Raport kadrowiczów. Barłomiej Wdowik z dwoma golami, trafił też Grosicki. Marcin Bułka i jego Nicea to prawdziwa rewelacja francuskiej ligi

Piotr Rzepecki
Jonathan Moscrop/Associated Press/East News
Raport kadrowiczów. W miniony weekend błysnęli właściwie jedynie... piłkarze grający w Ekstraklasie. Bartłomiej Wdowik dał popis w meczu ze Stalą Mielec i dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Z kolei Kamil Grosicki napoczął beniaminka Puszczę Niepołomice, a jego Pogoń wygrała 2:0. Powody do dumy ma także Marcin Bułka, który jest liderem Ligue 1. Oto raport kadrowiczów reprezentacji Polski na tydzień przed listopadowym zgrupowaniem.

Anglia: Uraz Matty'ego Casha, Kiwior oglądał mecz z Newcastle z ławki

Czarne chmury nad Matty'm Cashem. Obrońca reprezentacji Polski przedwcześnie zakończył spotkanie z Nottingham. Jego Aston Villa przegrała 0:2, a Polak opuścił plac po godzinie gry. Narzekał na uraz. Szczegółów nie znamy, natomiast jego udział w listopadowym zgrupowaniu Polski stoi pod znakiem zapytania.

Cały czas bardzo trudno o minuty ma Jakub Kiwior. Stoper spotkanie z Newcastle oglądał z ławki. Wcześniej otrzymał szansę w meczu Pucharu Ligi Angielskiej z West Hamem United, w barwach którego grał Łukasz Fabiański. "Młoty" wygrały 3:1, a Kiwior otrzymał od trenera 90 minut.

Francja: Frankowski ostrzy sobie zęby na Ligę Mistrzów. Bułka liderem Ligue 1

Bezbramkowym remisem zakończyło się spotkanie Lorient - Lens. W barwach gości cały mecz zagrał Przemysław Frankowski. Drużyna reprezentanta Polski plasuje się na rozczarowującym 10. miejscu w tabeli. Już wkrótce zagra mecz Ligi Mistrzów. Rywalem holenderskie PSV.

Marcin Bułka z kolei zanotował kolejny fantastyczny weekend. Jego ekipa ograła Rennes 2:0. Zespół Polaka w 11 meczach tego sezonu stracił ledwie 4 gole. W każdym ze spotkań grał 24-letni bramkarz.

Hiszpania: Lewandowski zdjęty po godzinie. "Afera" z udziałem kapitana

Bez dwóch zdań miło ostatnich dni nie będzie wspominał Robert Lewandowski. Napastnik FC Barcelony, który nie brał udziału w poprzednim zgrupowaniu z uwagi na uraz, grał słabo w miniony weekend. "Duma Katalonii" co prawda pokonała Real Sociedad 1:0, ale gol na wagę trzech punktów padł w samej końcówce, gdy Lewandowski oglądał wyczyny kolegów z ławki.

Hiszpańskie media żyją jednak wydarzeniami po meczu. Chodzi o zachowanie Lewego względem szkoleniowca FC Barcelony. Na jednym z nagrań zarejestrowano jak kapitan kadry nie zbił piątki z Xavim, chociaż kolejka zawodników przed nim wymieniła serdeczności z trenerem. Początek kłótni czy bezsensowna pożywka dla mediów? Przekonamy się wkrótce.

Polska: Grosicki z kolejnym trafieniem. Wdowik pcha się do pierwszego składu kadry!

Kamil Grosicki strzelił gola w meczu z Puszczą Niepołomice i wyprowadził drużynę na prowadzenie. "Portowcy" trafili jeszcze jedną bramkę i ostatecznie wyjechali z Krakowa z kompletem. Kapitan Pogoni ma w tym sezonie na koncie 7 goli i tyle samo asyst.

Fenomenalny popis z kolei dał Bartłomiej Wdowik. Lewy obrońca Jagiellonii od początku sezonu szaleje, a przeciwko Stali Mielec (4:0) zanotował zjawiskowy występ. Był autorem dwóch trafień. To drugie szczególnej urody. Uderzył nie do obrony z rzutu wolnego. Łącznie ma już 8 bramek i 3 ostatnie podania w tym sezonie.

Włochy: Dawidowicza znowu ominie zgrupowanie? Zalewski z kapitalną asystą

Wygląda na to, że wielki pech spotkał Pawła Dawidowicza. Obrońca Hellasu znów nie pojawi się na zgrupowaniu? Jak informuje Piotr Koźmiński z WP Sportowe Fakty uraz mięśniowy może wyeliminować Dawidowicza z gry nawet na kilka tygodni, czytamy.

Stoper ma wyjątkowego pecha. Ostatni raz z orzełkiem na piersi grał jeszcze w 2021 roku. Wówczas za wyniki kadry odpowiadał Paulo Sousa.

Powody do zadowolenia ma jednak Nicola Zalewski. Jego AS Roma pokonała Lecce 2:1. Bramki dla rzymian padły w samej końcówce. Wyrównujące trafienie dał Sardar Azmoun. Do Irańczyka fenomenalnie podał Nicola Zalewski, który właściwie wyłożył piłkę pod bramką rywali i padł gol wyrównujący. Gola na wagę wygranej dał z kolei Romelu Lukaku. Co ciekawe, w 5. minucie mecz reprezentant Belgii zmarnował rzut karny, ale kapitalnie się zrehabilitował dając Romie komplet punktów.

Piłkarze powołani na październikowe zgrupowanie:

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus) - czyste konto, 90 minut w meczu z Fiorentiną (1:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - czyste konto, 90 minut w meczu z Lazio (1:0)
  • Marcin Bułka (OSG Nicea) - czyste konto, 90 minut w meczu z Rennes (2:0)

Obrońcy:

• Bartosz Bereszyński (Empoli) - jego Empoli gra z Frosinone w poniedziałek 6 listopada
  • Matty Cash (Aston Villa) - 58 minut w meczu z Nottingham (0:2)
  • Tomasz Kędziora (PAOK) - 90 minut w meczu z Olympiakosem (4:2)
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli) - jego Empoli gra z Frosinone w poniedziałek 6 listopada
  • Patryk Peda (SPAL) - jego SPAL gra w poniedziałek 6 listopada
  • Mateusz Wieteska (Cagliari) - na ławce w meczu z Genoą (2:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - na ławce w meczu z Newcastle (0:1)
  • Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia) - dwa gole, 90 minut w meczu ze Stalą Mielec (4:0)

Pomocnicy:

• Patryk Dziczek (Piast Gliwice) - 90 minut w meczu z Koroną Kielce (0:0)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorets) - 31 minut w meczu z Krumovgrad (1:0)
  • Filip Marchwiński (Lech Poznań) - 90 minut w meczu z Ruchem Chorzów (2:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - poza składem w meczu z Kifisias (1:1)
  • Sebastian Szymański (Fenerbahce) - 90 minut w meczu z Trabzonsporem (2:3)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - 85 minut w meczu z Salernitaną (2:0)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - gol, 74 minuty w meczu z Puszczą Niepołomice (2:0)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - 7 minut w meczu z Werderem Brema (2:2)
  • Bartosz Slisz (Legia Warszawa) - 90 minut w meczu z Radomiakiem Radom (1:0)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - 90 minut w meczu z Lorient (0:0)
  • Paweł Wszołek (Legia Warszawa) - 90 minut w meczu z Radomiakiem Radom (1:0)