Reakcje świata: "Straszne wiadomości z Gdańska". Informacja o śmierci Pawła Adamowicza na czołówkach światowych gazet i serwisów

Katarzyna Stańko
13.01.2019 gdansk. pawel adamowicz ugodzony nozem podczas finalu wosp w gdansku fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press
13.01.2019 gdansk. pawel adamowicz ugodzony nozem podczas finalu wosp w gdansku fot. piotr hukalo / dziennik baltycki / polska press Piotrhukalo
Politycy, media z całego świata i zwykli ludzie są wstrząśnięci zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Światowi przywódcy składają Rodzinie zmarłego kondolencje.

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Sadiq Khan, burmistrz Londynu, wyrazili słowa głębokiego współczucia Rodzinie Pawła Adamowicza.
- Druzgocąca strata dla mieszkańców Gdańska, przyjaciół i rodziny prezydenta Adamowicza i wszystkich z nas, którzy cenią służbę publiczną, postępową politykę i otwartą, dostępną dla wszystkich demokrację. Myśli, modlitwy i solidarność Londynu są z Gdańskiem w ten smutny dzień - napisał na Twitterze Sadiq Khan, burmistrz Londynu.
– Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu – napisał Donald Tusk
– Jestem przerażony tym brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska –pisał z kolei Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
– Niewyobrażalna tragedia. Z żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Prezydenta.Ogromne wyrazy współczucia dla najbliższych, przyjaciół, współpracowników i całego Gdańska. Jesteśmy z Wami myślami – napisała na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher.
Informacja o tragicznej śmierci Pawła Adamowicza pojawiła się na głównych światowych serwisach informacyjnych, jak BBC. Agencja Reuters przytacza słowa napastnika, który dźgnął na scenie Adamowicza w okolice serca. Amerykański dziennik „New York Times” podkreśla, że tragedia wydarzyła się podczas „najważniejszej imprezy charytatywnej w Polsce”. Francuski dziennik „Le Figaro” szczegółowo opisuje przebieg wydarzenia oraz przedstawia reakcje świata na atak napastnika, który miał identyfikator z napisem „media” i dlatego udało mu się wtargnąć na scenę. „Le Figaro” pisze również o śledztwie, które prowadzą polskie władze w związku z atakiem. Media przekazywały na bieżąco informacje o stanie zdrowia Adamowicza. „New York Times” podkreślał, że był prezydentem Gdańska od 1998 r. i został wybrany na kolejną kadencję, startując jako kandydat niezależny w październikowych wyborach, które ujawniły głębokie podziały w Polsce między liberalnymi miastami a konserwatywną prowincją. Amerykański dziennik dodaje, że Adamowicz opowiadał się za prawami dla gejów, a w zeszłym roku wyraził solidarność z żydowską społecznością miasta, kiedy wybite zostały okna w synagodze. Brytyjski dziennik lewicowy „Guardian” podkreśla, że zaatakowany polski polityk jest znany w Polsce jako osoba wspierająca prawa (społeczności) LGBT, migrantów i uchodźców. Gazeta przywołała słowa Adamowicza z 2016 r., kiedy przekonywał, że jest Europejczykiem, zatem w jego naturze jest bycie otwartym. Niemiecki konserwatywny dziennik „Die Welt” pisze o motywie sprawcy, którym mogła być zemsta, oraz reakcji polskich władz określających atak jako „barbarzyństwo”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl