reklama

Ranking Europolis: miasta dla młodych. W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom? Ranking Europolis 30.11.2019

Aleks ChedZaktualizowano 
W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom? Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Najnowszy ranking badający jakość życia w polskich miastach. W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom? Ranking Europolis zmierzył atrakcyjność polskich miast dla ich młodych mieszkańców. W jakich miastach mieszka się najlepiej młodym ludziom. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że 1. miejsce w rankingu "Europolis: miasta dla młodych" zajęła Warszawa. Jak wypadły pozostałe polskie miasta?

Warszawa zdobyła 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. Tu okazała się bezkonkurencyjna. Dość wysokie noty w większości pozostałych obszarów zapewniły stolicy prowadzenie w całościowym zestawieniu. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie - w tym licealne i zawodowe. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice. Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.

ZOBACZ

Skład pierwszej dziesiątki rankingu Europolis. Miasta dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii Otwartość) i Kraków (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Twórcy raportu wskazują jako interesujące dobre wyniki Opola i Łodzi - miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wyniki uzyskane w raporcie przez polskie miasta nie są zbyt dobre. Tylko dwa otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o ledwie kilka punktów od średniej, która wyniosła 32 punkty. Pokazuje to, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mogą jeszcze wiele zrobić w zakresie polityki młodzieżowej.

W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom?

Drugą połowę rankingu otwiera Toruń, który obok Zielonej Góry zanotował jeden z dwóch najniższych wyników spośród miast wojewódzkich. Ostatnia dziesiątka miast składa się z miejscowości Górnego Śląska (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza), miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm z lubelskiego oraz Suwałki z podlaskiego) oraz z Gorzowa Wielkopolskiego.

ZOBACZ

Podobnie jak w poprzednich rankingach Europolis, w niniejszym zestawieniu na czoło zdecydowanie wychodzą metropolie (tj. miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią one połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Średnio osiągają 42 punkty, co oznacza, że są lepsze o prawie 10 punktów w porównaniu do miejscowości liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców. Relatywnie dobre wyniki osiągnęły także najmniejsze ośrodki ze średnią notą 31 punktów. W tej grupie znajdziemy Sopot, tradycyjnie zajmujący wysokie miejsca w rankingach miast, Krosno oraz Świnoujście - lidera kategorii Infrastruktura. Pozostałe miasta o populacji do 60 tys. mieszkańców wypadły przeciętnie. Jeśli pominąć najmniejsze ośrodki, przeciętna ocena przyjazności miast dla młodych spada wraz z klasą wielkości miejscowości, gdzie zauważalna jest różnica między metropoliami i pozostałymi miastami. Ocena ta najogólniej zgadza się więc z trendami demograficznymi - to właśnie ośrodki wojewódzkie mają z polskich miast największą siłę przyciągania nowych mieszkańców.

Raport Europolis. Miasta dla młodych:

  • Warszawa (1. miejsce)
  • Rzeszów (2. miejsce)
  • Katowice (3. miejsce) i inne miasta Górnego Śląska
  • Gdańsk (4. miejsce)
  • Kraków (5. miejsce)
  • Wrocław (6. miejsce)
  • Opole (7. miejsce)
  • Poznań (8. miejsce)
  • Sopot (9. miejsce)
  • Łódź (10. miejsce)
  • Krosno (13. miejsce)
  • Bydgoszcz (17. miejsce)
  • Świnoujście (30. miejsce)
  • Toruń (34. miejsce)

[g]14566183/g]

Czytaj także

Informacje 3011.2019

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Materiał oryginalny: Ranking Europolis: miasta dla młodych. W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom? Ranking Europolis 30.11.2019 - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brawo. Łódź przed Krosnem

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

B
Brrr

Zero informacji o Szczecinie. Dzielnie przejechałem przez wszystkie 10 obrazków z opisami zwycięskich miast- liderów, bo na miejscu 11. miał być Szczecin. Aż tu nagle - a kuku, niespodzianka! - pojawił się Toruń (z 34. miejscem w rankingu)... Czy skopiowaliście ten artykuł z toruńskiej prasy? Wiem, że łatwo jest zrobić kopiuj-wklej, ale to, do cholery chyba jest prasa szczecińska, co?!

G
Gość

Grudziądz to województwo kujawsko-pomorskie (a nie warmińsko-mazurskie)..

G
Gość

Rzeszów na podium -niewielkie miasto odpowiednio zarządzane i sukces gotowy.W czołówce znajdują się miasta które przez raka korupcji,kumoterstwa,nepotyzmu nie wykorzystują swojego ogromnego potencjału .

T
Trollo

Hanka Skazanka

G
Gość

34 miejsce nie powinno dziwić, każdy normalnie myślący wyjeżdża stąd po studiach. Słabe zarobki, bardzo mało ciekawych i znanych firm, bardzo średnie wydarzenia kulturalne, mało miejsc do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.

G
Gość

od dłuższego czasu w telewizji trwa pierd...nie o filmie z młodymi "gwiazdami" internetu. nakręcono film nie dlatego że to jakieś niezwykłe ponad przeciętne osobowości tylko ktoś wpadł na pomysł zarobku i reklamy swojego chłamu . jeśli do tej pory niewiele osób wiedziało o tych miernotach co widać z reportaży to teraz odmóżdżone nastolatki będą spijać z ich ust info co mają jeść, pić w co się ubierać i jakie towary kupować by być ... , sorki, by zarobili biznesmeni. świetlana przyszłość pasożytów, brawo proletariat fundujący raj takiej patologii.

G
Gość

przenieść niektóre instytucje centralne do innych miast z zWarszawy

Dodaj ogłoszenie