Ranking zaufania do polityków. Którym z nich wierzymy najbardziej?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
CBOS: Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nadal z największym zaufaniem.
CBOS: Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nadal z największym zaufaniem. Sylwia Dąbrowa
CBOS opublikował najnowszy ranking zaufania do polityków. Którym z nich Polacy wierzą najbardziej?

Ranking zaufania do polityków

W styczniu liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje Andrzej Duda. Zaufanie do prezydenta deklaruje 54 proc. badanych (o 4 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 35 proc. respondentów (spadek o 2 punkty).

Drugie miejsca zajmuje wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 40 proc. badanych (spadek o 4 punkty proc.), a nie ufa 37 proc. (wzrost o 1 pkt procentowy).

Trzecie miejsce zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 38 proc. badanych (o 1 punkt procentowy więcej), a nieufność wyraża wobec szefa rządu 50 proc. ankietowanych (bez zmian).

Tuż za podium znalazł się wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu ufa 37 proc. (wzrost o 1 punkt proc.). 34 proc. badanych deklaruje w stosunku do Mariusza Błaszczaka nieufność (spadek o 1 punkt proc.).

Na piątym miejscu znalazł się, po spadku z trzeciego, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, do którego zaufanie deklaruje 36 proc. ankietowanych (spadek o 7 punktów procentowe). Nieufność w stosunku do Szymona Hołowni wyraża 37 proc. ankietowanych (o 8 pkt proc. więcej niż w grudniu).

Prezesowi Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 34 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.). W styczniu nieufność w stosunku do lidera PSL wyraża 28 proc. (wzrost o 1 punkt procentowe).

Zaufanie do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska deklaruje 30 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt procentowy). Nieufność wobec szefa PO wyraża aż 54 proc. ankietowanych (o 3 punkty proc. więcej niż w grudniu).

Jak przeprowadzono badanie?

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.

Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1028 osób (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAWI).

Polecjaka Google News - Portal i.pl

wu

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl