5/7
4. Aktywność na swojej podłodze...
fot. 123rf

4. Aktywność na swojej podłodze

Nic tak nie poprawia humoru, jak produkcja endorfin. Endorfina należy do grupy hormonów szczęścia, wywołuje dobre samopoczucie i zadowolenie. Pewnie każdy słyszał (a część pewnie to odczuła), że hormon szczęścia jest wydzielany podczas wysiłku fizycznego. Ale jak zadbać o endorfiny, kiedy ćwiczenie na zewnątrz domu mamy ograniczone do zera? Spokojnie, można je wyprodukować na własnej podłodze.

Część szczęśliwców ma co prawda w domu stacjonarny sprzęt sportowy lub jest posiadaczem tarasu lub ogródka, ale bądźmy szczerzy, poradzimy sobie też bez takich luksusów. Lista filmików w sieci z ćwiczeniami, które można wykonać w zaciszu własnego pokoju, wydłuża się systematycznie i zyskuje na popularności. Można uprawiać jogę, ćwiczyć z Ewą Chodakowską, zająć się kształtowaniem figury za pomocą callaneticsu, można w końcu zmęczyć się przy zumbie czy innych skocznych rytmach.

Ważne, by się spocić, a potem rozciągnąć swoje mięśnie. Nie zapomnijmy otworzyć okna (przy okazji przewietrzymy dom), głęboko oddychajmy, bo to dotleni nasze głowy i resztę ciała. Ci na parterze lub we własnym domu mogą śmiało używać butów sportowych, osoby mieszkające na piętrach, z uwagi na sąsiadów powinni tańczyć lub ćwiczyć na boso, zwłaszcza gdy przewidują dużo przytupów. Sąsiadów też dotknęła przymusowa izolacja i zasługują na naszą życzliwość. Tkwimy w tym razem.

6/7
5. Zostaw śmieciowe żarcie, odżywiaj się zdrowo...
fot. 123rf

5. Zostaw śmieciowe żarcie, odżywiaj się zdrowo

Kolejnym działaniem, które jesteśmy w stanie kontrolować w czasie epidemii i zamknięcia w czterech ścianach jest nasza dieta. Ponieważ wyjścia do sklepów są teraz survivalowym przeżyciem, należy je ograniczyć. I dlatego jadłospis należy przygotować z należytą uwagą i nie zasilać ciała śmieciowym jedzeniem.

Zamieńmy się teraz w dietetyków. Nasze posiłki muszą zawierać kilka podstawowych składników: wodę, białka, tłuszcze, węglowodany, a także witaminy i składniki mineralne. Podstawą zdrowego odżywiania jest zachowanie proporcji między poszczególnymi składnikami pożywienia. Węglowodany, tłuszcze i białka powinny dostarczać odpowiednio 55-60, 25-30 i 10-14 procent wartości energetycznej dziennej racji pokarmowej dorosłego człowieka. Zaleca się także picie około 1,5-2 litrów płynów każdego dnia, a łącznie z wodą zawartą w żywności około 3-3,5 litra. Nie jesteście dobrzy w procentach? Podejdźmy do sprawy rozsądnie. Postawmy na warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, ryby, niewielkie ilości mięsa. Pijmy zieloną herbatę, wodę. Ograniczajmy mocną kawę i herbatę. Generalnie w tej izolacji śmiało możemy jeść mniej, a już na pewno unikać przetworzonych słodyczy, alkoholu, chipsów. Takim asortymentem odporności nie zbudujemy.

Osobiście o tej porze roku, a teraz szczególnie polecam hodowanie rzeżuchy. Ta niepozorna roślinka daje się posiać na kawałku chustki higienicznej, regularnie podlewana rośnie 7-10 dni i daje nam całą masę witamin i mikroelementów. Zawiera sporo witaminy C, która nadaje jej właściwości wspomagających pracę układu krwionośnego. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy K, witaminy A i witamin z grupy B, ma też kwas foliowy, wapń, cynk, fosfor, siarka, żelazo, chromi potas. Osoby, które są narażone na zachorowanie na raka płuc, powinny spożywać więcej rzeżuchy. Zawarte w niej izotiocyjaniany zapobiegają tej niebezpiecznej chorobie. Witamina K i C to nie wszystko. Spożywanie rzeżuchy pozwoli nam przyswoić także witaminę PP. Takie zdrowe odżywianie pomoże ci pomóc w walce z chorobą, jeśli cię dopadnie.

7/7
6. Planuj swój dzień w swoim kalendarzu...
fot. 123rf

6. Planuj swój dzień w swoim kalendarzu

Większość z nas lubi dzienne rytuały, które sprawiają, że życie staje się przewidywalne, a przez to spokojniejsze. O rytm dnia warto zadbać teraz szczególnie, bo łatwo go zgubić. Zacznijmy od pościelenia łóżka i prysznica oraz ubrania się. Nie namawiam do pełnego makijażu, ale schludność pomoże nam zachować spokój, zwłaszcza jeżeli często przechodzimy w domu koło lustra.

Jeśli mamy trudności z ogarnięciem dnia, zaplanujmy go w kalendarzu. Zaznaczmy, ile czasu zajmuje nam praca, zachowanie porządku w domu, aktywność fizyczna, wspólne rozrywki czy telewizja. Ograniczmy dawkę informacji o wirusie, który nas zapędził do domów. Przynajmniej podczas weekendu. A jeśli o nim mowa, zostawmy podział na tydzień pracy i weekend. Nie możemy zmienić miejsca, ale możemy zmienić aktywności, które w tych dniach będą dominować.

Umówmy się z rodziną, co robimy w weekend wspólnie, a ile mamy czasu tylko dla siebie. Planujmy: domowe spa, czytanie książki, koncert na Youtubie, film na Netflixie, wykwintne, zdrowe jedzenie na weekend czy domowy turniej gier planszowych.

Trenujmy realizację naszych mini planów w zaciszu domowym, aby w odpowiednim czasie zacząć je robić na większą skalę. Zanim wyjdziemy na zewnątrz, zostańmy w domu. To teraz najprostsze działanie w ramach praktyki prozdrowotnej, które jest w naszym zasięgu.

Zobacz również

Finalistki konkursu Miss Polski 2024 wyłonione. Zobaczcie zdjęcia

Finalistki konkursu Miss Polski 2024 wyłonione. Zobaczcie zdjęcia

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku

Polecamy

Pogoń urwała punkty Jagiellonii. Walka o mistrzostwo nabiera rumieńców

Pogoń urwała punkty Jagiellonii. Walka o mistrzostwo nabiera rumieńców

Piast bliżej utrzymania. Dwa gole także z Wartą, choć bywało nerwowo

Piast bliżej utrzymania. Dwa gole także z Wartą, choć bywało nerwowo

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku

Uwiodła gwiazdę F1, nawiązała romans z byłym Kardashianki i zbudowała biznes w łóżku