Raport z 1. Kongresu „Zdrowie Polaków” : zdrowie to największa inwestycja na przyszłość

Michał Szczygielski
Zdrowie każdego z nas to największy kapitał teraz i największa inwestycja na przyszłość. To główne wnioski płynące z raportu pierwszego Kongresu „Zdrowie Polaków”. Kongres zgromadził przedstawicieli ministerstw i urzędów państwowych, wybitnych naukowców, ekspertów z różnych dziedzin medycyny, a także ekonomistów, reprezentantów uczelni, mediów oraz organizacji pacjentów – w sumie ponad 900 uczestników. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu organizator Kongresu wydał raport, który jest podsumowaniem wniosków płynących z Kongresu.

Spostrzeżenia zostały zaprezentowane podczas konferencji online, w której wzięli udział m.in.: prof. Henryk Skarżyński; Jadwiga Kamińska, prezes Stowarzyszenia Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia; Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia; Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz prof. Krzysztof Opolski, kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW oraz prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUM, Komitet Zdrowia Publicznego PAN.

Podczas pierwszej edycji Kongresu odbyło się 8 debat plenarnych i ponad 20 paneli dyskusyjnych. Debaty te były nie tylko miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji eksperckich, lecz także, czy może przede wszystkim, okazją, aby uświadomić opinii publicznej, jak wielki postęp dokonuje się z roku na rok w medycynie.

- Z satysfakcją odnotowuję, że poziom medycyny w Polsce jest wysoki, co podkreślali prelegenci – najwybitniejsi polscy eksperci różnych dziedzin medycyny. Schorzenia, wobec których kilkanaście czy nawet kilka lat temu medycyna była bezradna, teraz można leczyć z zastosowaniem nowatorskich leków i terapii – opracowanych na świecie, a także wynalezionych przez polskich naukowców i lekarzy. Problem w tym, że system ochrony zdrowia nie nadąża za postępem medycznym i technologicznym, a informacje o sukcesach medycznych nie zawsze docierają do szerokich kręgów społecznych. Pacjenci nie zdają, więc sobie sprawy z tego, jak nowoczesne i skuteczne sposoby leczenia są stosowane w polskich klinikach i szpitalach, albo też mają poczucie, że nowoczesne terapie są niedostępne dla przeciętnego pacjenta, który – aby skorzystać z porady u specjalisty czy poddać się zabiegowi chirurgicznemu – musi czekać w wielomiesięcznych kolejkach. Dlatego, jak wynika z sondaży, mimo bardzo wysokiego poziomu polskiej medycyny ok. 70 proc. Polaków ma negatywną opinię o ochronie zdrowia, a wielu polskim pacjentom brakuje poczucia bezpieczeństwa – mówił Prof. Henryk Skarżyński.

Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócił uwagę, że - zdrowie jest pojęciem niezmiernie ważnym społecznie, a jednocześnie trudnym. Zdrowia przecież nie widać, widoczny jest dopiero jego brak w postaci stanów chorobowych. Prawdopodobnie z tego powodu wielu z nas ignoruje podstawowe potrzeby zdrowotne, czyli zalecenia i wskazówki profilaktyki zdrowia. A to właśnie one mają kluczowe znaczenie, by zdrowie każdego z nas utrzymać w możliwie optymalnym stanie jak najdłużej – by zapobiegać chorobom na tyle zdecydowanie, na ile to możliwe. Jak bezcenną wartością jest zdrowie, dostrzegamy zwykle dopiero wtedy, gdy je tracimy – zmagając się z rosnącymi kosztami społecznymi i finansowymi otyłości i cukrzycy, innych chorób cywilizacyjnych, nowotworowych czy schorzeń wieku senioralnego.

W raporcie nie mogło zabraknąć również tematu zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Rozwiązania mające na celu szybką relokację środków w celu zwiększania nakładów na ochronę zdrowia powodować będą zmniejszenie finansowania w innych sektorach gospodarki publicznej, dla których budżety są już teraz niewystarczające w opinii ich interesariuszy. Wszelkim dyskusjom na gruncie finansowania ochrony zdrowia towarzyszyć powinna świadomość, że jesteśmy jednym z państw Europy wydającym ze środków publicznych na ochronę zdrowia najmniej od lat, a oczekiwania zdrowotne muszą wiązać się ze stosownymi kosztami odzwierciedlonymi w wysokości składki zdrowotnej.

Eksperci byli zgodni, że rachunek ekonomiczny w służbie zdrowia zawsze będzie się trochę różnił, zawsze będziemy na niego brać poprawkę, gdyż wycena zdrowia i życia ludzkiego jest niezmiernie trudna. Sposobem na poprawę sytuacji są narzędzia do analizy i ekonomiki zdrowia i na nich trzeba się skupić. Bardziej na efektywności i potencjale ekonomicznym niż na zabieraniu środków innym sektorom i nagłym zastrzyku finansowym.

Podczas konferencji online profesor Skarżyński zapowiedział, że w drugiej połowie października odbędzie się kolejna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Dania nie chce szczepionki AstraZeneca

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie