymaga szczególnie starannego uwiarygadniania kreowanych na rzecz kinowego obrazu faktów. Tymczasem w to, co oglądamy, trudno uwierzyć - wszyscy są tu nieprawdziwi, jedynie przebrani w kostiumy, od „robotników” po „esbeków”; na siłę wymyślone sceny lepią się ze sobą bez rosnącego napięcia, nie można wyczuć w nich pulsu epoki. Nietrafiona scenografia również nie daje rady wytworzyć klimatu tamtych lat. Zastanawia przy tym pominięcie tego, z czego Edward Gierek był znany - częstego, hucznego, plenerowego cięcia wstęg, a to na uruchomieniu przemysłowych inwestycji, a to na otwarciu drogi, czy osiedla mieszkaniowego z wielkiej płyty. Dziwi ów zabieg tym bardziej, że takie sekwencje dodałyby produkcji oddechu i rozmachu, a przy współczesnej technologii można by wykorzystać liczne zachowane kroniki, wmontowując w nie aktorów z filmu.

Do niewiarygodności całego przedsięwzięcia dostosowali się zresztą właśnie aktorzy. Michałowi Koterskiemu należą się słowa szacunku za to, że uczynił tak wiele, aby fizycznie przeobrazić się w Edwarda Gierka, lecz to go jeszcze aktorem nie czyni. I to jest po prostu źle, bezbarwnie, nienaturalnie wykonana rola. Nie ma także nic w występach Małgorzaty Kożuchowskiej jako Stanisławy Gierek, Cezarego Żaka w roli Leonida Breżniewa, Rafała Zawieruchy wcielającego się w premiera Filipa; karykaturalnym (a nie wywołującym lęk) reprezentantem sił mroku jest tu Krzysztof Tyniec; boję się pomyśleć, po co nagrano pojawienie się na planie Nicole Bogdanowicz, Klaudii Halejcio i Natalii Lesz; natomiast koszmarne zagrywanie się „pod publiczkę” Antoniego Pawlickiego (Generał) i Sebastiana Stankiewicza (Maślak) to książkowy przykład „występu” aktorów niepoprowadzonych. Filmowe aktorstwo do produkcji Michała Węgrzyna wprowadza dopiero - najlepsza w „Gierku” - Agnieszka Więdłocha, która jako jedyna z nielicznych elementów potrafiła zbudować postać złożoną. Dobrze wypadł Philippe Tłokiński, Jan Frycz zaś z rzetelnością doświadczenia daje swojemu epizodowi prymasa Stefana Wyszyńskiego tylko (i aż) tyle, ile trzeba.

Miał być dramat jednostki w zwarciu z systemem, wyszła pusta czytanka dla nieoczytanego Janka. Jedno tylko brzmi autentycznie. Chciałem dobrze - przypomina nam tutaj Gierek ustami Koterskiego. Kolejne ekipy powtarzają nam to regularnie. Do dzisiaj.

**Gierek Polska, reż. Michał Węgrzyn, wyst. Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska

★★☆☆☆☆**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wygląda na to, że pan redaktor Dariusz został mianowany na szefa działu kultury Dziennika Łódzkiego, przez wszechmogącego prezesa Jarosława.
G
Gość
Był jaki był ale nie był takim niemieckim matołem jak matoł.
G
Gość
Naprawde tak ciezko usunac i zablokowac konta dla wykolejencow co pisze te same kometarze od x czasu ??
I
Igma
Pan Gierek zastał Polskę drewnianą

Zostawił murowaną.
A
AB
Gierek, jaki był, taki był – ale było w nim coś z Polaka.

W PRL-u było wiele zła – ale nigdy nie dowiemy się, jak wiele tego zła było celowo stwarzane przez żydowską Piątą Kolumnę o wielu nazwach takich jak KOR. Dziś ta Piąta Kolumna rządzi Polską niepodzielnie.
G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

22 stycznia, 11:01, Gość:

Pytanie tylko: Czy do polskich „lemingow” cos z tego dotrze???…

22 stycznia, 11:24, Gość:

Czas oczekiwania w kolejce po mieszkanie wynosił kilkanaście lat, potem powyżej 20 lat.

A dzisiaj można kupić od ręki.

22 stycznia, 14:27, Gość:

Jestes zlodziejem albo zydowska gnida to sobie kupisz od parszywej reki.Ja czekalem ty deb.ilu 10 lat i dostalem i na takich [wulgaryzm]ow jak ty ch.uj klade

Agresywny cham i kretyn. Chciałby mieć mieszkanie za darmo.

Tępy antysemita.

G
Gość
22 stycznia, 12:52, Gość:

Radiomagnetofon condor polski produkt . Chodził mi 15 lat bez awarii . Pewnie zakłady upadły bo jakże by inaczej

Polski telewizor Elemis bardzo dobra jakość .Działał mi 11 lat bez awarii .

Wymieniać dalej trollu co tu plujesz na PRL .

Dziś to gówno co ci sprzedają i po 5 latach wywalasz na śmietnik jakieś TV sony czy Samsung cholera wie gdzie składane to lepszy kapitalistyczno- koszerny wybór .

Telewizor Samsung. Działa mi od 30 lat, bez żadnej naprawy. Kineskopowy. Drugi telewizor Samsung, tym razem plazma. Też bez naprawy działa od 2004r.

Twój Elemis to nie są czasy Gierka, więc widać że ci się miesza.

Za to w tych gierkowskich wymiana lamp to przynajmniej raz na kilka miesięcy. Właśnie: my mieliśmy sprzęt lampowy, a Zachód od dawna tranzystorowy.

Napisz coś o bezawaryjności syreny, pośmiejemy się.

L
Lola
Ile lat ma ten recenzent ? Jezeli mniej niz 60 to zwyczajnie nie rozumie filmu, okresu, ludzi i historii....Wspolczesny beton wychowany w latach 90 i wyzej gdyby mu odebrac internet poniosl by smierc w ciagu kilku tygodni
G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

22 stycznia, 11:01, Gość:

Pytanie tylko: Czy do polskich „lemingow” cos z tego dotrze???…

Czas oczekiwania w kolejce po mieszkanie wynosił kilkanaście lat, potem powyżej 20 lat.

A dzisiaj można kupić od ręki.

G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

22 stycznia, 11:01, Gość:

Pytanie tylko: Czy do polskich „lemingow” cos z tego dotrze???…

Nasz Star był za Gierka u[wulgaryzm]miany przy pomocy ...zapałek. Tak, bo trzeba było wsadzić podpaloną szmatę nasączoną olejem napędowym. Tsk samo jak się odpalało ciągnik C45, czyli silnik był technologicznie na poziomie lat pięćdziesiątych. Starów na gaz było dokładnie ZERO.

G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

22 stycznia, 11:01, Gość:

Pytanie tylko: Czy do polskich „lemingow” cos z tego dotrze???…

Mera (nie Era) nie produkowała komputerów PC. W latach osiemdziesiątych Mera KFAP sprzedawała pecety złożone z podzespołów firmy DTK. Nawet blaszanej obudowy nie robili sami.

Taką samą "produkcję" miała na przykład łódzka firma Datex mieszcząca się na osiedlu Montwiłła w podziemiach budynku pralni.

CEMI z trudem przeszło na półprzewodniki krzemowe, ale to już raczej po Gierku i nigdy nie opanowali układów scalonych poza LSI, czy wysokich częstotliwości. Diody tunelowe, czy tyrystory były z importu.

G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

22 stycznia, 11:01, Gość:

Pytanie tylko: Czy do polskich „lemingow” cos z tego dotrze???…

Stary komuch może nie wiedzieć, ale w Łodzi na Wiskitnie powstało wiele zakładów pracy. Tylko one produkują na Zachód, a nie do Związku Radzieckiego. 7000 ludzi tam pracuje. A z drugiej strony torów mamy kolejne zakłady, w tym fabrykę komputerów z dwutysięczną załogą. A na północy, za Łodzią fabrykę światłowodów.

Przykłady można mnożyć. Co je łączy? Nigdzie do ich powstania nie potrzebowano Gierka.

G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

22 stycznia, 11:01, Gość:

Pytanie tylko: Czy do polskich „lemingow” cos z tego dotrze???…

Pamiętam "spożycie mięsa" - za Gierka nie sxło kupić szynki, była mortadela i ochłapy.

No i cukier był na kartki - to pewnie z troski o zdrowe żywienie?

Uwaga: kartki na cukier były od 1976r.

A kolejki po karpie? To zamiast social media?

G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

22 stycznia, 11:01, Gość:

Pytanie tylko: Czy do polskich „lemingow” cos z tego dotrze???…

...wiem też że obecne zadłużenie spłacamy bez problemu, a Gierek nie dał rady. To jest ta różnica.

Bo łatwo jest pożyczyć milion gdy się ma miliardy, a trudniej gdy się nie ma miliona.

G
Gość
22 stycznia, 10:51, AB:

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

Że wybudowano:

Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);

Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;

Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;

Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętch w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym

Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;

W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;

W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);

Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);

1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);

Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).

Ja to wiem. I wiem że na Zachodzie bez Gierka robiono wielokrotnie więcej i lepiej, a nasze wyroby kupowali w Afryce, bo byli biedni.

Pamiętam jedyny polski samochód - syrenę. I opla z tego samego okresu. Nawet licencyjny fiat 125p był przestarzały.

I wiem, że poza zamiarami Dolmel wyprodukował generatory 360MW, a zamiary Zamechu spełzły na zamiarach.

I że nasza elektronika była koszmarnie zacofana.

Wróć na i.pl Portal i.pl