Raj dla ptaków

Michał Wroński
Nie trzeba jechać nad Biebrzę, czy rozlewiska Warty, by z lornetką lub aparatem w ręku, podglądać stada wodnego ptactwa podczas lęgów czy jesiennych przelotów.

Wystarczy wybrać się do rezerwatu Łężczok położonego niedaleko Raciborza. Zajmująca ponad 400 hektarów mozaika stawów, lasów i bagien to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów na południu Polski.

Do powstania tego ptasiego raju przyczynili się cystersi. To właśnie słynący z gospodarności zakonnicy z pobliskich Rud, w średniowieczu, stworzyli tu kompleks stawów. Wszystko po to, by zapewnić dostawy świeżych ryb na klasztorne (i nie tylko) stoły. Dzieło cystersów przetrwało wieki. Dziś na części stawów między Raciborzem-Markowicami a Nędzą po staremu hoduje się ryby. Najcenniejsza część obszaru - od 1957 roku - ma jednak status rezerwatu i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich".

Stawy zajmują ponad połowę powierzchni rezerwatu, a krajobraz uzupełniają rzadko już spotykane łęgowe lasy, podmokłe łąki, trzcinowiska i groble. Takie połączenie daje znakomite warunki dla żerowania ptaków. Jest ich ponad dwieście gatunków (więcej stwierdzono tylko na stawach milickich w dolinie Baryczy). Spotkać można tu m.in.: gęś gęgawę, perkoza dwuczubego, zausznika, zimorodka, bociana czarnego, czaplę siwą, a jeśli jeśli dopisze nam szczęście, może trafić na zaglądającego tu czasem orła bielika.

W sumie fauna Łężczoka obejmuje 249 gatunków ptaków, kilkaset gatunków bezkręgowców i ponadto 46 gatunków ssaków. Na liście gatunków chronionych znajdują się: ślimak winniczek, ropucha zwyczajna i zielona, kumak nizinny, huczek ziemny, traszka grzebieniasta i zwyczajna, rzekotka drzewna, zaskroniec, jaszczurka zwinka, jeż, kret, ryjówka, wiewiórka czy łasica. Warto dodać, że duża część zwierząt żyjących na terenie Łężczoka należy, wedle kryteriów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNCN), do gatunków wymierających lub narażonych na wymarcie.

Powody do odwiedzenia rezerwatu mają też botanicy - wszak Łężczok to jedna z nielicznych już ostoi naturalnej roślinności, typowej niegdyś dla podmokłych terenów doliny górnej Odry. Na obszarze rezerwatu rosną też wspaniałe okazy wiekowych drzew. Należy do nich 400-letni dąb szypułkowy z grobli stawowej, będący jednym z trzech najstarszych drzew na terenie Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Drzewo to jest czasami nazywane Dębem Sobieskiego.

Łężczok jest przez cały rok otwarty dla turystów. Samochodem można podjechać szutrową drogą do granic rezerwatu, by dalej pieszo lub rowerem ruszyć wzdłuż kilku znakowanych szlaków (pamiętajmy, iż schodzenie z nich jest zabronione!). Podstawową mapkę rezerwatu można znaleźć na internetowej stronie gminy Nędza: http://www.nedza.pl/. Spacer od Markowic po Nędzę i z powrotem zajmuje kilka godzin, więc lepiej zabrać ze sobą prowiant (na trasie nie ma żadnej infrastruktury turystycznej) i kurtkę przeciwdeszczową na wypadek załamania się pogody.

Dla tych, którzy czują w sobie żyłkę przyrodnika, obok stawu Salm Duży, zbudowano niewielką platformę obserwacyjną, skąd podpatrywać można zwierzęta. Warto dodać, że przez teren rezerwatu prowadzą również dwa szlaki długodystansowe - upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego Szlak Husarii Polskiej przebiegający z Będzina do Krzanowic oraz Szlak Polskich Mniejszości Narodowych wyznaczony z Chałupek do Bierawy.


Ścieżki obserwacyjne

Ścieżka nr 1 - ekosystem wodny stawów Brzeziniok i Grabowiec - możliwość obserwacji zespołu lilli wodnych.
Ścieżka nr 2 - aleja drzew pomnikowych - możliwość obserwacji dębów i buków.
Ścieżka nr 3 - ekosystem łąkowy - możliwość obserwacji m.in. zimowita jesiennego.
Ścieżka nr 4 - ekosystem leśny - możliwość obserwacji naturalnych fitocenoz leśnych, wczesnowiosennej roślinności runa (m.in. przebiśniegu, cebulicy dwulistnej oraz czosnku niedźwiedziego).
Ścieżka nr 5 - ekosystem wodny stawów Salm Duży i Babiczok Płn. - możliwość obserwacji roślinności wodnej wynurzonej, miejsce żerowania bociana czarnego i bielika.
Ścieżka nr 6 - ekosystem wodny stawu Babiczok Płd. - możliwość obserwacji salwinii pływającej oraz wyspy z kolonią lęgową mewy śmieszki, rybitwy zwyczajnej i perkoza zausznika.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie