Radzymin 1920: Rekonstrukcja bitwy warszawskiej. Zobacz zdjęcia z inscenizacji

Marek Majewski
Marek Majewski
Rekonstrukcja bitwy pod Radzyminem
Rekonstrukcja bitwy pod Radzyminem Fot. Marek Majewski
Z okazji 94. rocznicy bitwy warszawskiej w Radzyminie odbyła się rekonstrukcja historyczna nawiązująca do wydarzeń z 1920 roku. Zobaczcie zdjęcia i nagranie wideo z inscenizacji.

Rekonstrukcja bitwy pod Radzyminem została zorganizowana na polach przy sanktuarium św. Jana Pawła II. Po inscenizacji walk, ulicami miasta przeszedł pochód, nawiązujący do Święta Virtuti Militari. Uroczystości zakończyło symboliczne nadanie orderów Virtuti Militari przez gen. Józefa Hallera żołnierzom walczącym pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "Cudu nad Wisłą". Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Jedną z najważniejszych potyczek tego starcia była bitwa pod Radzyminem. W czasie krwawych walk miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. 14 sierpnia Radzymin został zdobyty przez bolszewików, co załamało linie obronne 5. Armii generała Sikorskiego, których zadaniem była obrona północnej strony Warszawy.

Zmagania o Radzymin zmusiły dowódcę polskiego północnego frontu, gen. Józefa Hallera do rozpoczęcia kontrataku 5. Armią wcześniej, niż było to planowane. Miasto zostało odzyskane 15 sierpnia dzięki manewrowi znad Wieprza. To zwycięstwo okazało się jednym z punktów zwrotnych bitwy warszawskiej. Polski kontratak był przeprowadzony z powodzeniem, co pozwoliło na odrzucenie bolszewików daleko od Warszawy, jednocześnie w istotny sposób ograniczając zdolność bojową wycofującej się Armii Czerwonej.

Bitwę warszawską uznano za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl