Ratownicy górscy rywalizowali na stokach Skrzycznego w...

  Ratownicy górscy rywalizowali na stokach Skrzycznego w Szczyrku [ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ratownicy górscy rywalizowali na stokach Skrzycznego w Szczyrku [ZDJĘCIA]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  Jak najszybciej zjechać z akią mijając slalomowe tyczki, a później jak najlepiej i najsprawniej udzielić pomocy rannemu narciarzowi. Na stokach Skrzyczego w Szczyrku rozegrane zostały Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Górskim w Narciarstwie Alpejskim.
  Zawody, które kiedyś odbywały się co roku, obecnie są organizowane raz na kilka lat. Głównie z powodów finansowych i wynikających z obowiązków ratowników. W przypadającym roku 60-lecia GOPR takie zawody musiały jednak dojść do skutku. Wzięło udział 65 uczestników z 15 grup i organizacji polskich i zagranicznych. Byli zawodnicy z GOPR, TOPR, Horskiej Sluzby z Czech, Horskiej Sluzby z Słowacji, z Ukrainy, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i innych. Rozegrano konkurencje indywidualne w slalomie gigancie oraz zespołowe ratownicze, które miały pokazać sprawność w udzielaniu pomocy.

  Dwuosobowe zespoły ratownicze z akią (pustą) musiały zjechać slalomem na trasie FIS jak najszybciej. Następnie w specjalnej wydzielonej strefie miało miejsce udzielanie pomocy poszkodowanym. Scenariusz był taki: narciarz ma uraz głowy i podudzia, trzeba mu pomóc w czasie 12 minut.

  - Zwracamy uwagę najpierw na podstawy: ocenę świadomości, sprawdzenie oddechu, tętna. To jest najważniejsze. Jeśli zawodnicy tego nie zrobią, od razu jest dyskwalifikacja - tłumaczył Adam Hula, instruktor Grupy Beskidzkiej GOPR, który był jednym z sędziów.

  Sędziowie sprawdzali także czy ratownicy dobrze zabezpieczyli miejsce wypadku, odpowiednio opatrzyli głowę, założyli kołnierz usztywniający, użyli koca termicznego, założyli szynę na nogę, a następnie zwieźli w akii w dół, gdzie czekała już karetka pogotowia.

  - Te zawody to pewne porównanie sprawności ze sportowym zacięciem. W ratownictwie nie chodzi o sport i wyścig. A jeśli już, to o wyścig z czasem, by ratować ludzkie życie i zdrowie - powiedział Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR. Zaznaczył, że zawody mają na celu przede wszystkim integrację ratowników. - Pracujemy w różnych rejonach górskich, na różnych dyżurkach i nie mamy okazji się spotkać. Takie mistrzostwa są do tego okazją, a także do rozmów o naszej codziennej służbie czy zagadnieniach technicznych - podkreślił.

  Co ciekawe, pozorantami w akcjach ratowniczych byli uczniowie Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjum nr 1 w Szczyrku, którzy sami jeżdżą na nartach.

  - Dla nich to nowe doświadczenie i zarazem profilaktyczne działanie. Swoją wiedzą podzielą się w klasie. To ważne, bo nasza szkoła prowadzi naukę jazdy w klasach 1-3 - stwierdził Marek Tucznio, goprowiec-ochotnik i zarazem nauczyciel WF w szczyrkowskiej szkole.

  Zawody ratownicze w kategorii I wygrali beskidzcy ratownicy Łukasz Urbanek i Robert Zubek, którzy bezbłędnie przeprowadzili akcję. Żadnego błędu nie popełnili też ratownicy TOPR Andrzej Marasek i Bartek Gąsienica-Józkowy, ale mieli o 0,08 sekundy gorszy czas przejazdu.

  W kategorii II triumfowali przedstawiciele grupy krynickiej GOPR Marek Smetana i Paweł Król.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
  *PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
  METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo