Jakub Maj
Jakub Maj
FC Barcelona/Granada
To był udany weekend w wykonaniu naszych zawodników. Robert Lewandowski strzelił kolejnego gola w lidze hiszpańskiej. W tym samym meczu zadebiutował inny polski zawodnik. Tomasz Kędziora uratował swoją drużynę przed porażką, a Jakub Kiwior "schował do kieszeni" Mohammeda Kudusa.

Hiszpania: Lewandowski strzelił, ale Barcelona zawiodła

Kolejny bardzo słaby mecz FC Barcelony za kadencji trenera Xaviego. "Duma Katalonii" w niedzielę zremisowała z Granadą, która znajduje się w strefie spadkowej. Robert Lewandowski wpisał się na listę strzelców, ale to nie był dobry występ kapitana reprezentacji Polski. W pierwszej połowie 35-latek miał doskonałą okazję na podwyższenie prowadzenia Barcelony, ale piłkę zmierzającą do siatki w ostatniej chwili wybił Martin Hongla. W 63. minucie "Lewy" z siedemnastego metra wykorzystał podanie od Gündogana i huknął nie do obrony w starym dobrym stylu. Ostatecznie "Barca" zremisowała 3:3 i nadal ma 10 punktów straty do Realu Madryt, który jest liderem La Liga i pewnie zmierza po mistrzostwo Hiszpanii.

W tym samym meczu wystąpił jeszcze jeden Polak, który zaliczył debiut w lidze hiszpańskiej. Kamil Jóźwiak wszedł w momencie, kiedy jak się później okazało wynik był już ustalony. W 84. minucie zastąpił bohatera drużyny. To bowiem Facundo Pellistri po przerwie dał sensacyjne prowadzenie Granadzie, a przed przerwą zaliczył jeszcze asystę przy wyrównującym golu. Polski skrzydłowy starał się biegać od jednego pola karnego do drugiego. Był w środku, ale i na skrzydle, pomagał też w defensywie, bo to Barcelona przeważała. Raz przez błąd w komunikacji zepsuł akcję, kiedy piłka wyszła za linię końcową. Na pewno może żałować sytuacji z doliczonego czasu, gdy był o włos od pojedynku z Marc-Andre ter Stegenem.

Grecja: Kędziora uratował zespół przed porażką

Tomasz Kędziora w miniony weekend został bohaterem swojej drużyny. Polak nie słynie z bramkostrzelności, ale w niedzielę się popisał. Dał bowiem wyrównanie swojej drużynie w 89. minucie starcia z AEK-iem Ateny. Dobre rozegranie rzutu wolnego zwieńczone perfekcyjnym strzałem głową dało cenny jeden punkt.

Francja: Bułka wpuścił trzy bramki

Marcin Bułka pojawił się na boisku w niedzielny wieczór, w meczu wieńczącym 21. kolejkę. To była dopiero 16 minuta, kiedy jego koledzy z pola zostawili zbyt wiele miejsca w okolicy 25 metra, a Denis Zakaria zdecydował się na atomową próbę z prawej nogi. Polski bramkarz tego dnia musiał wyciągać piłkę z siatki aż trzy razy. Dublet zaliczył wspomniany Zakaria, a ostatniego gola strzelił Rosjanin Golovin. W tym meczu Bułka popisał się też ładną interwencją, gdy odbił próbę z bliska autorstwa Japończyka Takumiego Minamino.

Włochy: Piotr Zieliński wrócił do składu Napoli

Niedawno media obiegła sensacyjna wiadomość - Piotr Zieliński nie został zgłoszony przez Napoli na mecze Ligi Mistrzów z FC Barceloną w fazie pucharowej. To reakcja na transfer Polaka po sezonie do Interu Mediolan. Prezydent Aurelio De Laurentiis zapewnia, że decyzja "nie jest zemstą". Jak jednak dodał, zawodnik "dokonał wyboru", mając na myśli brak przedłużenia przez niego wygasającej w czerwcu umowy. Jeszcze większym zaskoczeniem dla kibiców włoskiego klubu było wystawienie Zielińskiego... w pierwszym składzie na mecz Serie A Milanem. Pomocnik zagrał 76 minut, ale niestety potwierdził, że jest w fatalnej formie. A może reprezentant Polski jest już myślami w Mediolanie?

Pierwszy raz w wyjściowej jedenastce Hellasu Verona wybiegł Karol Świderski. Polak cały czas czeka na debiutanckiego gola w nowym zespole. "Świder" ma jeszcze czas, gdyż niedzielne starcie z Monzą to dopiero drugi mecz w jego wykonaniu. O bramki nie będzie niestety łatwo, gdyż z najbliższej kolejce Polak zmierzy się z Juventusem, czyli... Wojciechem Szczęsnym.

Anglia: Jakub Kiwior zagrał solidny mecz

Jakub Kiwior nareszcie zagrał bardzo dobry mecz dla Arsenalu. Na polskiego obrońce wylewała się w ostatnim czasie masa krytyki, ale niedzielne starcie derbowe z West Hamem było jednym z najlepszych spotkań młodego obrońcy. Polak po raz kolejny został wystawiony przez trenera Artetę na lewej stronie, aby zatrzymać Kudusa - gwiazdę drużyny. 23-latek zrobił to perfekcyjnie, gdyż skrzydłowy "Młotów" oddał tylko jeden strzał na bramkę. Angielskie media pochwaliły Kiwiora za ten występ.

- Na początku został łatwo ograny przez Kudusa, ale później zapewnił kluczowy blok po niebezpiecznym dośrodkowaniu Bena Johnsona. Był solidny przez cały mecz. Pod nieobecność Zinczenki uspokoił lewą obronę - portal "sport.pl" cytuje popularny The Sun.

Występy zawodników powołanych na listopadowe zgrupowanie reprezentacji Polski:

Bramkarze:

• Marcin Bułka (OGC Nice) - 90 minut z AS Monaco (2:3)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut z Lecce, czyste konto (4:0)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - mecz z Udinese 12 lutego

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut z Huddersfield (5:3)
  • Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen) - 90 minut z Ajaxem, samobój (3:2)
  • Tomasz Kędziora (PAOK Saloniki) - 90 minut z AEK-iem Ateny, bramka (1:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - 90 minut z West Hamem (6:0)
  • Patryk Peda (SPAL) - 72 minuty z Recanatese, czerwona kartka (1:0)
  • Tymoteusz Puchacz (FC Kaiserslautern) - 78 minut z Paderborn, asysta (1:2)
  • Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok) - 90 minut z Widzewem Łódź (3:1)
  • Mateusz Wieteska (Cagliari Calcio) - 17 minut z Lazio (1:3)

Pomocnicy:

• Przemysław Frankowski (Lens) - 9 minut ze Strasbourgiem (3:1)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 90 minut ze Śląskiem Wrocław, asysta (1:0)
  • Mateusz Łęgowski (Salernitana) - cały mecz na ławce z Empoli (1:3)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) - 90 minut z CSKA (1:1)
  • Bartosz Slisz (Atlanta United) - okres przygotowawczy przed nowym sezonem
  • Karol Struski (Aris Limassol) - cały mecz na ławce z Karmiotissa (3:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - kontuzjowany
  • Sebastian Szymański (Fenerbahce Stambuł) - 90 minut z Alanyasporem (2:2)
  • Paweł Wszołek (Legia Warszawa) - 90 minut z Ruchem Chorzów (1:0)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - 14 minut z Interem Mediolan (2:4)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - 76 minut z Milanem (0:1)

Napastnicy:

• Adam Buksa (Antalyaspor) - mecz z Samsunsporem 12 lutego
  • Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut z Granadą, bramka (3:3)
  • Karol Świderski (Hellas Verona) - 57 minut z Monzą (0:0)

REPREZENTACJA w GOL24

Transfermarkt co kilka miesięcy aktualizuje wartości rynkowe zawodników polskiej ligi. Piłkarze wreszcie doczekali się zmian na popularnym portalu. Ekstraklasa ma nowego lidera, którym został Ernest Muci ze stołecznej ekipy. Czołówka została zdominowana przez przedstawicieli trzech klubów - Legii Warszawa, Rakowa Częstochowa i Lecha Poznań.Aby sprawdzić wszystkich zawodników klikaj strzałkę w prawo!

Aktualizacja wartości rynkowych zawodników Ekstraklasy. Grac...